فراموش کردن توصیه های زندگی؛ بخون تا یادت نره


درس زندگی یکی از مهم ترین درس های دوران تحصیل شماست. همانطور که می دانید این آموزش پر از اطلاعات و نکات مهمی است که ممکن است فراموش کنید. برای جلوگیری فراموش کردن توصیه های زندگی شما می توانید از تکنیک های مختلف استفاده کنید. مانند تمرین و تکرار مطالب، استفاده از روش های یادآوری و تکرار، ایجاد ارتباط بین اطلاعات و یا حتی استفاده از فناوری. اما دقیقاً چه کاری باید انجام دهید تا آنچه را که خوانده اید فراموش نکنید؟

در این مطلب از وبلاگ پایتخت کتاب از مشکلات فراموشی برایتان نمی گوییم. می خواهیم دلایل این امر را جویا شویم و راه حل هایی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید در رشته زندگی که دارای نکات مشابه بسیار است موفق شوید و مانند بهترین رتبه های کنکور مطالعه کنید.

چرا نکات زیستی را فراموش می کنم؟

شاید از خود بپرسید چرا زندگی را فراموش می کنم؟! فراموشی توصیه های زندگی برای همه کنکوری ها یک امر کاملا طبیعی است. این در بسیاری از موارد به دلیل فعالیت های روزانه و تغییرات شیمیایی در مغز شما اتفاق می افتد. به عنوان مثال، اضطراب امتحان باعث می شود نکات خاصی در ذهن شما ناپدید شود. سعی کرده ایم دلایل فراموشی دروس را به شما بگوییم تا با آگاهی از آنها بر این مشکلات غلبه کنید.

  • فشار: استرس می تواند سطح هورمون کورتیزول را در مغز شما افزایش دهد که می تواند به نورون های مغز آسیب برساند و در نتیجه منجر به فراموشی شود. استرس بی مورد می تواند شما را خسته کند، پس بهتر است با آرامش و برنامه ریزی پیش بروید.
  • کمبود خواب و تغذیه نامناسب: خواب کافی به شما کمک می کند تا اطلاعات مربوط به مطالعه خود را به خاطر بسپارید و هنگام پاسخ دادن به سوالات آزمون آرامش بیشتری داشته باشید. همچنین علاوه بر کم خوابی، اگر برای رفع گرسنگی خود از غذاهای کم ارزش مانند فست فود و فست فود استفاده کنید، هرگز نمی توانید تمرکز کنید و به دریافت نکات مطالعه توجه کنید.
  • به یاد داشته باشید که باید محتوا را مرور و دوباره انجام دهید. مانند ورزشکاری که هر روز تمرین می کند تا بدنی سالم داشته باشد، شما باید هر روز مطالعه کنید تا تمرین کنید و مغز خود را برای مطالب دشوارتر آماده کنید.

چگونه می توانم زندگی کنم که فراموش نکنم؟

ممکن است هنگام پاسخ دادن به سؤالات در آزمون یا امتحان، نکات زیستی را فراموش کنید، این مطمئناً شما را مضطرب می کند. فراموش کردن توصیه های زندگی مانند زمانی است که وارد یک مهمانی می شوید و افراد زیادی را در آن مهمانی می شناسید و شروع به صحبت با آنها می کنید. دیگرانی هستند که فکر می‌کنید نمی‌شناسید، اما قبلاً دیده‌اید.

برخی از توصیه های زندگی یکسان است. شما فکر می کنید که نمی دانید، اما در واقع آنها را فراموش کرده اید و به خوبی آنها را نمی شناسید. پس باید آنها را خلاقانه مطالعه کنید تا همیشه برای شما خاطره انگیز باشند.

برای بالا بردن کیفیت به خاطر سپردن مطالب و جلوگیری از فراموشی آن می توانید از روش های پیشنهادی ما استفاده کنید. برای بررسی دقیقتر بهتر است یک قلم و کاغذ همراه داشته باشید.

با دقت بخوان

در نگاه اول، این تصمیم یک جمله کلیشه ای و معروف به نظر می رسد که احتمالاً بارها آن را شنیده اید، اما وقتی آن را با دقت بخوانید چه معنایی دارد؟ این یعنی مطالعه یک مقاله با دقت و تمرکز. تمرکز حین مطالعه مهمترین چیز است. سعی کنید از عوامل حواس پرتی خودداری کنید.


