مشاوره در مورد تنظیم عرضه آنلاین دارو


به گزارش تجارت نیوز، هفته آخر فروردین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با خبر قطعی یک پیام رسان داخلی (ITA) اتفاق افتاد که به گفته کاربران امکان ارسال و دریافت پیام را نداشت. اگرچه پس از گذشت چند ساعت از این مشکل، اختلال رفع شد، اما واکنش برخی از مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را در پی داشت و آنها چنین مشکلی را غیرقابل قبول خواندند.

البته اولین روز هفته قسمت دوم لایحه بودجه 1403 منتشر شد که در آن به درآمد پیامکی دولت اشاره شده است. بر اساس اطلاعات مندرج در قسمت دوم لایحه بودجه 1403، درآمد حاصل از افزایش 40 ریالی قیمت هر پیامک (10 ریال افزایش موضوع بند (ح) ماده 72 قانون جمعیت جوانان) 800 میلیارد تومان پیش بینی می شود.

از سوی دیگر، شرکت ملی پست در راستای نوسازی ناوگان پستی کشور، در مراسمی 35 دستگاه وانت زاگرس دو کابین و الحاق آنها به ناوگان شبکه پستی کشور را معرفی کرد. رضا ربانی – مدیرکل جغرافیا و اطلاعات مکانی کشور – اظهار داشت: حدود 42 میلیون مکان در کشور در این پایگاه و با حمایت عالی ترین مقام وزارت ارتباطات و اعضای هیات مدیره جمع آوری شده است. از پست استارت، این پروژه در سال گذشته در سطح شهرستان به پایان رسید و هم اکنون 1130 شهر ایران دارای آدرس مشابه و استاندارد در پایگاه ملی JNEF است. دستور کار امسال بحث مناطق روستایی است که در مرحله اول تکمیل پروژه JNEF 37000 روستا با بیش از 20 خانوار مورد بحث قرار می گیرد و انتظار می رود پروژه روستایی در اردیبهشت 1404 تکمیل شود.

نیاز به معماری داده ها همگام با اطلاعات دولتی از دیگر اخبار منتشر شده در این هفته بود. احسان کیان خواه دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با تاکید بر لزوم هماهنگی معماری داده ها با اطلاعات دولتی گفت: بر اساس قانون ملی داده ها و مدیریت اطلاعات 27 پایگاه ملی شناسایی شده است که بر اساس یک بانک اطلاعاتی قابل افزایش است. تصمیم کارگروه قابلیت همکاری و این پایگاه‌های اطلاعاتی در قلب حاکمیت کشور قرار دارند و هم از نظر عملیاتی و هم از نظر ذخیره‌سازی و تحلیل مسئولیت دارند.

بر این باور است که این اصلاحات و اصلاحات باید بدون توجه به سوگیری های نهادی انجام شود و دبیرخانه تلاش می کند این اقدام را به شکلی انعطاف پذیر و با کمترین بار نظارتی انجام دهد. این گام مهم مستلزم همکاری و مشارکت دستگاه های اجرایی کشور با محوریت افزایش رضایت عمومی و ارتقای کارایی سیستم تصمیم گیری کشور است.

انتخاب پنجره واحد هوشمند آکادمیک برای خدمات در بخش جوایز اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی خبر مهم دیگری بود که در این هفته منتشر شد. هدف از ایجاد این پنجره یکپارچه سازی و مدیریت دسترسی به خدمات ارائه دهندگان خدمات تحت پوشش وزارت عطاف است. دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی زیرمجموعه وزارت علوم در قالب این سامانه قادر به ارائه خدمات آنلاین به دانشجویان، معلمان، فارغ التحصیلان و عموم مردم هستند. لازم به ذکر است بخش جوایز اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS 2024)؛ هر ساله به منظور ارزیابی پروژه ها و فعالیت هایی که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و مطابق با توسعه پایدار با کمک فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورها انجام می شود، برگزار می شود.

چندی پیش آیین نامه فروش اینترنتی دارو با ابلاغ وزیر ارتباطات نهایی شد. البته این سوال از زمان مطرح شدن تا سال گذشته سردرگمی و عوارض زیادی را به همراه داشته است. در همین راستا معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد که دستورالعمل تحویل دارو از طریق بسترهای اینترنتی تنها مربوط به حمل و نقل دارو است. در همین زمینه، رضا باقری اصل معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزیر ارتباطات در این زمینه توضیح داد که تغییرات و تحولات اقتصاد دیجیتال همواره با مقاومت گروه‌های ذینفع متضاد و شبکه‌های سنتی و حتی زمانی که این توسعه دیجیتال منتفع می‌شود، مواجه است. مردم، این گروه از ذینفعان برای تمدید حداقل دوره سلطه خود در برابر هیچ مقاومتی ایستادگی نخواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه آیین نامه تدوین شده از سوی وزارت بهداشت و ارتباطات صرفاً به حمل دارو از داروخانه به مصرف کننده اشاره دارد، تصریح کرد: تمامی داروخانه ها بدون اولویت و اولویت می توانند به استثنای مسافت تا متقاضی در سکوها فعالیت کنند. و در عین حال پلتفرم ها به اطلاعات نسخه دسترسی ندارند و فقط شماره رهگیری نسخه الکترونیکی و شماره همراه دارنده نسخه و آدرس تحویل دارو در اختیار پلتفرم قرار می گیرد.

باقری عسل با اشاره به اینکه آئین نامه تنظیم شده از سوی وزارت بهداشت و ارتباطات صرفاً به حمل دارو از داروخانه به مصرف کننده اشاره دارد، تصریح کرد: تمامی داروخانه ها به استثنای فاصله از داروخانه می توانند بدون اولویت و اولویت روی سکوها کار کنند. متقاضی و در عین حال پلتفرم ها به اطلاعات نسخه دسترسی ندارند و فقط شماره رهگیری نسخه الکترونیکی و شماره همراه دارنده نسخه و آدرس تحویل دارو در اختیار پلتفرم قرار می گیرد.

با نزدیک شدن به پایان هفته، اولین جلسه بررسی طرح 1403 فیبر تا منازل و بنگاه ها به ریاست عیسی زارع پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – و با حضور جمعی از معاونان وزیر، مدیران کل ارتباطات و ارتباطات برگزار شد. فناوری اطلاعات کشور، مدیران اپراتورهای ارتباطی برگزار شد.

وب در این جلسه با بیان اینکه برای تکمیل و نهایی شدن این پروژه در سال جاری باید با حداکثر سرعت حرکت کنیم و امسال سال طلایی این پروژه است، تصریح کرد: اکثر سختی ها و دست اندازها برطرف شده و راه پیش رو این پروژه هم اکنون آسفالت شده است که آخرین آن مصوبات خوبی است که در قانون بودجه کشور برای حمایت از پروژه فیبر تا منازل و مشاغل درج شده است که مهمترین آنها الزام قانونی برای صدور مجوز حفاری و نصب تجهیزات توسط شهرداری ها و ادارات کل 15 روز برای اپراتورهای مورد تایید وزارت ارتباطات.

زارع پور با اشاره به اینکه هیچ نگرانی عمده یا معوقه ای باقی نمانده است، خاطرنشان کرد: انتظار داریم تمامی اپراتورها و مدیران استانی به صورت تمام وقت کار کنند تا پوشش فعلی حداقل دو برابر شده و به 14 میلیون برسد.
منبع:

ایسنا

مطالب مرتبط