فنگ شویی چیست – همه آنچه که باید درباره فنگ شویی بدانید


آیا با فنگ‌ شویی و قوانین آن آشنا هستید؟ به نظر شما زادگاه این تمرین مربوط به کدام کشور است؟ آیا استفاده از قوانین فنگ‌ شویی می‌تواند به بهبود فاکتورهای مختلف زندگی کمک کند؟ فنگ‌ شویی یک تمرین چند هزار ساله چینی محسوب می‌شود که فلسفه، علم و هنر در آن ترکیب شده است. استفاده از این تمرین می‌تواند به ایجاد تعادل در زندگی و جذب انرژی مثبت کمک کند. در مقاله پیش رو، به‌طور کامل با ماهیت فنگ‌ شویی، تاریخچه، کاربردها، فواید و همچنین اصول اجرای آن در محیط‌های مختلف آشنا خواهید شد.

فنگ‌ شویی چیست؟

فنگ‌ شویی یک تمرین باستانی چینی است که بر ایجاد تعادل و هماهنگی بین افراد و محیط اطرافشان تمرکز دارد. عبارت فنگ‌ شویی در زبان انگلیسی به معنای «باد-آب» ترجمه می‌شود. این نام، نشان‌دهنده تاکید آن بر درک عناصر و نیروهای طبیعی است که محیط اطراف ما را شکل می‌دهند. اساس فنگ‌ شویی، خود بر پایه مفهوم «Qi» است که به صورت «چی» تلفظ می‌شود و به انرژی حیاتی موجود در تمام جانداران جهان اشاره دارد. هدف فنگ‌ شویی، بهینه‌سازی جریان چی در یک فضا، ترویج انرژی مثبت و ایجاد محیطی است که با سلامت، رفاه و موفقیت انس دارد.

فنگ‌ شویی اصول مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، «باگوا» است. باگوا به یک شبکه هشت‌ضلعی اشاره دارد که برای ترسیم مناطق مختلف یک فضا، مانند خانه یا اتاق استفاده می‌شود. هر ناحیه از باگوا، با جنبه‌های خاصی از زندگی، مانند: ثروت، روابط، شغل و سلامت، مطابقت دارد. متخصصان حوزه فنگ‌ شویی با درک رابطه بین این نواحی و عناصر و رنگ‌ها، می‌توانند اشیاء را مرتب کنند و با تنظیم انرژی در هر ناحیه، احتمال ایجاد تعادل و نتایج مثبت را افزایش دهند.

یکی از مفاهیم بسیار مهم در فنگ‌ شویی، مفهوم یین (Yin) و یانگ (Yang) است. یین و یانگ نیروهای مکملی هستند که ویژگی‌های متضاد و در‌عین‌حال به‌هم‌پیوسته را نشان می‌دهند. یین نشان‌دهنده انرژی منفعل، نرم و پذیرنده است، در حالی که یانگ مظهر انرژی فعال، روشن و قاطعانه است. دستیابی به تعادل بین یین و یانگ در فنگ‌ شویی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا باعث ایجاد هماهنگی و تعادل در محیط می‌شود.

در فنگ‌ شویی، پنج عنصر چوب، آتش، زمین، فلز و آب، جزو مهم‌ترین مفاهیم و ارزش‌ها محسوب می‌شوند. هر عنصر با کیفیت‌ و رنگ‌های مخصوصی همراه است و متخصصین فنگ‌ شویی اعتقاد دارند که چیدمان و تعامل مناسب آن‌ها در یک فضا، بر جریان انرژی تأثیر می‌گذارد. متعادل کردن این عناصر، یک محیط هماهنگ ایجاد می‌کند و می‌تواند تأثیر مثبتی بر جنبه‌های مختلف زندگی داشته باشد.

در عمل، انجام فنگ‌ شویی مستلزم ارزیابی و تنظیم جنبه‌های مختلف یک فضا از جمله نحوه چیدمان مبلمان، انتخاب رنگ، نور و سازماندهی کلی است. بدین منظور، فرد باید آشنایی مناسبی با قوانین فنگ‌ شویی داشته باشد که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

به‌طورکلی هدف اصلی از فنگ‌ شویی (Feng shui) ایجاد هماهنگی، تعادل و جریان مثبت برای انرژی در محیط است. این محیط می‌تواند یک فضای بسته مانند یک خانه شخصی، محیط اداری و… باشد. بهره‌گیری صحیح از فنگ‌ شویی می‌تواند بر رفاه، موفقیت و کیفیت کلی زندگی افراد حاضر در محیط، اثر مثبتی بگذارد.

برخی دیگر از اهداف و نتایج فنگ‌ شویی عبارتند‌از:

 • ارتقای رفاه ذهنی و عاطفی
 • کاهش استرس
 • افزایش نشاط
 • تقویت حس آرامش
 • جذب ثروت و فراوانی نعمت
 • جذب موفقیت‌های مالی
 • حمایت از رشد و موفقیت‌های شخصی مثل پیشرفت شغلی
 • افزایش تمرکز برای دستیابی به اهداف
 • کمک به ایجاد محیط زندگی هماهنگ
 • کمک به ترویج راحتی و شادی
 • پرورش ارتباطات و احساسات معنوی

تاریخچه فنگ ‌شویی

تاریخچه فنگ‌ شویی به هزاران سال پیش برمی‌گردد و عمیقاً در فرهنگ باستانی چین ریشه دارد. منشأ این تمرین را می‌توان در دوره نوسنگی (Neolithic)، در حدود ۴۰۰۰ تا ۳۰۰۰ قبل از میلاد جستجو کرد. با گذشت زمان، فنگ‌ شویی تکامل یافت و به تمرینی تبدیل شده است که امروزه می‌شناسیم. در بررسی‌های صورت گرفته توسط محققان بر تمدن چین باستان، توجه به فنگ‌ شویی و احترام به طبیعت برای مردم آن دوران، اهمیت زیادی داشته است. درک این موضوع که محیط طبیعی و عناصر آن، تأثیر عمیقی بر زندگی و رفاه انسان دارند، پایه و اساس اصول فنگ‌ شویی را بنا نهاد.

