عکس هایی از ازدواج کمدین زینب موسوی به نام امپراطور کوزکو


زینب موسوی کمدین مشهور ایرانی ملقب به امپراطور کوزکو که سال گذشته در جریان ناآرامی های کشور پس از انتشار چند فیلم طنز انتقادی دستگیر و در نهایت با قرار وثیقه آزاد شد، ازدواج خود را اعلام کرد.

موسوی با انتشار عکسی از خود و همسرش در اینستاگرامش نوشت:

فروردین 95 بود.

من یک توسعه دهنده وب در یک شرکت داغ بودم. من خیلی مریض بودم. شغل بد، حقوق بد، همکاران بد، زندگی وحشتناک.

آن زمان بهترین زمان هایی بود که با بچه های سایت هواداران وقت می گذاشتیم. پسری بود که نمی‌دانستم او تازه اضافه شده بود. با یکی از بچه ها دست دادیم و بعد شماره اش را به من داد. فکر کردم چه پسر خوشتیپی چقدر خوب بود بعدا نزدیکتر شدیم زمانی که تصمیم گرفتم امپراتور کوزکو بسازم با او صحبت کردم. فروردین 95 بود، هنوز اخر فروردین بود و من هر روز در تلگرام با پسری که تازه رفته بود آلمان و خیلی خوش تیپ بود می گذشتم. و به همه گفتم که او مدل پسر من است، با این تفاوت که طرفدار بایرن مونیخ است.

اولین ویدیویی که ساختم رو براش فرستادم گفت خیلی خنده داره، کارت زیاد میگیری، میلیون فالوور خواهی داشت، اگه میلیون فالو داری میام و میگیرمت.

او اولین فالوور من، بزرگترین طرفدار من و حامی ثابت کار من شد.

3 سال گذشت، آمدم تهران، دیگر حمایت نرفتم، او هم نرفت. زندگی ما خیلی از هم دور شد، اما هر وقت گربه می دیدم، هر وقت بایرن مونیخ را می دیدم، هر وقت بد می دیدم یاد پسر زیبایی می افتادم که خیلی باحال بود.

ژوئن 1998 بود، زندگی هنوز آنقدر تلخ نشده بود. می گفت بدون توجه به این همه فاصله دوستت دارم و خیلی وقت بود که نمی دانست دوستش دارم…

1496 روز از آن شب گذشته است. 1496 بار هر شب ساعت 12 نیمه شب به او گفتم دوستش دارم تا بتوانم روزم را با دوست داشتن او شروع کنم. 1496 روز منهای 28 شب زندان…

فالوورهای من هرگز به یک میلیون نمی رسند. اما فردا صبح بالاخره با هم از خواب بیدار می شویم و من عاشق تر از همیشه هستم…

دوستت دارم مهرداد

سیده زینب موسوی ملقب به امپراتور کوزکو کیست؟

زینب موسوی در سال 1347 در قم به دنیا آمد و فارغ التحصیل رشته کامپیوتر است.

موسوی در سال 1395 با شرکت در مسابقه خندوانه برنامه به شهرت رسید.

استندآپ های زینب موسوی یکی از جذاب ترین اجراهای مسابقه «خنده شو» بود. او به تاریخ جنجالی شیث رضایی و محمد نصرتی اشاره کرد و با نام سوشا مکانی شوخی کرد و منبع طنز خود را برجام قرار داد.

البته فعالیت موسوی به عنوان کمدین به قبل از حضورش در برنامه خندوانه برمی گردد، اما این مسابقه خندوانه بود که او را به شهرت رساند.

زینب موسوی صفحه ای در اینستاگرام داشت که در آن فیلم های طنز کوتاهی با موضوعات مختلف در قالب شخصیتی تخیلی به نام امپراطور کوزکو ساخت.

امپراطور کوزکو پیرزنی از چادر کامیان بود که با زبانی گزنده و بی دقت در مورد مسائل اجتماعی و سیاسی شوخی می کرد.

موسوی این فیلم‌های کوتاه را در اتاقش ضبط می‌کرد، اغلب با کمد اتاقش به‌عنوان پس‌زمینه، چتر گلدار به‌صورتی که فقط بینی‌اش نمایان بود و با لهجه قمی صحبت می‌کرد. او نویسنده، فیلمبردار و بازیگر تمام این ویدئوها بود.

