فرار مردان روس و تقویت اقتصاد کشورهای همسایه


صدها هزار روس که پس از حمله این کشور به اوکراین از سرزمین مادری خود گریخته اند، در کشورهای همسایه اسکان یافته و اقتصاد این کشورها را تقویت می کنند. مهاجرت روس ها پس از آن آغاز شد که بسیاری از متخصصان تحصیلکرده این کشور – مانند دانشگاهیان، کارشناسان حوزه امور مالی و بخش فناوری – در روزهای اولیه جنگ، روسیه را ترک کردند. حدود شش ماه بعد، پس از آنکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ۲۱ سپتامبر دستور بسیج عمومی برای جنگ اوکراین را صادر کرد، موج دیگری از خروج ها به راه افتاد.

به گزارش رویترز به نقل از رسانه های روسی، تا ماه اکتبر حدود ۷۰۰ هزار روس این کشور را ترک کرده بودند اما کرملین این آمار را رد کرد و گفت که آماری در مورد فرار مغزها از این کشور در دست ندارد. به گزارش رسانه مستقل روسی نوایا گازتا، بسیاری از این روس ها به کشورهای همسایه مهاجرت کردند و زندگی و کسب وکارهای جدیدی را در این کشورها ایجاد کردند که در نهایت اقتصاد این کشورها را تقویت کرده است.

بانک جهانی اعلام کرده است که تولید ناخالص داخلی قفقاز جنوبی – منطقه ای متشکل از ارمنستان، آذربایجان و گرجستان – در سال ۲۰۲۲ به میزان ۷ درصد رشد داشته است. این رقم بسیار بیشتر از رشد ۵.۶ درصدی است که اقتصاددانان بانک جهانی برای این کشورها پیش بینی کرده بودند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، ارمنستان که زمانی به عنوان سیلیکون ولیِ اتحاد جماهیر شوروی شناخته می شد، در سال ۲۰۲۲ رشد اثتصادی خود را بیش از ۱۲.۶ درصد رسانده است. اقتصاددانان این سازمان سال گذشته رشد تنها ۷ درصدی را برای این کشور پیش بینی کرده بودند.

سورن پارسیان، استاد دانشگاه دولتی اقتصاد ارمنستان، به نوایا گازتا گفته که رشد اقتصادی ارمنستان در سال گذشته به لطف روس های تازه وارد، به ویژه آن هایی که در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می کنند، بوده است. به گزارش مارتین گالستیان، رئیس بانک مرکزی این کشور در ماه ژانویه، روس ها در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۷۵ میلیارد دلار سرمایه به ارمنستان منتقل کردند.

در همین حال، بانک جهانی اعلام کرد تولید ناخالص داخلی گرجستان در سال ۲۰۲۲ به ۱۰.۱ درصد رسیده و پیش بینی رشد ۸.۸ درصدی را پشت سر گذاشته است. براساس داده های بانک مرکزی گرجستان، انتقال پول از روسیه پنج برابر افزایش یافته و از ۴۱۱ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ به ۲.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ رسیده است.

بانک جهانی اعلام کرده است که حتی اقتصاد قرقیزستان نیز در سال ۲۰۲۲ رشد ۷ درصدی داشته و از پیش بینی ۴ درصدی پیشی گرفته است. بر اساس داده های بانک جهانی، ترکیه که از کشورهای محبوب برای فرار روس ها از جنگ بود، در سال ۲۰۲۲ شاهد رشد ۵.۶ درصدی اقتصاد خود بود که از پیش بینی ۴.۷ درصدی پیشی گرفته است.

اولگ ایتخوکی، استاد اقتصاد در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، به نوایا گازتا گفته که عملکرد تولید ناخالص داخلی در چنین کشورهایی نشان می دهد که روس های تازه وارد پس انداز دارند و ثروتمندتر از ساکنان محلی هستند.

البته، مهاجرت روس ها تنها تاثیرات مثبت بر اقتصاد کشورهای همسایه نداشته است. بلومبرگ در ماه سپتامبر گزارش داد که هجوم روس ها به افزایش تورم مانند افزایش نرخ هتل ها و اجاره بها در قزاقستان و گرجستان نیز انجامیده است.

مطالب مرتبط