اصطلاح «فنگ‌شویی» ریشه در زبان و فرهنگ چینی دارد. این اصطلاح از دو حرف چینی: «فنگ» (風) و «شوی» (水) تشکیل شده است. همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد، واژه فنگ در انگلیسی به معنای باد ترجمه می‌شود. در تمرین فنگ‌ شویی، باد سمبل یا نماد انرژی ناملموس و دائماً در حال تغییر است که در همه‌چیز جریان دارد و چینی‌ها به آن چی (Qi) می‌گویند. این انرژی، به‌نوعی نماد نیروهای پویا و ظریفی است که بر محیط و زندگی ما تأثیر می‌گذارد. واژه شوی نیز در انگلیسی به معنای آب ترجمه می‌شود. در فنگ‌‌شویی، آب نماد سیالیت و جریان یافتن انرژی است که ارتباط مستقیمی با ثروت، فراوانی و پتانسیل سازگاری و عبور از چالش‌های زندگی دارد.

تلفیق فنگ و شوی با یکدیگر، به‌نوعی تعامل و تأثیر متقابل باد و آب را به نمایش می‌گذارد که مفهوم آن، تعادل و هماهنگی انرژی در محیط است.

در طول سلسله ژو (Zhou) (1046-256 قبل از میلاد)، فنگ‌ شویی به‌عنوان یک تمرین رسمی در تمدن چین شناخته شد. در این دوران، محوریت اصلی آموزش‌های فنگ‌ شویی، مفاهیم یین، یانگ و همچنین اصول تعادل انرژی و هارمونی بود. در قرن‌های بعد، شهرت فنگ‌شویی بیشتر شد و به بخش جدایی‌ناپذیر از برنامه‌ریزی شهری و معماری سازه‌های مهم مانند کاخ‌ها، معبدها و مقبره‌ها تبدیل گردید. جالب است بدانید که از اصول فنگ‌ شویی برای تضمین رفاه امپراتوران، اشراف و برخی از مردم نیز استفاده می‌شد.

در دوران سلسله سونگ (Song) (960-1279 میلادی) پیشرفت قابل‌توجهی در مطالعه و استفاده از فنگ‌ شویی رخ داد که نتیجه آن آغاز نوشتن و تحقیق گسترده بر روی فنگ‌ شویی توسط متخصصین و پژوهشگران آن دوران بود. در طول سلسله‌های مینگ (۱۶۴۴-۱۳۶۸ میلادی) و چینگ (۱۹۱۲-۱۶۴۴ پس از میلاد)، فنگ‌ شویی همچنان بر زندگی مردم تأثیرگذار بود. در این دوران، استادان و متخصصین فنگ‌شویی به دلیل تخصص خود در ایجاد فضاهای پر آرامش و ایجاد هماهنگی و هارمونی، به‌شدت موردتوجه قرار گرفتند.

در عصر مدرن، فنگ‌ شویی فراتر از مرزهای چین گسترش‌ یافته، در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده و اصول آن با شیوه‌های مختلف معماری و طراحی منطبق شده است. در حقیقت در زندگی امروز، فنگ‌ شویی با سبک زندگی معاصر سازگار شده و درعین‌حال، اصول تعادل، هماهنگی و جریان انرژی را نیز حفظ کرده است.

مهم‌ترین عناصر فنگ ‌شویی

همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد، عناصر فنگ‌ شویی جزو مهم‌ترین مفاهیم این تمرین به شمار می‌روند. درک و تعادل این پنج عنصر یعنی چوب، آتش، زمین، فلز و آب در یک فضا، منجر به ایجاد هماهنگی، تعادل و جریان یافتن انرژی مثبت در آن فضا می‌شود. در ادامه به‌طور کامل‌تر به بررسی هریک از این عناصر می‌پردازیم.

چوب 

عنصر چوب نشان‌دهنده رشد، سرزندگی و گسترش است و با ویژگی‌هایی مانند خلاقیت، انعطاف‌پذیری و فراوانی همراه است. انرژی چوب با جنبه‌های مختلف زندگی ازجمله رشد شخصی، خلاقیت و توانایی سازگاری با تغییرات، ارتباط تنگاتنگی دارد. متخصصین تمرین فنگ‌شویی معتقد هستند که چوب به‌نوعی کیفیت پوشش گیاهی فراوان موجود در طبیعت را منعکس می‌کند. به‌طورکلی نمادهای عنصر چوب در کاربردهای فنگ‌ شویی، شامل موارد زیر هستند:

آتش

عنصر آتش نمایانگر اشتیاق، دگرگونی و انرژی است. انرژی آتش را می‌توان با آتش واقعی، شمع‌ها و رنگ قرمز ایجاد کرد. این عنصر با ویژگی‌هایی نظیر اشتیاق، گرما و انگیزه ارتباط تنگاتنگی دارد. به‌کارگیری عنصر آتش در یک فضا، می‌تواند به افزایش راندمان کاری، داشتن روابط قوی و ایجاد احساس شادی و شعف کمک ‌کند. در حالت کلی، نمادهای عنصر آتش در فنگ‌ شویی بدین شرح هستند:

 • تحول
 • انرژی زیاد
 • روشنایی
 • شهرت
 • انگیزه شخصی
 • شور و اشتیاق
 • تحول و تغییر
 • شهرت
 • ابراز احساسات عاطفی

زمین 

عنصر زمین نشان‌دهنده ثبات، پایداری و خوراکی یا تغذیه است و با ویژگی‌هایی نظیر اهل عمل بودن، ثبات و هماهنگی یا هارمونی همراه است. انرژی زمین را با می‌توان با استفاده از سنگ‌ها، کریستال‌ها و رنگ‌های قهوه‌ای و خاکی در فضا ایجاد نمود. این انرژی با جنبه‌های مختلف زندگی مثل روابط، پایداری، سلامتی و اهل کار بودن، ارتباط مهمی دارد. به‌طورکلی نمادهای زمین در فنگ‌ شویی را می‌توان به شرح زیر لیست کرد:

 • پایداری
 • تغذیه و پرورش
 • اطمینان‌پذیری
 • اهل کار و عمل بودن
 • سلامتی
 • هماهنگی و بالانس

فلز

عنصر فلز بیان‌گر وضوح یا شفافیت، دقت و کارایی یا راندمان است. فلز با ویژگی‌هایی نظیر قابلیت سازمان‌دهی، تمرکز و قدرت ارتباط دارد. برای ایجاد انرژی فلز در محیط می‌توان از اشیای فلزی، مجسمه‌ها و رنگ‌ سفید استفاده کرد. این انرژی می‌تواند بر فاکتورهای گوناگون زندگی مثل ارتباطات، تمرکز و راندمان و بهره‌وری تأثیر بگذارد. در حالت کلی، نمادهای فلز در فنگ‌ شویی بدین شرح هستند:

