مدرنا و سایر واکسن فروشان در انتظار افزایش تقاضا

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | شرکت مدرنا روز پنجشنبه پیش بینی سالانه خود را برای فروش واکسن کووید-۱۹ به ۸ میلیارد دلار افزایش داد و امیدوار بود که در فصل پاییز میزان فروشش افزایش یابد؛ زیرا در حال تغییر دادن بازارش از قرارداد‌های دولتی به سمت بازار خصوصی است.

این شرکت در معاملات پیش از بازار امروز، سهام خود را ۶ درصد افزایش داد.

سازندگان واکسن کووید Moderna و Pfizer امید خود را برای فروش در بازار‌های خصوصی و تقاضای قوی برای واکسن‌های به‌روز شده جدید خود که واریانت XBB.۱.۵ کووید را هدف قرار می‌دهند، بسته‌اند تا رکود در فروش محصولاتی را که در اوج همه‌گیری رشد شدیدی داشتند، جبران کنند.

مدرنا انتظار دارد امسال ۶ تا ۸ میلیارد دلار فروش از محل واکسن‌های ویروس کووید خود داشته باشد که از پیش‌بینی قبلی ۵ میلیارد دلاری اش بیشتر است که ناشی از تقاضای بالقوه ایالات متحده برای ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دوز در فصل پاییز است.

این شرکت بین ۲ تا ۴ میلیارد دلار در فروش واکسن ناشی از قرارداد‌های تجاری در ایالات متحده و سایر نقاط جهان می‌بیند. با این حال، اعلام کرد که یک میلیارد دلار از مجموع ۵ میلیارد دلار فروش، حاصل از قرارداد‌های دولتی امضا شده به سال آینده موکول خواهد شد.

فایزر روز سه‌شنبه هشدار داد که میزان و نرخ فروش واکسن‌های کووید نامشخص است و افزود که نرخ واکسیناسیون کووید در پاییز امسال باید پیش‌بینی‌کننده خوبی برای نرخ‌های سالانه باشد. فروش واکسن کووید-۱۹ فایزر در سه ماهه دوم ۸۳ درصد کاهش یافت.

طبق داده‌های Refinitiv، برای Moderna، فروش واکسن کووید در سه ماهه دوم ۹۴ درصد کاهش یافت و به ۲۹۳ میلیون دلار رسید که همچنان بالاتر از میانگین تخمینی ۲۳۳.۶ میلیون دلاری تحلیلگران بود.

این شرکت زیان خالص ۳.۶۲ دلاری به ازای هر سهم را گزارش کرد که بهتر از میانگین برآورد تحلیلگران از ضرر ۴.۰۴ دلاری بود.

وضعیت مالی سه ماهه مدرنا به دلیل کاهش موجودی کالا و سایر هزینه‌ها به ارزش ۶۷۴ میلیون دلار، آسیب دید که ناشی از تغییر در تقاضای محصول به سوی واکسن کووید به‌روز شده و همچنین کاهش تقاضای مشتریان بود.

 

منبع: Reuters

مطالب مرتبط