عکس های تکان دهنده و باورنکردنی از برندگان جایزه عکاسی محیطی 2023


سومین دوره جوایز عکاسی محیطی بنیاد شاهزاده آلبرت دوم موناکو به پایان رسید و امسال جایزه بزرگ به عکاس هلندی رسید. جاسپر داست (جاسپر دوست) رسید. این عکاس جوان علاوه بر کسب عنوان عکاس محیطی سال 2023، کمک هزینه ای معادل 5000 یورو / 5458 دلار به علاوه فرصت بازدید از ایستگاه تحقیقاتی آمازون دانشگاه اکوادور در قلب جنگل های این کشور به همراه دعوت نامه برای مشارکت دریافت کرد. در مراسم اهدای جوایز در موناکو دریافت شد.

این تصویر برنده جایزه، با عنوان “مبارزه تا مرگ”، صحنه گیرا و دلخراشی از مبارزه فیل برای بقا پس از برخورد قطار در پارک ملی لوپ در گابن، آفریقای مرکزی را نشان می دهد. فیل تصویر شده در این عکس دچار شکستگی لگن شد و متأسفانه بعداً مرد و گوشت آن بین مردم محلی پارک توزیع شد. این عکس تا حد ممکن وحشتناک است زیرا اثرات مخرب زیرساخت های انسانی بر حیات وحش را نشان می دهد. و به همین دلیل علاوه بر کسب جایزه کلی، مقام اول را در رده مرد علیه طبیعت کسب کرد.

بزرگ‌ترین امید من این است که این تصویر الهام‌بخش تغییر باشد و مردم را وادار به مسئولیت‌پذیری کند. او می‌گوید: «وقتی آن صحنه وحشتناک در خط راه‌آهن را به یاد می‌آورم، نه تنها از فاجعه‌ای که فیل پس از تصادف کشته شد، بلکه از داستان طمع و طمع انسان‌ها که زمینه‌ساز این حادثه است نیز آزرده می‌شوم. خط آهنی که از میان یک پارک ملی می گذرد که اساساً برای انتقال یک ماده معدنی ارزشمند (منگنز) ساخته شده است.

رقابت امسال با استقبال خوبی روبرو شد و بیش از 2300 عکاس از سراسر جهان تعداد خیره کننده 10000 عکس را ارسال کردند. این آثار توسط یک هیئت معتبر از عکاسان حرفه ای در پنج دسته به دقت مورد داوری قرار گرفتند: شگفتی های قطب، در جنگل، دنیای اقیانوس ها، انسان در مقابل طبیعتو سازندگان تغییر: دلایل امید.

علاوه بر این دسته بندی ها، جایزه عمومی نیز وجود داشت که از طریق بیش از 5000 رای عمومی انتخاب شد و جایزه دانش آموزی که توسط دانش آموزان دبیرستانی در موناکو تعیین شد. مجموع جایزه 11000 یورویی (تقریباً 1000 دلار آمریکا) به عکاسان برنده تعلق گرفت.

سرجیو پیتامیتزرئیس هیئت داوران بر اهمیت عکاسی به عنوان ابزاری قدرتمند برای انتقال صدای حیات وحش و تنوع زیستی در خطر انقراض تاکید کرد. او جایزه عکاسی محیطی را به دلیل فراهم کردن بستری برای عکاسان که نه تنها تصاویر جذاب خود را به نمایش بگذارند، بلکه پیام های حفاظتی لازم را نیز منتقل کنند، ستود.

برای مشاهده کلکسیون کامل تصاویر برنده به وب سایت Photocrowd مراجعه کنید.

مطالب مرتبط