قیمت طلا و سکه با وجود افزایش قیمت های جهانی کاهش می یابد


13311439


23 ژوئیه 1402 – 4:02 ب.ظ

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به ادامه رکود و تشدید کاهش تقاضا در بازار داخلی سکه و طلا، از ادامه کاهش قیمت ها در این بازار حتی در شرایطی خبر داد که طلا روند قیمت در جهان رو به افزایش است.


ایسنا: رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به ادامه رکود و تشدید کاهش تقاضا در بازار داخلی سکه و طلا، از ادامه کاهش قیمت ها در این بازار حتی به شرطی خبر داد که روند قیمتی در طلا در جهان در حال افزایش است.

نادر بذرافشان در خصوص وضعیت بازار سکه و طلا در هفته گذشته اظهار کرد: در هفته گذشته روند قیمت طلا در بازارهای جهانی همچنان صعودی بود. به گونه ای که از 28 دلار به 31 دلار افزایش یافت، اما در مجموع شاهد افزایش 32 دلاری در هر اونس طلای جهانی در این هفته بودیم. این در حالی بود که در ماه گذشته هیچ افزایشی به این میزان وجود نداشت و بین 5 تا 10 دلار بود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: با وجود روند صعودی طلا در بازارهای جهانی، قیمت سکه و طلا در بازار داخلی همچنان روند نزولی خود را ادامه می دهد. این روند نزولی از ابتدای تیرماه ادامه داشت و به تدریج تقویت شد، در این هفته نیز شاهد قیمت انواع سکه و مصنوعات طلا بودیم.

وی افزود: رکود همچنان بر بازار حاکم است و در بازار سکه و طلا با کاهش شدید تقاضا مواجه هستیم.در حال حاضر بازار به ثبات نسبی رسیده و به دور از التهاب است.

این مقام اتحادیه در خصوص قیمت سکه و طلا در آخرین معاملات پایان هفته و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته گفت: در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) هر سکه طرح جدید بود. با 28 میلیون و 100 هزار تومان کاهش 500 هزار تومانی و سکه تمام طرح قدیم با 25 میلیون و 200 هزار تومان کاهش 400 هزار تومانی معامله می شود. نیم سکه با 350 هزار تومان افت قیمت در هفته گذشته در پایان هفته به 15 میلیون و 300 هزار تومان رسید. قیمت ربع سکه در آخرین معاملات هفته 10 میلیون و 250 هزار تومان تعیین شد که نسبت به ابتدای هفته 400 هزار تومان کاهش داشته است. سکه یک گرمی بانک مرکزی نیز 100 هزار تومان کاهش یافت و در پایان هفته 6 میلیون و 200 هزار تومان تعیین شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: هر گرم طلای 18 عیار نیز در هفته جاری 6 هزار تومان کاهش قیمت داشت و در پایان هفته هر گرم 2 میلیون و 355 هزار تومان معامله شد. حباب سکه در هفته گذشته دوباره کاهش یافت. در حال حاضر هر قطعه پنج میلیون و 100 هزار تومان حباب دارد که نسبت به هفته گذشته 400 هزار تومان کاهش داشته است.

بذرافشان تاکید کرد: از ابتدای سال رکود و کاهش تقاضا در بازار وجود داشت و بر اساس برآوردها در طول سال حدود 70 درصد رکود و کاهش تقاضا را داشتیم، اما در هفته گذشته این میزان کاهش داشته است. افزایش یافته و این کاهش تقاضا چشمگیر شده است. این کاهش تقاضا، صنعت طلا را از نظر تولید در وضعیت نامناسبی قرار داده است.


مطالب مرتبط