مرغ ارزان است؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، طی چند هفته گذشته قیمت مرغ افزایش یافته است به طوری که قیمت این محصول پروتئینی به بیش از 95 هزار و حتی 100 هزار تومان رسیده است، این در حالی است که قیمت مصوب مرغ کیلویی 73 هزار تومان است. بر تصمیم ستاد تنظیم بازار، اما بازار چندان از این سرعت پیروی نمی کند.

آیا مرغ ارزان تر می شود؟

تولیدکنندگان و فعالان صنعت مرغ و طیور یکی از مهمترین دلایل افزایش قیمت مرغ را کاهش جوجه ریزی، هزینه بالای تولید، تحویل زودتر مرغ تولید شده با وزن کمتر به کشتارگاه توسط تولیدکنندگان مرغ می دانند. و افزایش تقاضا و کاهش عرضه.

کاهش جوجه ریزی و قیمت بالای جوجه های یک روزه می تواند با رشد جوجه ریزی که در بهار امسال اتفاق افتاد جبران شود و اتحادیه ها اکنون پیش بینی می کنند که قیمت ها در ماه آینده کاهش یابد.

بر اساس اعلام اتحادیه تولیدکنندگان جوجه یکروزه، در خرداد و تیرماه امسال بیش از نیاز کشور جوجه ریزی شد، بنابراین در مردادماه شاهد افزایش تولید و حتی عرضه بیش از حد جوجه در بازار خواهیم بود و قیمت ها شکسته خواهد شد.

در همین رابطه دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه درباره وضعیت تولید و بازار جوجه در ماه های آینده گفت: 125 میلیون جوجه در خرداد و 130 میلیون جوجه در تیر ماه جوجه ریزی شدند و جوجه جوجه تولید شده توسط این جوجه ها در مرداد ماه وارد بازار می شود و ما اضافه تولید خواهیم داشت.

دبیر انجمن صنفی یک روزه فکر می کنید چقدر در تولید مرغ مازاد داریم؟ وی می گوید: به طور مشخص با این میزان تولید مرغ، روزانه 1000 تا 2000 تن مازاد تولید خواهیم داشت.

وی در پاسخ به اینکه آیا این میزان تولید باعث کاهش قیمت بازار می شود، می افزاید: طبیعی است که قیمت بازار را عرضه و تقاضا تعیین می کند و در صورت افزایش تولید، قیمت نیز کاهش می یابد.

نیاز کشور به استفاده از جوجه با 125 میلیون قطعه جوجه ریزی تامین می شود و با این میزان جوجه ریزی در خرداد و تیر تولید بیش از نیاز کشور خواهد بود و می تواند کاهش تولید را جبران کند.

منبع: ایسکانیوز

مطالب مرتبط