مروری بر تاریخچه جذاب روز قلم


23 تیرماه در تقویم رسمی ایران به عنوان روز قلم نامگذاری شده است. اما در قدیم این روز ۲۲ تیر بود و جشن تیرگان نیز در این روز برگزار می شد. در این مقاله به تاریخچه این روز و علت نامگذاری آن روز قلم می پردازیم.

تاریخچه روز قلم

قرن ها پیش همانطور که در جشن تیرگان گفتیم که در سیزدهمین روز تیرماه برگزار می شد و یکی از اعیاد مهم ایرانیان با مراسم و آیین های خاصی همراه بود، یکی از این مراسم و آیین ها جشن قلم بود. روز

یکی از دلایل نامگذاری این روز به نام روز قلم این است که هوشنگ پادشاه سابق ایران در این روز نویسندگان و نویسندگان را در ایران می شناخت و برای آنها ارزش و احترام و منزلت خاصی قائل بود به همین دلیل مردم به نویسندگان و نویسندگان احترام می گذارند. آن روز را جشن گرفت

دلیل دیگر نامگذاری این روز به نام روز قلم این است که طبق نقل قول ها و دست نوشته های ابوریحان بیرونی روز 22 تیرماه روز ستاره ثور با عطارد است و از آنجایی که عطارد کاتب ستارگان است این روز نامیده می شود. روز نویسنده

اما امروزه اعضا انجمن قلم ایران از آنجایی که از دیرباز به دنبال انتخاب روزی برای اهالی قلم و فرهنگ بودند، در سال 1392 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز 23 تیرماه در تقویم رسمی ایران به عنوان روز قلم اعلام شد.

معنی روز قلم

قلم در واقع ابزاری برای خلق و ثبت وقایع تاریخی، فرهنگی و هنری است. به همین دلیل است که 14 جولای هر سال زمان خوبی است تا ارزش نوشتن و یادگیری را که ممکن است در زندگی روزمره فراموش کرده ایم به یاد بیاوریم.

14 جولای فرصتی است برای تجلیل از همه کسانی که دستی در نویسندگی و خلاقیت دارند.

اصول نوشتن

مناسب است به مناسبت روز قلم به آداب نوشتن که در روایات قرآن آمده است اشاره کنیم:

  1. ابتدای مقاله با نام خدا: پیامبر صلی الله علیه و آله همچنین از این پیامبر است که می فرماید: «هر کتاب آسمانی که در ابتدا ذکر خدا نکند، منفصل و بی پایان است».
  2. فاصله: امیرمؤمنان علی علیه السلام می فرمایند: «در نمازتان خط ببندید و نوک قلمتان را بلند نگه دارید و بین سطرها فاصله بگذارید و حروف را نزدیک به هم نگه دارید که برای زیبایی خط لازم است. “
  3. طبقه بندی محتوا: امام باقر (علیه السلام) خطاب به نویسنده خاص خود فرمودند: این دفترها را باید قسمت کرد، چنانکه خود ما دیدیم که نوشته های علی (علیه السلام) تقسیم شده است.
  4. مقاله را اصلاح کنید: امام علی علیه السلام در این باره می فرمایند: «هرگاه چیزی نوشتی، قبل از مهر و موم کردن، دوباره به آن بنگر. زیرا شما بر خرد خود مهر می زنید.”

قلم در دیدگاه ها و روایات قرآنی

امام علی علیه السلام می فرماید: «نوشتن، بازگویی نیّت (و اندیشه) است.

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «از نوشته های انسان، خرد و بصیرت او و از رسولش عقل و شعور او به دست می آید».

امام علی علیه السّلام می فرماید: «خط الرجال میزان فضل و میزان هوش اوست».

هنگامی که امام حسن علیه السلام فرزندان و برادرزاده های خود را فراخواند، فرمود: «شما صغیر قبیله ای هستید که به زودی بزرگان قبیله و نسل دیگری خواهید شد. پس دانش بیاموزید و هر یک از شما که نمی توانید دانش را در حافظه خود نگه دارید آن را یادداشت کنید و در خانه خود نگه دارید.

نویسنده و گزارشگر ایرانگرد: سعید کریمی

مطالب مرتبط