قیمت طلا و سکه سیر نزولی دارد/ 4 پیش بینی از آینده بازار – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، قیمت طلا و قیمت سکه در هفته ای که گذشت با وجود نوساناتی که داشت افت کامل داشت. حتی سکه امامی هم کانال 29 میلیون تومانی را از دست داد و به کانال 28 میلیون تومانی رفت. البته قیمت به دلار همچنین که مدتی در محدوده 50 هزار تومان بود، دیروز به کانال 49 هزار تومان رفت. قیمت هر اونس این روزها در نوسان است و گاهی اوقات تمایل به افزایش دارد، اما در مجموع نسبت به ماه گذشته همچنان پایین است. حتی پنج شنبه گذشته کانال 1900 دلاری را برای چند ساعت از دست داد و به سطح 1800 دلار سقوط کرد. در این شرایط قیمت طلا و سکه در بازار ایران رو به کاهش است.

چندی پیش این بازارساز با میانجی گری و انتشار اخبار مذاکرات هسته ای و انتشار دلارهای بلوکه شده سعی در کنترل بازارهای مالی (دلار، طلا و سکه) داشت. امروز بازار در انتظار نتایج نشست شورای امنیت سازمان ملل است.

سفیر و نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل روز گذشته از برگزاری نشست دوره ای شورای امنیت درباره قطعنامه 2231 درباره ایران در روز پنجشنبه 24 تیرماه خبر داد و بار دیگر تهران را به نقض این قطعنامه در خصوص جنگ اوکراین متهم کرد.

ایرنا نوشت: «باربارا وودوارد» سفیر انگلیس در سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در مقر سازمان ملل در نیویورک به مناسبت ریاست دوره ای کشورش بر شورای امنیت در ماه جاری پاسخ داد. وی در پاسخ به سوالی درباره نگرانی لندن از تحولات هسته ای ایران و ادعای نزدیک شدن به سلاح هسته ای با تکرار ادعای غرب، افزود: ما نگران این اقدامات ایران هستیم. این کشور سه برابر حداقل مقدار اورانیوم غنی شده مورد نیاز برای تولید سلاح هسته ای ذخیره کرده است.

سفیر انگلیس در سازمان ملل ادامه داد: ما در تاریخ 6 ژوئیه (6 ژوئیه / 15 ژوئیه) در مورد موضوع ایران جلسه شورای امنیت خواهیم داشت و در مورد قطعنامه 2231 شورای امنیت بحث خواهیم کرد.

در این شرایط ممکن است بازارها متاثر از نتیجه این جلسه شوند. اما کارشناسان در مورد آینده بازار چه می گویند؟

کشتی آرا: روند قیمت طلا در حال افزایش است

محمد کشتی آرا، کارشناس بازار طلا و جواهر و از فعالان این بازار، نوسانات قیمتی در بازار را با توجه به اخبار و اتفاقات سیاسی طبیعی دانست. وی در این خصوص به تجارت نیوز گفت: در حال حاضر بازار طلا و ارز آرام است. عرضه و تقاضا متعادل است و نوسانات قیمت در بازار طبیعی است.»

وی همچنین درباره وضعیت قیمتی در بازار طلا و سکه در روزهای آینده گفت: پیش بینی می شود قیمت ها در روزهای آینده در همین حد باقی بماند و تا زمان انتشار اخبار جدید از مذاکرات برجام، نوسانات قیمت طلا و بازار ارز مانند روزهای گذشته خواهد بود.»

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره آینده قیمت طلا در سطح جهانی گفت: میزان ذخایر طلا در دنیا محدود است و ۸۵ درصد آن استخراج شده است. بنابراین در جهان بیش از 15 درصد طلا وجود ندارد. به همین دلیل تبدیل وجوه به طلا باعث ایجاد تقاضا و افزایش قیمت طلا می شود.

وی ادامه داد: ممکن است قیمت طلا به صورت موقت کاهش یابد اما این کاهش قیمت دائمی نخواهد بود و روند صعودی خواهد داشت.

بذرافشان: بازار در رکود کامل است

همچنین نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت و گو با تجارت نیوز درباره روند قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر گفت: در روزهای اخیر با وجود اعیاد و مناسبت ها، بازار در رکود کامل به سر می برد. این رکود از ابتدای سال بر بازار حاکم بوده و در هفته های اخیر تشدید شده است.

