علت ترخیص نشدن محموله گوشت وارداتی چیست؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، اخبار اخیر دادسرای استان هرمزگان مبنی بر صدور حکم ترخیص گوشت منجمد وارداتی که حدود یک سال است در گمرکات نگهداری می شود، توجهات را به پرونده این محموله وارداتی و دلایل عدم دریافت مجوز واردات جلب کرده است.

سخنگوی سازمان دامپزشکی در ابتدا گفت: سازمان دامپزشکی از یک محموله 121 تنی گوشت منجمد که سال گذشته وارد کشور شده بود نمونه برداری کرد و وضعیت سلامت آن را تایید کرد. به گفته سخنگوی این سازمان، دلیل ترخیص نشدن این محموله وارداتی، مشکلات شرکت واردکننده با گمرک ایران است.

اما این محموله به دلیل عدم صدور مجوز از سوی سازمان دامپزشکی 17 ماه به تاخیر افتاد. بر اساس اعلام گمرک ایران در تاریخ 1401/10/11 برای این محموله قبض انبار صادر شد و پس از 20 روز انتظار برای اخذ مجوز از دامپزشک، در نهایت در تاریخ 1401/12/12 توسط سازمان دامپزشکی کشور نمونه برداری شد.

به گفته گمرک ایران، مجوز ترخیص از گمرک از سوی اداره دامپزشکی برای این محموله صادر نشده بود تا اینکه در نهایت در تاریخ 25.04.1402 پس از ورود دادستانی به این موضوع، سازمان دامپزشکی با ورود این محموله موافقت کرد و مجوز صادر شد.

ابهام در علت تاخیر در صدور مجوز فرآوری گوشت های منجمد وارداتی

حال این سوال پیش آمد که اگر این برچسب ها مشکل داشتند و به همین دلیل امکان ورود آنها به کشور وجود نداشت، پس از دستور دادستانی چگونه این مجوز صادر شده است؟

این محموله وارداتی 17 ماه است که در گمرک نشسته است، چه شد که به یکباره مجوز واردات برای آن صادر کردند؟ در صورتی که این محموله مشکلی داشته باشد و به دلایل بهداشتی نباید وارد کشور می شد، سازمان دامپزشکی موظف است بر اساس مسئولیتی که در این زمینه دارد، مشکل را به مراجع قضایی اعلام کند و در هر صورت از ورود آن به کشور جلوگیری کند.

اگر مشکل حادی وجود نداشته باشد، این سوال مطرح می شود که چرا صدور مجوزی که طبق مصوبه پنجاه و چهارمین جلسه هیات مدیره قرار بود 7 روز دیگر صادر شود، 17 ماه به طول انجامید؟ با توجه به اینکه این محموله در آستانه فساد بوده و به همین دلیل دستور ترخیص آن از سوی دادستانی صادر شده است، سازمان دامپزشکی نسبت به رفع ابهامات موجود اقدام کند.

منبع: تسنیم

مطالب مرتبط