 • شفافیت
 • دقت و صحت
 • سازمان‌دهی و ایجاد ساختار منظم
 • قدرت و اراده
 • تمرکز

آب

عنصر آب در فنگ‌شویی، سیالیت، انطباق و سازگاری و رفاه عاطفی را به نمایش می‌گذارد. این عنصر با خصوصیاتی مثل شهود، آرامش و انعکاس ارتباط دارد. استفاده از آب واقعی، رنگ آبی و آینه در محیط یا فضا می‌تواند به ایجاد انرژی آب کمک کند. آب یکی از قوی‌ترین عناصر فنگ‌ شویی محسوب می‌شود که می‌تواند به بهبود برخی از جنبه‌های زندگی مثل فراوانی، شهود، خرد و شرایط عاطفی کمک کند. نمادهای آب در فنگ‌ شویی را می‌توان بدین‌صورت خلاصه کرد:

 • سیالیت
 • تطابق‌پذیری
 • رفاه عاطفی
 • خرد و عقل
 • تجدد و تکرارپذیری
 • پالایش و خالص‌سازی

فنگ ‌شویی در خانه

استفاده از تمرین فنگ‌شویی در دکوراسیون خانه، به ایجاد یک محیط هماهنگ و متعادل با جریان انرژی مثبت کمک می‌کند که این موضوع در بهبود معیشت افراد حاضر در خانه، تأثیر خیلی خوبی دارد. با به‌کارگیری تمرین فنگ‌ شویی در دکوراسیون خانه، می‌توان انرژی خانه را افزایش داد و فضایی به وجود آورد که نیازهای جسمی، ذهنی و عاطفی را تأمین کند. در ادامه به بیان برخی از اصول مهم برای فنگ‌شویی در دکوراسیون خانه می‌پردازیم.

پاک‌سازی آشفتگی‌ها 

به‌هم‌ریختگی و شلختگی می‌تواند تأثیر منفی بر جریان انرژی در خانه بگذارد. به‌همین‌دلیل باید این آشفتگی‌ها را در خانه سازمان‌دهی کرد و از بین برد و از طرفی وسایل بدون استفاده را کنار گذاشت. یک محیط تمیز، بدون آشفتگی و شلختگی، به گردش بهتر انرژی کمک‌ می‌کند.

درب ورودی 

در فنگ‌ شویی درب ورودی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا محلی است که انرژی از آن وارد می‌شود. به‌همین‌دلیل لازم است که هیچ‌گونه مانع در قسمت درب ورودی خانه وجود نداشته باشد تا اختلالی در ورود انرژی ایجاد نشود. استفاده از عناصری مانند قالیچه‌های کوچک با نوشته خوش‌آمد گویی، گیاهان با طراوت و یا آثار هنری جذاب، می‌تواند به جذب انرژی مثبت در قسمت درب ورودی خانه کمک کند.

تعادل و چیدمان

در قوانین فنگ‌ شویی توجه به چیدمان و تعادل وسایل اهمیت بسیار زیادی دارد. مبلمان و دکور خانه باید به‌گونه‌ای چیده شوند که تعادل را تقویت کنند و شرایط را برای جریان یافتن انرژی فراهم سازند. وسایلی مانند تخت، مبل و میز، برای ایجاد حس ثبات و راحتی در خانه بسیار مناسب هستند.

رنگ‌ها

رنگ‌های مورداستفاده در قسمت‌های مختلف خانه، باید به‌نوعی انتخاب شوند که با انرژی هر قسمت، کاملا همسو باشند. به‌عنوان‌مثال، رنگ اتاق‌خواب باید از طیف‌ رنگ‌های پاستلی ملایم انتخاب شود، زیرا این اتاق محلی برای استراحت و آرامش است. در قسمت‌های بعدی به‌طور مفصل در خصوص فنگ‌ شویی در اتاق‌خواب و سایر قسمت‌های اساسی خانه صحبت خواهیم کرد.

نور طبیعی

افزایش نور طبیعی در خانه، افزایش انرژی مثبت را به ارمغان می‌آورد. بدین منظور باید پنجره‌ها را تمیز نگه داشت و به‌طور مرتب آن‌ها را باز کرد تا هوای تازه در جریان باشد.

گیاهان و طبیعت

استفاده از گیاهان آپارتمانی در خانه، منجر به ورود انرژی طبیعت به خانه می‌شود. گیاهان علاوه بر تصفیه هوا، موجب افزایش شادی، نشاط، رشد و فراوانی نعمت می‌شوند. متخصصین و اساتید فنگ‌ شویی توصیه می‌کنند که از گیاهان با برگ گرد و گیاهان با رشد رو به بالا در خانه استفاده شود؛ زیرا این گیاهان در ایجاد حس آرامش و افزایش انرژی، موثر هستند.

هنر

استفاده از آثار هنری زیبا برای ایجاد روحیه مثبت، بسیار مفید است. این آثار باید به‌گونه‌ای باشند که احساسات مثبت را در فرد برانگیخته کنند و سبک شخصی و موردعلاقه او را منعکس کنند.

تعمیر و نگهداری

سالم نگه‌داشتن محیط یا فضا در فنگ‌شویی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. به‌همین‌دلیل، چنانچه هر مشکلی در خانه به‌وجود آید، باید خیلی سریع رفع شود. این موضوع موجب افزایش حس ثبات و پایداری می‌گردد و از تجمع انرژی راکد جلوگیری می‌کند.

یادآوری این موضوع ضروری است که فنگ‌ شویی یک تمرین شخصی محسوب می‌شود و به‌همین‌دلیل هر فرد باید به غرایز خود اعتماد کند و خانه‌ای متناسب با شخصیت و روحیاتش بسازد. به‎کارگیری اصول فنگ‌ شویی در دکوراسیون خانه می‌تواند به تقویت حس خوب و ورود انرژی مثبت به محیط کمک کند. با توجه به اهمیت بسیار بالای فنگ‌ شویی در خانه، در ادامه به بررسی دقیق‌تر این تمرین در مهم‌ترین قسمت‌های خانه یعنی آشپزخانه، پذیرایی و اتاق‌خواب می‌پردازیم.

فنگ ‌شویی در آشپزخانه

فنگ‌شویی در آشپزخانه اهمیت زیادی دارد؛ زیرا آشپزخانه به‌نوعی قلب خانه محسوب می‌شود و نشان‌دهنده تغذیه و فراوانی است. آشپزخانه محلی است که در آن غذا طبخ می‌شود و این غذا می‌تواند در حفظ سلامت جسمی ما بسیار موثر باشد. در ادامه به‌طور دقیق‌تر به بیان اصول کلیدی به‌منظور اجرای فنگ‌ شویی در آشپزخانه می‌پردازیم که استفاده از آن‌ها برایتان مفید خواهد بود.

