قیمت دلار 23 تیر 1402 / برگ برنده بازارساز کار کرد؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، قیمت دلار روز گذشته را با نوسان نزولی آغاز کرد و در انتهای کانال 50 هزار تومان بسته شد.

معامله گران از ابتدای هفته منتظر پاسخ سیاسیون بودند. هفته گذشته سیگنال های نامطلوبی در خصوص برجام به بازار تزریق شد و باعث شد دلار وارد کریدور 50 هزار تومانی شود.

یحیی آل اسحاق روز دوشنبه در نشست اتاق بازرگانی ایران و عراق با تایید درخواست 10 میلیارد دلاری ایران از عراق، اعلام کرد که این مبلغ در اختیار بانک TBI قرار گرفته است تا این پول در موارد غیرتحریمی مورد استفاده قرار گیرد. مانند کالاهای اساسی و داروها. این خبر دیروز به گوش معامله گران رسید و توانست به سود نزولی ها در بازار ارز تمام شود.

اسکریپت سیاستگذار کار نمی کند

کارشناسان اقتصادی معتقدند متغیرهای اقتصادی کشورها تحت تأثیر شرایط یا استراتژی های بلندمدت تغییر می کنند. بنابراین نباید انتظار داشت که با اخبار مساعد همه چیز تغییر کند و بعید است که دلار در بلندمدت توسط سناریوی سیاستمداران کنترل شود.

روز دوشنبه پس از یک هفته غیبت، دلار هرات افزایش یافت. آخرین قیمت دلار هرات دوشنبه هفته گذشته 49 هزار و 650 تومان بود که دوشنبه هفته جاری با قیمت مثبت 900 تومان افتتاح شد. با آغاز افزایش نرخ بهره هرات، قیمت دلار یک کانال جهش کرد و از 50 هزار و 500 تومان آغاز شد.

به گفته فعالان بازار ارز، سیگنال بعدی در بازارهای مالی موضوع نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره قطعنامه 2231 درباره ایران است که فردا پنجشنبه 24 تیرماه برگزار می شود.

قیمت نرخ ها ناهمسان

در حالی که در سه روز ابتدایی هفته گذشته قیمت دلار در بازار آزاد هزار تومان افزایش یافت، اما قیمت دلار در سایت بازار ارز در دو روز ابتدایی امسال تغییری نکرد. هفته و دیروز نیز ثبت شد. اسکناس دلار روز سه شنبه 41 هزار و 261 تومان معامله شد. حواله دلاری نیز 37 هزار و 510 تومان و تنها با یک تومان کاهش قیمت عرضه شد.

همچنین قیمت نیم دلار همانند هفته های گذشته در 28 هزار و 500 تومان ثابت ماند.

قیمت ارزها کارآمد

اسکناس یورو دیروز در بازار آزاد با کاهش 150 تومانی همراه بود و با قیمت 54 هزار و 767 تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار ارز به 45 هزار و 51 تومان رسید و 100 تومان افزایش یافت. انتقال به یورو نیز با قیمت 40 هزار و 956 تومان عرضه شد.

لازم به ذکر است دیروز درهم امارات نیز باز بود. قیمت این اسکناس با شکاف مثبت 300 تومانی باز شد و تا مرز روانی 14 هزار تومان پیش رفت و در تسخیر آن ناکام ماند. روز گذشته درهم امارات 13 هزار و 850 تومان معامله می شد.

قیمت درهم در سایت بازار ارز تغییری نکرد. حواله درهم با قیمت 10213 تومان مبادله شد. اسکناس درهم بدون تغییر ۱۱۲۳۵ تومان باقی ماند.

گزارش های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

مطالب مرتبط