قرص سیپروترون و تنظیم قاعدگی؛ نحوه استفاده از آن برای تنظیم قاعدگی


برای یادگیری نحوه استفاده از قرص سیپروترون برای تنظیم پریود، این مقاله آلمتو را تا انتها دنبال کنید.

قرص سیپروترون و تنظیم چرخه قاعدگی

قرص سیپروترون نوعی هورمون درمانی است که با نام تجاری دایان شناخته می شود. این دارو به تنهایی یا در ترکیب با اتینیل استرادیول یا استرادیول والرات در درمان زنان مبتلا به اختلالات مربوط به آندروژن سازی مانند آکنه یا هیرسوتیسم استفاده می شود. قرص سیپروترون نیز برای تنظیم قاعدگی و علائم نامنظم قاعدگی تجویز می شود. در ادامه بیشتر کاربردهای آن را شرح خواهیم داد.

همچنین بخوانید : نحوه مصرف قرص مترونیدازول 500 برای عفونت واژن

قرص سیپروترون برای چیست؟

ترکیب سیپروترون یک آنتی آندروژن استروئیدی قوی با فعالیت پروژستاتیک است که در ترکیب با استروژن برای درمان زنان هیپرآندروژنیزه استفاده می شود. همچنین می توان آن را به عنوان درمانی برای سرطان پروستات تجویز کرد. این دارو از عملکرد هورمون مردانه تستوسترون در بدن جلوگیری می کند.

یکی از دلایل هیرسوتیسم (رشد موی بیش از حد) در زنان، تولید بیش از حد هورمون های آندروژنیک توسط تخمدان ها است. برای مقابله با اثرات آندروژن ها می توان از داروهای مختلفی استفاده کرد. Cyproterone Compound یک داروی ضد آندروژن است. عوارض جانبی گزارش شده با استفاده از آن شامل افزایش وزن، افسردگی، خستگی، علائم پستان و اختلال عملکرد جنسی است.

از دیگر مواردی که برای آنها قرص سیپروترون تجویز می شود، کاهش احتمال بارداری، کنترل قاعدگی، رفع مشکلات قاعدگی نامنظم، کاهش دردهای قاعدگی، جلوگیری از بروز بیماری های تخمدانی و کاهش احتمال خونریزی در بیماران مبتلا به فیبروم، کاهش احتمال خونریزی، کاهش قاعدگی، کاهش دردهای قاعدگی، کاهش احتمال بارداری و غیره

قرص سیپروترون و تنظیم چرخه قاعدگی

اگر این اولین بار است که از این قرص هورمونی (یا هر قرص ضد بارداری هورمونی دیگری) استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد مصرف آن را از روز اول یا دوم پریود شروع کنید.

نحوه مصرف قرص سیپروترون برای تنظیم قاعدگی

اگر پریودهای نامنظم دارید، باید بدانید که چگونه قرص سیپروترون را برای تنظیم دوره های خود مصرف کنید.

این دارو حاوی 21 قرص فعال و 7 قرص غیرفعال می باشد. مصرف قرص های فعال را باید از روز پنجم پریود شروع کنید و سپس به مدت 7 روز قرص های غیر فعال مصرف کنید. در واقع قرص های غیرفعال خاصیت درمانی ندارند و فقط برای حفظ دوره درمان ارائه می شوند، نمی توانید آنها را مصرف کنید. اگر پزشک آن را تجویز کرده باشد، پس از این هفت روز باید مصرف بسته دیگری از دارو را شروع کنید.

همچنین بخوانید : نحوه مصرف قرص دوفاستون برای تنظیم قاعدگی

اگر مصرف قرص های فعال را فراموش کردید، اگر کمتر از 12 ساعت گذشته باشد، دوز بعدی را مصرف کنید.

اگر بیش از 12 ساعت گذشته باشد:

اگر در هفته اول مصرف قرص هستید، به محض یادآوری، قرص را مصرف کنید، حتی اگر دفعه بعد باشد، یعنی دو قرص مصرف کنید.

اگر در هفته دوم مصرف قرص هستید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. در هفته سوم در صورت فراموشی باید به محض یادآوری دارو را مصرف کنید. اما در اینجا نباید بیش از هفت روز از یک دوره قرص غیرفعال بگذرد، یعنی بعد از پایان بسته قرص ها باید به سراغ بسته بعدی بروید. در پایان مصرف این بسته قرص، پریود خواهید شد.

چند روز بعد از مصرف قرص سیپروترون پریود می شویم

همانطور که می دانید قرص سیپروترون کامپاند را باید به مدت 21 روز مصرف کنید و هفت روز آن را قطع کنید. برای اکثر افراد، این چرخه 3 تا 5 روز پس از قطع مصرف رخ می دهد.

تاخیر در چرخه قاعدگی پس از قطع سیپروترون

تاخیر در دوره پس از قطع مصرف سیپروترون یکی از عوارض این دارو است. این قرص باعث سرکوب ترشح هورمون LH و سرکوب رشد رحم و پوشش داخلی آن می شود که باعث توقف یا تاخیر قاعدگی می شود.

علت خونریزی هنگام مصرف قرص سیپروترون

علت خونریزی هنگام مصرف قرص سیپروترون در نتیجه کاهش ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون است که باعث تغییر در چرخه قاعدگی می شود. از جمله خونریزی واژینال که در برخی افراد دیده می شود. در واقع علت این خونریزی تغییرات ایجاد شده در پوشش داخلی رحم است. اما اگر خونریزی طولانی شد، باید به پزشک مراجعه کنید.

قرص های حاوی سیپروترون برای کیست تخمدان

قرص سیپروترون برای کیست در مواردی که علت آن سطح بالای آندروژن باشد تجویز می شود. این قرص ممکن است حتی موثرتر از سیپروترون استات باشد.

قرص سیپروترون و تنبلی تخمدان

قرص سیپروترون برای تنبلی تخمدان تجویز می شود. این دارو باید زیر نظر پزشک مصرف شود. معمولا افرادی که از تنبلی تخمدان رنج می برند، مصرف این قرص را از روز دوم سیکل قاعدگی شروع کرده و 14 روز متوالی ادامه می دهند. باید با تجویز پزشک دوباره شروع شود.

همچنین بخوانید : باز شدن قوی سیکل قاعدگی

تفاوت بین قرص LD و ترکیب سیپروترون

در تشریح تفاوت بین LD و ترکیب سیپروترون باید گفت که LD یک داروی ضد بارداری هورمونی است که حاوی دو هورمون مصنوعی لوونورژسترل و اتینیل استرادیول است. این قرص ها را باید بعد از شام و قبل از خواب مصرف کرد. بهتر است در دو هفته اول استفاده از سایر روش های پیشگیری استفاده شود. علاوه بر این، مصرف قرص LD باید منظم باشد و در فواصل زمانی مختلف قطع نشود.

اما قرص Sprotron Compound یک قرص ترکیبی حاوی دو ماده سیپروترون و استروژن است که در پیشگیری از بارداری نیز نقش دارند و اغلب برای کنترل علائم قبل از قاعدگی، تنظیم چرخه قاعدگی و از بین بردن موها تجویز می شوند. در هفته های اول مصرف این قرص نیز لازم است از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری کمک بگیرید.

آخرین کلمه

امیدواریم از این مقاله آلامتو با موضوع قرص سیپروترون برای قاعدگی لذت برده باشید و توانسته باشیم به سوالات شما در مورد نحوه مصرف آن پاسخ دهیم.

مطالب مرتبط