حفظ پاکیزگی و نظم

آشپزخانه خود را تمیز و منظم نگه‌دارید، زیرا به‌هم‌ریختگی و کثیفی می‌تواند موجب ایجاد انرژی راکد و ساکن شود. تمامی لوازم و کابینت‌های موجود در آشپزخانه را به‌طور مرتب تمیز کنید و مطمئن شوید که همه‌چیز دارای مکان و موقعیت مشخصی است. رعایت پاکیزگی و نظم، موجب تقویت حس طراوت در آشپزخانه و جریان یافتن بهتر انرژی مثبت می‌شود.

اجاق‌گاز

جالب است بدانید که در اصول و قوانین فنگ‌ شویی، اجاق‌گاز نمایانگر ثروت و فراوانی است. اجاق گاز باید در محلی از آشپزخانه قرار داده شود که آشپز به خوبی بتواند محیط را ببیند و نسبت به ورودی آشپزخانه اشراف داشته باشد. از قرار دادن اجاق گاز در مقابل سینک یا یخچال خودداری کنید، زیرا ممکن است انرژی‌های متناقضی ایجاد کند. اجاق گاز را همواره سالم و تمیز نگه دارید تا به‌نوعی نمادی از رفاه و آسایش خانواده باشد.

ایجاد تعادل با عناصر فنگ ‌شویی

پنج عنصر چوب، آتش، زمین، فلز و آب، در کاربردهای فنگ‌ شویی نقش مهمی دارند که آشپزخانه نیز از این قاعده مستثنی نیست. سعی کنید که با گنجاندن این عناصر در آشپزخانه، انرژی متعادلی را به‌وجود آورید. برخی از نمونه‌های استفاده از پنج عنصر فنگ‌شویی در آشپزخانه عبارتند‌از:

 • تخته و ظروف برش چوبی
 • گل و گیاه تازه با گلدان چوبی
 • آتش اجاق گاز
 • ظروف سفالی
 • ظروف فلزی
 • میوه و سبزیجات تازه

نورپردازی

وجود نور کافی در آشپزخانه برای تحقق اهداف فنگ‌شویی بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که آشپزخانه مخصوصاً در طول روز با نور طبیعی به خوبی روشن باشد. در نواحی کار، مثل بالای کابین می‌توان از نورهای مصنوعی استفاده کرد تا فضایی گرم و دلپذیر به وجود آورد.

انتخاب صحیح رنگ

در آشپزخانه باید رنگ‌هایی را انتخاب کنید که حس اشتها را به افراد القا کنند. رنگ‌های خاکی مانند سایه های زرد، بژ یا رنگ‌های خنثی خاکی گرم برای آشپزخانه انتخاب ایده‌آلی هستند. این رنگ‌ها ضمن تحریک اشتها، به ایجاد حس ثبات و پایداری نیز کمک می‌کنند.

آینه ها و سطوح انعکاسی

آینه ها و یا سایر سطوح انعکاسی می‌توانند انرژی آشپزخانه را افزایش دهند. این وسایل علاوه‌بر ایجاد انبساط، نور را منعکس می‌کنند و فضا را بزرگتر نشان می‌دهند. توجه داشته باشید که آینه‌ها در آشپزخانه نباید به گونه‌ای قرار بگیرند که اجاق گاز یا گوشه‌های تیز را منعکس کنند.

به‌کارگیری چیدمان صحیح و کاربردی

چیدمان وسایل در آشپزخانه باید به گونه‌ای باشد که امکان حرکت آسان و سریع انرژی را فراهم کند. این موضوع صرفاً مربوط به آشپزخانه نیست و به‌طورکلی در قوانین فنگ‌ شویی در دکوراسیون خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. تمامی موانع و به هم‌ریختگی‌ها در اطراف محل آماده‌سازی و پخت غذا باید به حداقل برسند. از طرفی، اقلام پراستفاده نیز باید به‌راحتی در دسترس باشند.

رایحه درمانی

استفاده از رایحه‌های طبیعی مانند مرکبات، گیاهان یا ادویه‌ها برای تحریک حواس و افزایش انرژی کلی در آشپزخانه بسیار مفید و موثر است.

اختصاص فضای مناسب برای غذا خوردن

در آشپزخانه فضای غذاخوری باید به‌گونه‌ای باشد که حس راحتی و اشتها در فرد ایجاد کند. استفاده از رنگ‌هایی مثل آبی ملایم یا سبز که به آرامش و هضم غذا کمک می‌کند، می‌تواند در فضای غذاخوری مناسب باشد. توجه داشته باشید که روشنایی کافی فضای غذاخوری، از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا در غیر این صورت، احتمال حواس‌پرتی وجود دارد.

با به‌کار بردن اصول فنگ‌ شویی مذکور در آشپزخانه خود، می‌توانید فضایی ایجاد کنید که فراوانی و انرژی مثبت را جذب می‌نماید.

فنگ‌ شویی در پذیرایی

قواعد فنگ‌ شویی را می‌توان در پذیرایی برای ایجاد فضایی هماهنگ که باعث افزایش جریان و تعادل انرژی مثبت می‌شود، استفاده کرد. بدین منظور رعایت برخی اصول ضروری است که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

چیدمان مبلمان

مبلمان خانه را به‌گونه‌ای بچینید که شرایط برای جریان یافتن انرژی و مکالمه آسان، فراهم باشد. از مسدود کردن درب‌ها یا مسیرهای مهم خانه با مبلمان خودداری کنید. به‌منظور ایجاد ثبات و پایداری می‌توانید بزرگ‌ترین قطعه مبلمان را در مقابل دیوار یکپارچه و بزرگ پذیرایی قرار دهید.

