محکومیت یک میلیارد دلاری آمریکا به دلیل حمایت از رژیم پهلوی
قوه قضائیه اعلام کرده است که آمریکا در دادگاه علنی تهران به پرداخت یک میلیارد دلار به دلیل حمایت از رژیم پهلوی محکوم شده است.به گزارش تجارت نیوز، قوه قضاییه در این خصوص اعلام کرد:

در پی تشکیل پرونده 15 نفر از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب، شعبه 55 دادگاه عمومی تهران (شعبه ویژه رسیدگی به دعاوی بین المللی) به دلیل مشارکت در ایجاد و گسترش ساواک و همچنین حمایت از رژیم طاغوتی پهلوی را محکوم کرد. دولت آمریکا یک میلیارد دلار برای پرداخت خسارات مادی، معنوی و کیفری به متقاضیان اختصاص داده است.

بر اساس اسناد و مدارک مربوطه، دولت آمریکا با درک جنایات غیرانسانی رژیم دیکتاتور پهلوی علیه ملت ایران، به رژیم پهلوی ارائه و سپس دوره‌های آموزشی برای اعضای ساواک برگزار و کمک کرد. او با دستگیری افراد و سایر موارد مطرح شده از ساواک حمایت و کمک کرد که در این راستا نه تنها حق تعیین سرنوشت ملت ایران رعایت نشد، بلکه با حمایت همه جانبه از جنایات سازمان دیکتاتوری پهلوی، اصول انسانی را زیر پا گذاشت. -پشتیبانی گرد

تمامی درخواست کنندگان این پرونده آزادیخواهان ایران از دوران حکومت استبدادی و دیکتاتوری رژیم پهلوی بودند که به دلیل مخالفت با آن رژیم توسط ساواک دستگیر و سالها تحت شکنجه های غیرانسانی قرار گرفتند و به دلیل شکنجه های غیر انسانی ساواک متحمل شکنجه های جسمی شدید شده اند. ، آسیب های روحی و روانی به آنها وارد کرده است.

همه درخواست کنندگان ثابت کردند که اگر دولت آمریکا از دیکتاتوری پهلوی حمایت نمی کرد، چنین آسیب هایی به آنها وارد نمی شد.

با توجه به رای صادره از شعبه 55 دادگاه عمومی و حقوقی تهران (شعبه ویژه رسیدگی به دعاوی بین‌المللی)، میزان رای دولت آمریکا بابت خسارات ناشی از هزینه‌های پزشکی اعم از درمان و مراقبت‌های پزشکی و دارویی و تجهیزات و… با توجه به سوابق بالینی هر یک از شاکیان و خسارات ناشی از صدمات جسمی دائم و درد و رنج طاقت‌فرسا اعم از بیماری‌های ناشی از اسارت دائم و شکنجه طاقت‌فرسا به ازای هر روز حبس شاکیان مجموعاً ده هزار دلار بپردازد. برای هر 15 شاکی 136 میلیون و 480 هزار دلار جایزه تعیین شد.

همچنین دولت آمریکا به دلیل خسارات معنوی وارده به خواهان ها، به پرداخت دو برابر خسارت مادی به هر 15 شاکی به مبلغ 272 میلیون و 960 هزار دلار محکوم شد.

دادگاه همچنین 5 برابر خسارت مادی به مبلغ 682 میلیون دلار و 400 هزار دلار بابت خسارات تنبیهی و جلوگیری از تکرار حکم در آینده به دولت آمریکا محکوم کرد.

مجموع قضاوت دولت ایالات متحده در این مورد یک میلیارد و نود و یک میلیون و هشتصد و چهل هزار دلار است.
منبع:

ایسنا


مطالب مرتبط