باید خواند: تمرکز حین مطالعه؛ 🎯 چگونه روی درس تمرکز کنیم؟

تمرین روزانه

درست است که تمرین و تکرار مطالب می تواند به شما کمک کند اطلاعات را به خوبی یاد بگیرید، اما این بدان معنا نیست که می توانید آن را به طور کامل به خاطر بسپارید! به نظر ما، اگر احساس می‌کنید که حداقل به یک ساعت در روز نیاز دارید، باید مطالب را با تکرار و تمرین روزانه به حافظه بلندمدت خود اختصاص دهید. هر چه زودتر این برنامه ریزی را شروع کنید.

طبقه بندی نقاط مطالعه

برای تمرین و فراموش نکردن نکات زندگی پیشنهاد می کنیم نکات را دسته بندی کنید. می توانید نکات را از مهم ترین یا سخت ترین تا ساده ترین اولویت بندی کنید. یا می توانید موضوعات را به صورت موضوعی به دو قسمت بیولوژی جانوری و زیست گیاهی تقسیم کنید و از کتاب های خلاصه خود برای هر کدام کمک بگیرید. به عنوان مثال برای جمع بندی زیست شناسی گیاهی، کتاب زیست گیاهی را به شما پیشنهاد می کنیم، موضوعی بسیار سبز.

اگر قصد دارید نکات زیستی را تمرین کنید، حتما از سخت به آسان شروع کنید تا اول وزغ زشت خود را قورت دهید!

ابزار یادآوری

در صورت نیاز به یادآوری نکات سخت یا مشابه در درس زیست، حتما از ابزارهای مختلف استفاده کنید. اگر در این تکنیک از تجهیزات و روش هایی استفاده کنید که خیلی دوست دارید، میزان موفقیت شما افزایش می یابد. مثلا؛ ممکن است بخواهید نکاتی را برای خواندن در راه خانه از مدرسه در یک دفترچه یادداشت کنید. شاید شما یک فرد بصری هستید و می خواهید با کشیدن یا چاپ تصاویر و چسباندن آنها روی میز، نکات خود را تقویت کنید. همچنین می توانید از روش های دیگری مانند برنامه های یادآوری تلفن و کتاب های جیبی استفاده کنید.

تصویر

برای به خاطر سپردن مطالب، گاهی اوقات می توانید تصاویری را در اینترنت جستجو کنید یا مقاله ای با موضوع مشابه بخوانید تا تصور قوی تری از این نکته ایجاد کنید. اگر دوست دارید نقاشی بکشید، می توانید خلاصه ای از چند فصل از کتاب زندگی را بکشید و جلوی خود بچسبانید. استفاده از برخی کتاب ها مانند کتاب زیست شناسی تصویری لقمه مهرماه برای امتحان می تواند به تقویت حافظه دیداری شما برای درس زیست شناسی کمک کند.


دانلود بخشی از کتاب


برنامه ریزی

نداشتن برنامه مطالعه و مرور یکی از دلایل مهم فراموش کردن نکات زندگی است. با توجه به اینکه شما یک دانش آموز هستید، بنابراین ذهن آمادگی بیشتری برای یادآوری نکات دارید. بهتر است از این فرصت استفاده کنید و با استفاده از ترفندهای به روز موفقیت خود را در این دوره تثبیت کنید.

زندگی یکی از مهم ترین دروسی است که برای کنکور یا امتحان نهایی نباید از آن غافل شوید، پس برای خواندن و مرور نکات آن روزانه برنامه ریزی کنید تا هیچ وقت نگران فراموشی آن نباشید.

دیگر نکات زندگی را فراموش نخواهید کرد!

در این مقاله بهترین راه حل هایی را امتحان کرده ایم که باید از آنها اجتناب کنید فراموش کردن توصیه های زندگی برای ارائه به شما ما مطمئن هستیم که با رعایت این نکات می توانید درس های زندگی خود را خط به خط به خاطر بسپارید. بنابراین، اگر می خواهید به دوستانتان کمک کنید تا زندگی را مانند شما ببلعند، پیشنهاد می کنیم این مقاله را با آنها به اشتراک بگذارید. این مقاله نیز می تواند به آنها کمک کند. در قسمت نظرات به ما بگویید چالش اصلی شما در یادگیری درس های زندگی چیست؟

مطالب مرتبط