محبوب ترین نام های خانوادگی در همه کشورهای جهان


نام خانوادگی بخشی از نام شخص است که همانطور که از عنوان آن پیداست به خانواده و نسب فرد اشاره دارد. همه اعضای خانواده معمولاً نام خانوادگی یکسانی دارند یا تفاوت در این نام ها بر اساس قوانین فرهنگی قابل مشاهده است. نام خانوادگی اولین بار در سال 2852 قبل از میلاد در چین در یک سند سرشماری مورد استفاده قرار گرفت و این ایده در نهایت به سایر نقاط جهان گسترش یافت. البته، نام‌های خانوادگی در بسیاری از نقاط جهان که فقط اشراف نام خانوادگی داشتند یا اشکال دیگری از نام‌گذاری شخصی وجود داشت، یک اختراع مدرن است.

بر اساس مبدأ، همه نام‌های خانوادگی به چهار دسته تقسیم می‌شوند: نام‌های برگرفته از نام‌های پدری، نام‌های حرفه‌ای، نام‌های محلی و ویژگی‌های شخصی یا نام مستعار. برخی از نام‌های خانوادگی محبوب‌تر و رایج‌تر از نام‌های خانوادگی دیگر هستند. سایت NetCredit نقشه ای از محبوب ترین و رایج ترین نام های خانوادگی در کشورهای مختلف جهان را منتشر کرده است.

محبوب ترین نام های خانوادگی در سراسر جهان

  • وانگ – 107 میلیون
  • لی – 105 میلیون
  • ژانگ – 98 میلیون
  • چن – 75 میلیون
  • لیو – 74 میلیون
  • دوی – 71 میلیون
  • جوان – 48 میلیون
  • هوانگ – 37 میلیون
  • سینگ – 36 میلیون
  • وو – 35 میلیون
محبوب ترین نام های خانوادگی در آسیا

در آسیا، نام خانوادگی بیشتر بر اساس نسب انتخاب می شود. به عنوان مثال، نام خانوادگی “تان” از کلمه “چن” گرفته شده است که در زمان سلسله معروف ژو، ایالت مهم این کشور بود. امروزه تان یکی از محبوب ترین و رایج ترین نام های خانوادگی در مالزی و سنگاپور است. همچنین رایج ترین نام خانوادگی در ویتنام «آنگویین» است که نام آخرین سلسله این کشور است. کیم محبوب ترین نام خانوادگی در کره جنوبی، کره شمالی، قزاقستان و ازبکستان است.

محبوب ترین نام های خانوادگی در آفریقا

در چین، “وانگ” نام خانوادگی 1 نفر از 13 نفر است. در کره جنوبی، هر پنجمین نفر نام خانوادگی کیم را دارند. در ویتنام، هر چهارمین نفر نام خانوادگی آنگوین را دارند. در مقایسه، محبوب ترین نام خانوادگی در ایالات متحده اسمیت است که از هر 121 نفر 1 نفر آن را دارند. در ایران و افغانستان محبوب ترین نام خانوادگی «محمدی» است. در روسیه محبوب ترین نام خانوادگی ایوانوا است. در مغولستان محبوب ترین نام خانوادگی “گونبولد” است. در هند نام خانوادگی «دیوی»، در پاکستان «خان»، در عراق «محمد»، در ژاپن «ساتو»، در بحرین «علی»، در قطر و عربستان سعودی «خان»، در عمان «البلوشی» است. کویت، در بحرین و امارات علی، در اردن الله، در فلسطین عواد، در اسرائیل کوهن، در سوریه خالد، در لبنان الدین و در آذربایجان ممدووا است. در ترکیه محبوب ترین نام خانوادگی “یلماز” است.

محبوب ترین نام های خانوادگی در اروپا
محبوب ترین نام های خانوادگی در آمریکای جنوبی
محبوب ترین نام های خانوادگی در اقیانوسیه
محبوب ترین نام های خانوادگی در آمریکای شمالی

مطالب مرتبط