ایجاد تعادل با عناصر فنگ ‌شویی

مانند فنگ‌شویی در آشپزخانه، پنج عنصر مهم فنگ‌ شویی را در پذیرایی نیز استفاده کنید تا انرژی به حالت تعادل دربیاید. ترکیب این عناصر در ایجاد یک محیط پویا و هماهنگ در قسمت پذیرایی خانه، بسیار موثر است. برخی از موارد استفاده از پنج عنصر فنگ‌ شویی در پذیرایی، بدین شرح است:

 • بهره‌گیری از مبلمان چوبی
 • استفاده شومینه یا شمع (آتش)
 • استفاده از تزیینات سفالی (زمین) و تزیینات فلزی
 • گلدان با گل تازه (آب)

روشنایی

وجود روشنایی کافی و مناسب در پذیرایی خانه، ضروری است. برای ایجاد فضایی گرم و جذاب در پذیرایی، می‌توانید از ترکیبی از منابع نور طبیعی و مصنوعی استفاده کنید. با تمیز نگه داشتن پنجره‌ها و استفاده از پرده‌های حریری، اجازه دهید نور طبیعی کافی وارد پذیرایی شود.

انتخاب صحیح رنگ

در قسمت پذیرایی، بایستی رنگ‌هایی را انتخاب کنید که باعث ایجاد حس آرامش و هماهنگی در محیط شوند. رنگ‌های نرم و خنثی مانند بژ، سفید خامه‌ای، طیف پاستلی و یا رنگ‌های خاکی، به ایجاد یک محیط آرام کمک می‌کنند. از به‌کارگیری رنگ‌های خشن خودداری کنید؛ زیرا منجر به اختلال در رفت و آمد انرژی می‌شوند.

از بین بردن شلختگی‌ها و ایجاد نظم

منظم نگه داشتن پذیرایی فقط منوط به آمدن مهمان نیست، بلکه باید در تمامی لحظات، مورد توجه قرار بگیرد. شلختگی و بی‌نظمی، جریان انرژی را مختل می‌کند و حس هرج‌و‌مرج به وجود می‌آورد. از به کار بردن تزیینات بیش از حد در پذیرایی، خودداری نمایید؛ زیرا وجود یک مقدار فضای خالی در پذیرایی، حس بهتری را به شما منتقل خواهد کرد.

استفاده از آثار هنری جذاب

به کار بردن آثار هنری زیبا مثل تابلوی نقاشی، تابلو فرش و مجسمه می‌تواند در برانگیختن احساسات مثبت موثر باشد و سبک شخصی شما را منعکس نماید. در انتخاب آثار هنری، اولویت را با آثاری بگذارید که الهام بخش شادی و نشاط باشند. آثار هنری دارای مناظر طبیعی فوق‌العاده و منحصر به فرد، انتخاب مناسبی برای پذیرایی هستند.

استفاده از گیاهان و عناصر طبیعی

گیاهان طبیعی و تازه را در پذیرایی قرار دهید تا انرژی طبیعت در محیط جریان پیدا کند. گیاهان علاوه‌بر کمک به تصفیه هوا، موجب افزایش نشاط می‌شوند و به‌نوعی نمادی از رشد و فراوانی هستند. از قرار دادن گیاهان خاردار یا کاکتوس در پذیرایی خودداری کنید.

صدا و موسیقی

استفاده از موسیقی و صداهای طبیعی، می‌تواند به ایجاد آرامش و تقویت انرژی مثبت در پذیرایی کمک کند. توجه داشته باشید که موسیقی‌های خشن یا تند و تیز که ممکن است آرامش فضا را مختل کنند، برای این هدف مناسب نیستند.

استفاده از تصاویر نوستالژیک و خانوادگی

عکس‌های خانوادگی، اشیای نوستالژیک و خاطره‌انگیز، می‌توانند احساس اتصال و گرما در اتاق ایجاد کنند. مطمئن شوید که این موارد به شکلی متعادل و زیبا در پذیرایی به نمایش درآیند.

ایجاد فضا برای حرکت

در پذیرایی، باید شرایط برای امکان حرکت آسان و بدون دردسر فراهم باشد. مبلمان را به روشی بچینید که مسیرهای باز ایجاد کند و حالت بسته نداشته باشد. در این صورت می‌توانید به راحتی از پذیرایی به اتاق‌های دیگر بروید.

فنگ‌شویی در اتاق‌خواب

با استفاده از اصول و قوانین فنگ‌ شویی در اتاق‌خواب، می‌توان محیطی آرام و هماهنگ به وجود آورد که شرایط را برای خواب راحت و تقویت انرژی مثبت فراهم می‌کند. در ادامه به بیان برخی اصول کلی به‌منظور اجرای بهتر تمرین فنگ‌ شویی در اتاق‌خواب می‌پردازیم.

استقرار صحیح تخت

تخت خود را به صورت مورب در موقعیتی قرار دهید که مخالف درب ورودی اتاق باشد. در این صورت می‌توانید درب ورودی اتاق را در حالت دراز کشیده و بدون اینکه با آن در یک خط باشید، ببینید. از قرار دادن تخت به‌طور مستقیم در یک خط با درب ورودی و یا زیر پنجره خودداری کنید؛ زیرا این موضوع می‌تواند جریان انرژی را مختل کند.

وجود قسمت فوقانی محکم در سر تخت

اطمینان حاصل کنید که تخت شما دارای قسمت فوقانی محکمی باشد. محکم بودن و زیبا بودن این قسمت از تخت، به شما احساس پشتیبانی، ثبات، امنیت و حفاظت القا خواهد کرد. از استفاده تخت‌هایی با قسمت فوقانی باز یا منقطع خودداری کنید؛ زیرا می‌توانند حس بی‌ثباتی ایجاد کنند.

ایجاد تعادل با عناصر فنگ ‌شویی

استفاده مناسب و متعادل از پنج عنصر فنگ‌ شویی را در اتاق‌خواب فراموش نکنید. برخی از موارد بهره‌گیری از عناصر فنگ‌شویی در اتاق‌خواب بدین شرح هستند:

 • گیاهان با گلدان چوبی (چوب و آب)
 • شمع (آتش)
 • تزیینات فلزی
 • رنگ‌های خاکی

استفاده صحیح از رنگ‌ها

برای اتاق‌خواب، رنگ‌های تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش انتخاب مناسبی هستند، زیرا به ایجاد فضایی آرام و بدون صدا کمک می‌کنند. بدین منظور رنگ‌های پاستلی، خاکی و یا سایه‌های روشن آبی و سبز گزینه‌های مناسبی هستند. از استفاده از رنگ‌های خیلی روشن یا محرک بپرهیزید، زیرا موجب مختل شدن خواب می‌گردند.

ایجاد نظم و از بین بردن شلختگی

اتاق‌خواب را همیشه تمیز، منظم و عاری از شلختگی نگه دارید. بی‌نظمی در اتاق‌خواب موجب ایجاد انرژی منفی می‌شود و بر خواب تأثیر منفی می‌گذارد.