وی به کاهش قیمت جهانی طلا اشاره کرد و افزود: در بازارهای داخلی، نوسانات بازار ارز نمی تواند بر قیمت طلا و سکه تاثیر بگذارد. تقاضا در بازار نیز به شدت کاهش یافته و سطح معاملات تقریبا به صفر رسیده است.

این مقام صنفی تاکید کرد: در حال حاضر بازار از ثبات نسبی برخوردار است و قیمت ها در ماه های اخیر به ثبات رسیده است.

وی افزود: بعید به نظر می رسد که افزایش یا کاهش خاصی در بازار داشته باشیم. بنابراین مردم نباید منتظر کاهش یا افزایش باشند زیرا التهابی در بازار وجود ندارد.»

فلاحیان: اقدامات بازارگردان قیمت ها را ثابت نگه می دارد

جواد فلاحیان کارشناس اقتصادی نیز به تجارت نیوز گفت: در هفته های اخیر روند قیمت ها در بازارهای مالی به دلیل اخبار مساعد سیاسی، توافق با کشورهای همسایه و برخی تهدیدها و بخشنامه ها در یک روند نزولی محدود بوده است. خاطرنشان کرد: کاهش قیمت روزهای اخیر در واقع کاهش نیست، بلکه کاهش هیجان اولیه بازار است.

وی با اشاره به اینکه در صورت عدم وجود مانع، دلار و متعاقباً طلا و سکه به راحتی در کانال های بالاتر قرار می گیرد، افزود: مردم به طور طبیعی از دارایی های خود در برابر کاهش ارزش پول ملی محافظت می کنند. بنابراین طبیعی است که وقتی عدم اطمینان سیاسی و اقتصادی افزایش می یابد، تقاضا در بازارهای مالی افزایش می یابد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر تاثیر مسائل کلان اقتصادی بر قیمت طلا و سکه، گفت: تاثیر نقدینگی و انبساط پایه پولی را نمی توان انکار کرد. همچنین، اقدامات سیاستمداران برای مهار قیمت ها موقتی است و قیمت ها مسیر خود را طی می کند.

آقابوزوری: آینده بازار طلا صعودی است

همچنین فردین آقابوزوری کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیر قیمت طلا و سکه بر نرخ ارز و نرخ جهانی طلا به تجارت نیوز گفت: هر پیش بینی برای بازار طلا بر اساس تحلیل اقتصاد و مبادلات بین المللی است. نوسانات نرخ در داخل کشور.” “پیش بینی تاثیر نرخ ارز در داخل کشور آسان تر است.”

وی ادامه داد: استراتژی بانک های جهانی یا سایر کشورها در رابطه با تحویل ذخایر طلا یا خرید بیشتر به عنوان حمایت ارزی یا کالاهای کشسان قابل پیش بینی نیست.

این کارشناس اقتصادی به رفتار سایر کشورها در رابطه با افزایش ذخایر طلای کشورمان اشاره کرد و افزود: روند سال گذشته نشان دهنده تمایل کشورها به افزایش ذخایر طلای خود است. در همین حال، کشورها در سال 2023 ذخایر طلای بیشتری نسبت به سال 2022 داشتند.

وی افزود: چین در سال 2023 حدود 900 میلیارد دلار از ذخایر ارزی اعم از یورو و دلار را به طلا تبدیل کرده است. این موضوع بر سیستم عرضه و تقاضا تاثیر می گذارد. بنابراین کانال 1800 تا 2000000 دلاری برای اونس جهانی طلا پیش بینی می شود و احتمال افزایش قیمت هر اونس کمتر از کاهش قیمت است.

آقا بزرگی با تاکید بر روند صعودی قیمت دلار به دلیل تورم و سایر عوامل اقتصادی، تاکید کرد: با توجه به اینکه نرخ دلار ضریب اول و نرخ انس ضریب دوم را در تعیین قیمت طلا و سکه دارد، آینده در ماه می، بازار فلز زرد داخلی صعودی پیش بینی می شود.

اطلاعات بیشتر را در صفحه طلا و ارز تجارت نیوز بخوانید.

مطالب مرتبط