به گفته موسوی، نام این شخصیت برگرفته از یکی از شخصیت های اصلی انیمیشن مورد علاقه اش به نام Emperor’s New Groove است. این شخصیت متحرک امپراطور کوزکو نام دارد و موسوی ویژگی های او را شبیه به خود می داند.

زینب موسوی درباره نحوه ورود خود به دنیای طنز گفت: اوایل سال ۱۳۹۵ از کارم در تهران استعفا دادم و به قم برگشتم. بعد از مدتی شروع به ارسال رزومه به جاهای مختلف کردم و در بین فایل های قدیمی ام، کلیپ طنزی را پیدا کردم که در دانشگاه بود که ضبط کرده بودیم و حدود 30 ثانیه از آن را در شبکه های اجتماعی قرار دادم که با استقبال خوبی مواجه شد. ویدیو را برای یک کانال پربیننده هم فرستادم که خیلی خوششان آمد و پیشنهاد کردند که یک کانال بسازم و ویدیو بسازم و قول حمایت دادند.»

او همچنین درباره شکل‌گیری شخصیت امپراتور کوزکو گفت: «در ابتدا فکر می‌کردم که این کار چقدر می‌تواند سخت باشد. از کجا می توانم یک تم پیدا کنم؟ چند موضوع پیدا می شود؟ بعداً متوجه شدم که اگر خلق شخصیت درست باشد، می توان یک شیء نامتناهی را در قالب شخصیت ساخت! در ویدیوهای اول شخصیت من اصلا پیرزن قمی نبود، کم کم این شخصیت شکل گرفت و تمام شد و وارد قالب خاصی شد. در واقع می توان گفت کوزکو ترکیبی از چند شخصیت است تا یک شخصیت خاص. برای تکمیل کاراکتر، کم کم شخصیت های جدیدی مانند جواد، سکینه و دیگران اضافه شده اند و این خانواده می تواند بزرگتر شود.»

پس از حضور در خندوانه و گسترش حضور موسوی در شبکه های اجتماعی، صفحه اینستاگرام او طرفداران زیادی پیدا کرد.

سایت گاردین در سال 2016 نیز از زینب موسوی و فعالیت او به عنوان یک کمدین ایرانی خبر داد.

زینب موسوی همچنین موسس اولین گروه استندآپ کمدی در ایران (گروه استندآپ کمدی خانواده سلطنتی) است.

به گفته موسوی منبع درآمد او یک تجارت تبلیغاتی در صفحه اینستاگرامش است.

او در این سال ها در قالب شخصیت امپراطور کوزکو جوک ها و اظهار نظرهای تند می کرد.

زینب موسوی در مصاحبه ای در سال 1395 گفته بود که پس از شرکت در خنداننده شو با اسید تهدید شده و توسط خودرو زیر گرفته شده اما قصد دارد به کار خود ادامه دهد.

در سال 2018، او در توییتر خود اعلام کرد که به دلیل محتوای طنز خود از او شکایت کرده است.

موسوی در سال 1400 پس از سفر ابراهیم رئیسی به روسیه، مطالبی طنز درباره او در صفحه خود منتشر کرد که با انتقاد هواداران رئیسی مواجه شد. پس از آن صفحه اینستاگرام موسوی از دسترس خارج شد که به نظر می رسد با گزارش جمعی از هواداران رئیس جمهور این اتفاق افتاده است.

او در مهر 1401 همزمان با ناآرامی های کشور دستگیر شد، چند فیلم طنز انتقادی منتشر شد و صفحه اینستاگرامش که به عنوان امپراتور کوزکو از آن استفاده می کرد نیز غیرفعال شد. وی سرانجام پس از گذراندن نزدیک به 25 روز حبس با قید وثیقه آزاد شد.

موسوی پس از آزادی اعلام کرد که به او گفته شده دیگر حق ندارد به عنوان امپراتور کوزکو فعالیت کند و با صفحه جدید اینستاگرام ساختن فیلم های طنز را از سر گرفت.

موسوی بعداً به ۲ سال زندان محکوم شد، اما در نهایت از سوی رهبری مورد عفو قرار گرفت.

مطالب مرتبط