نورپردازی

نورپردازی اتاق، باید ملایم و گرم باشد تا محیطی آرامش‌بخش ایجاد کند. نورهای تند و تحریک‌کننده برای اتاق‌خواب گزینه مناسبی نیستند. برای کنترل شدت نور و ایجاد فضای آرامش‌بخش بهتر است، از روشنایی قابل تنظیم مانند لامپ‌های کنار تخت (آباژور) استفاده کنید.

استفاده از میزهای کنار تخت

میزهای کنار تخت را در دو طرف تخت قرار دهید تا تعادل و تقارن ایجاد شود. اطمینان حاصل کنید که هر طرف، فضای کافی برای یک چراغ، کتاب یا وسایل شخصی داشته باشد. وجود میزهای متقارن کنار تخت، باعث ایجاد حس هماهنگی و برابری در اتاق‌خواب می‌شود.

آینه

در اتاق‌خواب، حتی‌الامکان از آینه به ویژه در موقعیت رو به تخت استفاده نکنید، زیرا آینه‌ها انرژی را منعکس می‌کنند و می‌توانند برای یک محیط آرام، بیش‌از‌حد محرک باشند. اگر در اتاق‌خواب آینه دارید، مطمئن شوید که در هنگام خواب مستقیماً رو به تخت نباشد.

وسایل الکترونیکی

وجود وسایل الکترونیکی را در اتاق‌خواب، به خصوص نزدیک تخت به حداقل رسانید و یا حتی‌الامکان حذف کنید. دستگاه های الکترونیکی انرژی الکترومغناطیسی ساطع می‌کنند که می‌تواند در خواب اختلال ایجاد نماید و از طرفی جریان یافتن انرژی را نیز با مشکل مواجه کند. در صورت امکان، وسایل الکترونیکی را در یک مکان جداگانه نگه دارید یا قبل از خواب، آن‌ها را خاموش کنید.

استفاده از عناصر طبیعی

از عناصر طبیعی در اتاق‌خواب استفاده کنید تا حس زمین و ارتباط با طبیعت را در شما القا کنند. گیاهان آپارتمانی، پارچه‌های طبیعی و یا صندلی‌های چوبی برای قرارگیری در اتاق‌خواب گزینه‌های مناسبی هستند. توجه داشته باشید که گیاهان نه‌تنها به زیبایی اتاق می‌افزایند، بلکه هوا را نیز تصفیه نموده و حس آرامش را هم تقویت می‌کنند.

آثار هنری

در اتاق‌خواب، آثار هنری و دکوری منتخب باید حس آرامش و احساسات مثبت را برانگیزند. توصیه می‌شود که تابلوهایی برای اتاق‌خواب انتخاب نمایید که نمایان‌گر عشق، آرامش یا طبیعت باشند. از استفاده از آثار هنری یا دکوری که چهره‌های غمگین یا منفرد، صحنه‌های خشونت‌آمیز یا نمادهای منفی را به تصویر می‌کشند، خودداری کنید.

حفظ سکوت و آرامش

توجه داشته باشید که حفظ آرامش و سکوت در اتاق‌خواب اهمیت زیادی دارد. برای جلوگیری از ورود صداهای خارجی می‌توانید از جداره‌های عایق صدا و یا دستگاه‌های نویزگیر استفاده کنید. همچنین می‌توانید صداهای آرامش‌بخش مثل صداهای طبیعت یا موسیقی ملایم را برای تقویت آرامش و پوشاندن صداهای ناخواسته در اتاق‌خواب پخش نمایید.

مهم‌ ترین قوانین فنگ ‌شویی

همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد، فنگ‌ شویی بر‌اساس چندین اصل و قانون بنا نهاده شده است که طراحی و چیدمان فضاهای گوناگون را برای جذب جریان انرژی مثبت و تعادل آماده می‌کند. در این قسمت به بیان برخی از مهم‌ترین قوانین خواهیم پرداخت.

پاک‌سازی تمامی شلختگی‌ها و آلودگی‌ها 

به‌هم‌ریختگی و شلختگی در فنگ‌شویی به عنوان انرژی راکد در نظر گرفته می‌شود که می‌توانند مانع جریان یافتن انرژی مثبت یا چی شوند؛ بنابراین سعی کنید همواره محیط اطراف خود را تمیز، منظم و عاری از وسایل غیر‌ضروری نگه دارید. به‌طور مرتب کثیفی و آلودگی را پاک کنید تا انرژی، آزادانه در گردش باشد.

تعادل و هماهنگی

از نظر فنگ‌شویی در دکوراسیون خانه و هر محیط دیگر، دستیابی به تعادل و هماهنگی، امری ضروری است. این تعادل و هماهنگی در چیدمان مبلمان، انتخاب رنگ‌ها و به‌کارگیری عناصر فنگ‌ شویی، باید کاملاً متجلی باشد. در محل قرارگیری اشیا و دکور، تعادل ایجاد نمایید و در صورت امکان، تقارن بصری را نیز فراموش نکنید.

موقعیت فرماندهی 

یکی از اصول اساسی و مهم در فنگ‌ شویی، موقعیت فرماندهی است. لوازم کلیدی مثل مبلمان و یا تخت خود را باید طوری قرار دهید که از آنجا بتوانید دید واضحی به درب ورودی داشته باشید. چنین کاری به شما احساس امنیت، قدرت و کنترل را منتقل خواهد کرد. دقت کنید که این وسایل نباید با درب ورودی در یک راستا باشند.

هوا و نور با کیفیت خوب 

هوای تمیز، تازه و نور طبیعی مناسب در فنگ‌ شویی حیاتی است. پنجره‌ها را به‌طور منظم باز کنید تا هوای تازه به گردش درآید و اطمینان حاصل کنید که فضای شما نور طبیعی کافی دریافت می‌کند. برای ایجاد فضایی گرم و دلپذیر، می‌توانید از وسایل روشنایی مصنوعی نیز استفاده کنید.

حذف گوشه ها و زوایای تیز

در قوانین فنگ‌ شویی، اعتقاد بر این است که گوشه‌ها و زوایای تیز، انرژی منفی یا شاچی (Sha chi) ایجاد می‌کنند؛ به‌همین‌دلیل از مبلمان با لبه‌های گرد استفاده کنید و گیاهان و دکور خانه را طوری بچینید تا گوشه‌های تیز را بپوشانند. این کار به جذب انرژی مثبت در فضا منجر می‌شود.

