علت پاره شدن کیسه آب چیست؟ آیا نفوذ باعث ترکیدن کیسه آب می شود؟


این را میدانی علت پاره شدن کیسه آب چیست؟? یا نگران این هستید که آیا نفوذ باعث پارگی کیسه آب می شود یا خیر؟ این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

علت شکستن یا پاره شدن کیسه آب چیست؟

فیلم ها اغلب پاره شدن کیسه آب مادر آینده را در روزهای پایانی بارداری نشان می دهند که نشان می دهد او در شرف زایمان است. در زندگی واقعی، این پدیده ممکن است چندان چشمگیر نباشد. برخی از مادران ممکن است فقط مقدار بسیار کمی آب از کیسه آمنیوتیک خارج شود، و حتی در آن زمان، برای بسیاری از مادران، هنوز زمان زیادی تا تولد نوزاد باقی مانده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد دلایل پارگی کیسه آب به ادامه مطلب مراجعه کنید. نیازی به وحشت نیست، پزشکان متخصص به شما خواهند گفت که در مرحله بعد چه کاری انجام دهید.

همچنین بخوانید : پیشگیری از بارداری بعد از انزال اسپرم با زعفران

علت پاره شدن کیسه آب چیست؟

در دوران بارداری، کودک شما توسط مایع آمنیوتیک در کیسه آمنیوتیک احاطه شده است که از کودک شما محافظت می کند. مایع آمنیوتیک همچنین به رشد ریه ها و سیستم گوارش کودک شما کمک می کند و در عین حال دمای محیط را ثابت نگه می دارد. در نیمه دوم بارداری، ادرار کودک شما بیشتر مایع است، اما حاوی مواد مغذی، هورمون ها و آنتی بادی ها (که به مبارزه با عفونت کمک می کند) نیز می باشد. در ابتدای زایمان، بعداً در حین زایمان یا در برخی موارد، قبل از شروع زایمان، غشاهای کیسه پاره می شوند. به این کار «شکستن کیسه آب» یا به سادگی «شکستن آب» می گویند. اغلب این نشانه اولیه زایمان است و متخصصان پزشکی دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث شکستن آب می شود.

در بیشتر موارد، علت پاره شدن کیسه آب (PROM) ناشناخته است. برخی از علل یا عوامل خطر ممکن است عبارتند از:

 • عفونت های رحم، دهانه رحم یا واژن
 • کشش بیش از حد کیسه آمنیوتیک (اگر مایعات بیش از حد وجود داشته باشد یا بیش از یک نوزاد به غشاء فشار وارد کنند ممکن است اتفاق بیفتد)
 • کیسه آمنیوتیک شما ممکن است به دلیل تغذیه نامناسب پاره شود، که باعث ضعیف شدن غشاها می شود و شما را مستعد ابتلا به عفونت ها می کند.
 • سیگار کشیدن
 • اگر جراحی یا بیوپسی از دهانه رحم انجام داده اید
 • اگر قبلا باردار بوده اید و کیسه آب پاره شده است
 • اکثر زنانی که آب آنها قبل از زایمان می شکند هیچ عامل خطری ندارند.
 • ممکن است به دلیل ضربه ناشی از معاینه لگن باشد.
همچنین بخوانید: 100% علائم بارداری قبل از پریود

آیا نفوذ باعث ترکیدن کیسه آب می شود؟

ابتدا باید بگوییم که دخول باعث ترکیدن مثانه نمی شود، در واقع آلت مردانه صرف نظر از طول آن فقط تا آخر وارد کانال واژن می شود و امکان ورود به رحم را ندارد. اما اگر به هر دلیلی دچار ترکیدگی مثانه شده اید، نفوذ آن توصیه نمی شود زیرا می تواند آن را بدتر کند.

بیشتر – اما نه همه – مطالعات نشان می دهد که رابطه جنسی در دوران بارداری هیچ خطری برای کیسه آمنیوتیک ندارد. با این حال، برخی از ارائه دهندگان مراقبت های دوران بارداری به زنان باردار توصیه می کنند برای کاهش خطر زایمان زودرس، از رابطه جنسی، به ویژه در سه ماهه سوم بارداری خودداری کنند.

کودک در حال رشد شما توسط مایع آمنیوتیک داخل رحم و همچنین توسط عضلات قوی خود رحم محافظت می شود. تا زمانی که عوارضی مانند زایمان زودرس یا مشکلات جفت نداشته باشید، دخول و فعالیت جنسی روی کودک شما تأثیری نخواهد داشت.

همچنین بخوانید : بهترین زمان مصرف ویتامین C در دوران بارداری

خطرات ناشی از ترکیدن کیسه آب

ترکیدن کیسه آب می تواند مشکلات جدی زیر را ایجاد کند:

 • میکروب ها می توانند از واژن وارد رحم شوند و عفونت خطرناکی ایجاد کنند.
 • می تواند بند ناف را فشرده کند و جریان خون را به نوزاد کاهش دهد.
 • جفت ممکن است از دیواره رحم جدا شود (جفت شدن جفت). این می تواند منجر به خونریزی شدید شود.
 • می تواند باعث زایمان زودرس شود که باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم تنفسی و عصبی می شود.

علائم پاره شدن کیسه آب

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ترشح یا فوران مایع از واژن. این علامت اصلی است. حتی اگر در حال از دست دادن مایع هستید، اما همچنان نشت می کند زیرا جنین شما بیشتر تولید می کند. مایع ممکن است شفاف یا زرد روشن باشد.
 • خونریزی از واژن
 • درد در قسمت پایین شکم (شکم) یا کمر
همچنین بخوانید : عکس پروفایل بارداری دختر و پسر

آخرین کلمه

در این مقاله از آلامو گفتیم که چه چیزی باعث ترکیدن کیسه آب می شود و همچنین اشاره کردیم که آیا نفوذ می تواند باعث ترکیدن کیسه آب شود یا خیر. نتیجه این بود که در یک بارداری طبیعی، آمیزش و دخول به کیسه آمنیوتیک آسیب نمی رساند. امیدواریم از این مقاله لذت ببرید.

مطالب مرتبط