قیمت هر کیلوگرم مرغ در کشورهای همسایه چقدر است؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، قیمت گوشت مرغ در بازار افزایش یافته و با قیمت مصوب کیلویی ۷۳ هزار تومان به فروش نمی رسد. مرغداران علت این افزایش قیمت را عدم عرضه کنجاله سویا به قیمت دولتی و کاهش جوجه ریزی می دانند اما مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در معاونت تولید و بازار حاضر به اطلاع رسانی نیستند. در مورد این.

با توجه به تخصیص ارز ترجیحی 28 هزار تومانی (ترجیحی) برای واردات مواد اولیه دامی، پیش بینی می شود مرغ با قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان برسد، اما به دلایل مختلف این اتفاق نیفتاد.

قیمت مرغ در ایران با وجود اینکه ارز ترجیحی دریافت می کند، بسیار نزدیک به قیمت این محصول در کشورهای همسایه است که این یارانه را دریافت نمی کنند.

در خصوص دلایل این افزایش قیمت می توان به مواردی مانند تاخیر در تامین مواد اولیه دام به مرغداران، عدم نظارت لازم بر بازار، بهره وری پایین و ضریب تبدیل نامناسب صنعت طیور در کشور اشاره کرد.

آیا کالاهای اصلی در بازار قیمت مناسبی دارند یا بیش از حد؟

از این رو در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس درباره سیاست ارزی و ارزی با حضور رئیس کل بانک مرکزی بحث و تبادل نظر شد.

مهدی تقیانی نماینده مردم اصفهان در این باره گفت: وضعیت چند برابری نرخ ها و تثبیت نرخ 28 هزار و 500 تومانی، ایجاد صف خرید و اینکه آیا کالاهای اساسی در بازار به دست مردم می رسد یا خیر. در قیمت مناسب یا قیمت کالا بر اساس قیمت ارز بازار است. ? از جمله موضوعات مطرح شده عبارت بودند از؛ به عنوان مثال مشکل مرغ یکی از این مشکلات است، اگرچه نهاده با نرخ 28500 تومان برای این محصول عرضه می شود، اما قیمت آن سر به فلک کشیده است.

قیمت مرغ در کشورهای همسایه

بر اساس مشاهدات صورت گرفته توسط فروشگاه های اینترنتی در کشورهای مختلف، قیمت یک کیلوگرم مرغ کامل در ترکیه 64 لیر، با نرخ مبادله ای 1800 تومان در هر لیر، قیمت هر کیلوگرم مرغ در این کشور 115 هزار و 200 تومان است.

قیمت هر کیلوگرم مرغ کامل در عربستان حدود 20 ریال است که با قیمت 12990 ریال در این کشور 259 هزار تومان می شود.

قیمت رسمی هر کیلوگرم مرغ کامل در پاکستان که توسط کمیته بازار لاهور تعیین شده است 608 روپیه است. با احتساب قیمت 178 تومان به روپیه پاکستان، قیمت هر کیلوگرم مرغ در کشور همسایه شرقی 108 هزار تومان است.

منبع: تسنیم

مطالب مرتبط