استفاده صحیح از آینه‌ها 

آینه‌ها ابزار قدرتمندی در فنگ‌شویی هستند، زیرا می‌توانند انرژی را منعکس کرده و افزایش دهند. آینه‌ها را باید برای گسترش و روشن کردن فضا استفاده کنید. قرار دادن آینه‌ها به‌طور مستقیم رو به تخت‌خواب، توالت و یا گوشه‌های تیز به هیچ عنوان صحیح نیست و نباید آن را انجام داد.

استفاده از تخت و تشک با کیفیت 

تخت خواب شما یکی از مهم‌مترین اجزای فنگ‌ شویی محسوب می‌شود زیرا نماد استراحت و تجدید قوا است. برای داشتن خوابی آسان، حتما از تشک و ملافه با کیفیت استفاده نمایید، به‌طوری که روی آن احساس آرامش و راحتی کنید.

از بین بردن موانع 

مسیرها و ورودی ها را از موانع دور نگه دارید تا انرژی، آزادانه جریان یابد. از مسدود کردن درب‌های خانه با مبلمان خودداری نموده و یک مسیر مناسب و باز از ورودی به مناطق اصلی نشیمن ایجاد کنید. انجام این کار در گردش بهتر چی و ایجاد فضایی دلنشین، موثر است.

به یاد داشته باشید که فنگ‌ شویی یک تمرین کاملاً فردی است و باید این قوانین را با شرایط خاص و امیال شخصی خود تطبیق دهید. با آزمایش چیدمان‌های مختلف، می‌توانید بهترین تعادل و هارمونی را برای فضای خود پیدا کنید.

ترفندهای طلایی فنگ ‌شویی

منظور از ترفندهای طلایی فنگ‌ شویی، نکات و تکنیک‌های خاصی است که می‌تواند جریان انرژی مثبت و هماهنگی را در فضای شما افزایش دهد. در این قسمت چند ترفند طلایی فنگ‌ شویی آورده شده است:

از آینه ها به صورت استراتژیک استفاده کنید 

آینه ها را در مکان‌های استراتژیک قرار دهید تا فضا را منعکس و گسترش دهند؛ به خصوص در مناطقی که نیاز به نور بیشتر یا وسعت قابل توجه دارند. با این حال، از قرار دادن آینه‌ها، مستقیماً رو به رختخواب یا انعکاس عناصر منفی مانند بهم‌ریختگی یا گوشه‌های تیز، خودداری کنید.

گیاهان زنده را به کار ببرید

گیاهان زنده، انرژی و جنب و جوش تازه‌ای را به فضای شما می‌آورند. این عناصر طبیعی، به‌نوعی نماد رشد و فراوانی هستند. گیاهان را در قسمتی از خانه که نیاز به تعادل و تازگی بیشتری دارد، قرار دهید. مراقبت دائمی از گیاهان اهمیت زیادی دارد زیرا موجب حفظ انرژی مثبت می‌شود.

نور طبیعی را تقویت کنید 

نور طبیعی در فنگ‌ شویی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد زیرا انرژی مثبت را به ارمغان می‌آورد و خلق و خو را بهبود می‌بخشد. با استفاده از پرده‌های شفاف یا پرده‌هایی که نور خورشید از آن‌ها عبور می‌کند، جریان نور طبیعی را در فضای خود به حداکثر برسانید. پنجره‌ها را تمیز و بدون مانع نگه دارید تا نفوذ نور حداکثر باشد. اگر نور طبیعی محدود است، از نورهای قوی استفاده کنید زیرا به نور طبیعی شباهت زیادی دارند.

از بین بردن مناطق انسداد انرژی 

انسداد انرژی می‌تواند جریان چی مثبت را در فضای شما مختل کند. مناطقی را که انرژی در آن راکد یا سنگین است، شناسایی کنید و آن‌ها را پاک‌سازی نمایید. برای پاک‌سازی می‌توانید به هم‌ریختگی‌ها را حذف کنید، مبلمان را دوباره مرتب نمایید و مسیرهایی را باز کنید تا جریان انرژی همواری داشته باشید. همچنین می‌توانید از ابزارهای فنگ‌ شویی مانند زنگوله‌های بادی، کریستال‌ها یا لامپ‌های نمک برای پاک‌سازی و احیای انرژی در مناطق خاص استفاده کنید.

استفاده از قالیچه ورودی خوش‌آمدگویی

ورودی خانه شما، به‌نوعی ندایی را برای ورود انرژی ارسال می‌کند. برای جذب چی مثبت، بهتر است یک مَت یا قالیچه با عبارت خوش‌آمدگویی جلوی درب ورودی قرار دهید. اطراف ورودی را نیز تمیز، روشن و بدون شلوغی نگه دارید. برای تقویت جذب انرژی مثبت می‌توانید از اشیای حصیری، گلدان و یا زنگوله‌های بادی در قسمت درب ورودی استفاده کنید.

تعادل یین و یانگ 

یین و یانگ نشان‌دهنده تعادل بین انرژی‌های زنانه و مردانه است. ترکیبی هماهنگ از یین و یانگ را در محیط خود ایجاد کنید.

از نقشه باگوا استفاده کنید 

نقشه باگوا ابزاری کلیدی در فنگ‌ شویی است که یک فضا را به هشت بخش تقسیم می‌کند و هر یک، جنبه متفاوتی از زندگی را نشان می‌دهد. از نقشه باگوا برای شناسایی مناطقی در خانه خود استفاده کنید که با بخش‌های مختلف زندگی مانند ثروت، روابط یا شغل مطابقت دارند. هر منطقه را با توجه به عنصر و دکور مربوط به آن، تقویت کنید تا انرژی مثبت در آن جنبه‌های مختلف زندگی، بیشتر جذب شود.

رفع نشتی‌ها و تعمیر آسیب‌ها

نشتی شیر آب، پنجره‌های شکسته یا مبلمان آسیب دیده، می‌تواند نمادی از راکد بودن یا ریزش انرژی باشد. برای جلوگیری از اتلاف انرژی حیاتی در فضای خود، هر مشکلی را سریعاً برطرف کنید؛ بنابراین اگر وسیله‌ای آسیب دید، آن را حتما تعمیر کنید. اگر ظروف و یا وسایل تزیینی در اثر اتفاقات مختلف شکستند، به سرعت آن‌ها را تعویض نمایید.

یک محراب شخصی یا فضای مقدس ایجاد کنید 

فضایی را در خانه خود برای مراقبه، تأمل یا تمرینات معنوی اختصاص دهید. این فضا می‌تواند یک محراب کوچک، یک گوشه دنج یا حتی اتاقی باشد که به‌طور خاص برای این منظور طراحی شده است. این فضا را با اشیا، نمادها یا تصاویر معنوی پر کنید تا روحیه شما را تقویت کنند. توجه داشته باشید که این فضای مقدس می‌تواند یک نقطه کانونی برای جذب انرژی مثبت و ارتباط شخصی باشد.

پیروی از فطرت و شهود 

در نهایت، وقتی صحبت از به کارگیری اصول فنگ‌ شویی می‌شود، به شهود خود اعتماد کنید. هر فرد ویژگی‌ها و شخصیت خاص خود را دارد، بنابراین آنچه برای یک شخص کار می‌کند، ممکن است برای دیگری کارایی نداشته باشد. به فضای پیرامون خود توجه کنید و قوانین فنگ‌شویی را مطابق با فطرت و شهود خود پیاده نمایید.

چرا فنگ‌ شویی مهم است؟

فنگ‌شویی مزایای مختلفی دارد و می‌توان از آن به شیوه‌های مختلف برای بهبود انرژی و هماهنگی در محیط استفاده کرد. در این قسمت، به بیان برخی از فواید و کاربردهای فنگ‌ شویی می‌پردازیم.

افزایش جریان انرژی

یکی از اهداف اصلی فنگ‌ شویی، بهینه‌سازی جریان انرژی مثبت یا چی (Qi) در یک فضا است. فنگ‌ شویی از طریق چیدمان مبلمان، اشیاء و عناصر پنج‌گانه به شیوه ای هماهنگ، گردش و جذب انرژی را تقویت می‌کند که نتیجه این اتفاق، ایجاد احساس تعادل، سلامتی و رفاه کلی در زندگی است.

ایجاد یک محیط هماهنگ

اصول فنگ‌ شویی با متعادل کردن عناصر و انرژی‌ها در یک فضا به ایجاد یک محیط هماهنگ کمک می‌کند. این محیط هماهنگ می‌تواند تأثیر مثبتی بر خلق‌و‌خو، روابط و کیفیت کلی زندگی داشته باشد.

ارتقای سلامت و تندرستی

فنگ‌شویی می‌تواند به بهبود سلامت جسمی و روانی منتج شود. این تمرین با بهینه‌سازی جریان انرژی، محیطی را به وجود می‌آورد که مملو از آرامش و عاری از استرس است و در افزایش رفاه نیز تأثیر مثبتی دارد.

جذب فراوانی و ثروت

یکی از مهم‌ترین کاربردهای فنگ‌شویی، جذب فراوانی و ثروت است. هیچ‌کس در این جهان از ثروت تنفر ندارد و همه به‌نوعی به دنبال افزایش درآمد و پول هستند؛ زیرا داشتن پول، به فرد اعتماد به نفس و قدرت می‌دهد. اکثر اساتید فنگ‌ شویی تاکید دارند که باید یک منطقه مخصوص را در خانه برای جذب ثروت اختصاص داد و در آن منطقه از نمادهای فراوانی و رنگ‌هایی مثل بنفش و یا اشیای مرتبط با رفاه استفاده کرد. براساس تمرین فنگ‌ شویی، انجام این کار می‌تواند فرصت‌های مالی را افزایش دهد و به‌نوعی انرژی مثبت را برای فراوانی در زندگی دعوت کند.

بهبود روابط

فنگ‌شویی را می‌توان برای تقویت روابط مختلف مثل عشق، دوستی و ارتباطات خانوادگی به کار برد. توجه داشته باشید که بهبود روابط در افزایش اعتماد‌به‌نفس و لذت بردن بیشتر از زندگی، نقش بسیار مهمی دارد و نباید از آن غافل شد.

بهبود وضعیت شغلی و افزایش احتمال موفقیت

ارتقای موقعیت شغلی یکی از اساسی‌ترین کاربردهای فنگ‌ شویی محسوب می‌شود که افراد زیادی به دنبال آن هستند. بدین منظور باید از عناصر و اشیایی استفاده کرد که نماد عزم، موفقیت و رشد هستند. نتیجه چنین اتفاقی، جذب فرصت‌های پیشرفت و افزایش انگیزه خواهد بود.

افزایش تمرکز و راندمان کاری

استفاده صحیح از فنگ‌شویی می‌تواند به افزایش تمرکز، بهره‌وری و کارایی کمک کند. با سازماندهی فضای کاری، بی‌نظمی‌ها حذف می‌شوند و یک محیط متعادل و مطلوب به وجود می‌آید که تمرکز، خلاقیت و راندمان کاری را افزایش می‌دهد.

بهبود رشد شخصی و ارتباطات معنوی

فنگ‌شویی فقط مختص فضاها و مسائل فیزیکی نیست، بلکه برای ایجاد ارتباطات درونی و معنوی نیز می‌توان از آن استفاده کرد. فنگ‌‌شویی به واسطه ترکیب عناصری الهام‌بخش و روحیه‌بخش مانند اشیاء مقدس و یا عناصر طبیعی، در رشد شخصی، آگاهی ذهن و داشتن ارتباط معنوی عمیق، اثرگذار است.

به‌طورکلی، فنگ‌شویی رویکردی جامع را برای بهبود انرژی و هماهنگی در محیط‌های مختلف زندگی مثل خانه، محل کار و یا هر فضای دیگری ارائه می‌دهد. استفاده از اصول و قوانین فنگ‌ شویی می‌تواند تغییرات مثبتی در زندگی شما ایجاد کند و تعادل، هماهنگی و حس رضایت را برایتان به ارمغان آورد.

کلام آخر

در این مقاله، تلاش بر این بود تا اطلاعات کاملی در خصوص ماهیت و تاریخچه فنگ‌ شویی، قوانین، فواید و کاربردهای فنگ‌ شویی و نحوه استفاده از آن در محیط‌های مهم خانه مثل آشپزخانه، پذیرایی و اتاق‌خواب ارائه شود. اگر شما هم از قوانین فنگ‌ شویی در زندگی خود استفاده کرده‌اید، تجربه‌هایتان را با ما درمیان بگذارید.

سوالات متداول

ریشه فنگ‌شویی مربوط به کدام کشور است؟

کشور چین

مهم‌ترین مفاهیم فنگ‌شویی چه مواردی هستند؟

یین و یانگ

عناصر پنچ‌گانه فنگ‌شویی شامل چه مواردی است؟

چوب، آتش، زمین، فلز و آب

امتیاز شما به این پست

مطالب مرتبط