علائم سکته مغزی چیست؟


در طول سکته مغزی، مقدار زمان از دست رفته برابر با از دست دادن سلامت مغز است. هر دقیقه در طول علائم سکته مهم است. سکته مغزی یک رویداد پزشکی جدی است و در صورت عدم درمان به موقع می تواند منجر به ناتوانی دائمی یا حتی مرگ شود. متخصصان از مردم می خواهند که درباره علائم سکته مغزی بیشتر بیاموزند تا بتوانند آنها را بشناسند و زودتر کمک بگیرند.

سکته مغزی معمولاً کاهش ناگهانی جریان خون در مغز است. در این حالت ممکن است چیزی جریان خون به مغز را مسدود کرده باشد یا یک رگ خونی در مغز ترکیده باشد. بیشتر سکته‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که لخته‌ها یا ذراتی مانند رسوبات چربی به نام پلاک مانع از رسیدن خون به مغز می‌شوند. گاهی اوقات جریان خون فقط برای مدت کوتاهی حدود 5 دقیقه مسدود می شود. این حملات کوتاه هنوز خطرناک هستند و می توانند هشداری برای سکته مغزی در آینده باشند.

علائم سکته مغزی اغلب با سردرد شدید و ناگهانی، مشکلات بینایی در یک یا هر دو چشم، مشکل در راه رفتن، فلج یا بی حسی صورت یا اندام ها و تکلم مشخص می شود. اگر مشکوک به سکته مغزی هستید، ابتدا از او بخواهید لبخند بزند و ببینید آیا یک طرف صورتش افتاده است یا خیر. سپس از آنها بخواهید که هر دو دست خود را بالا ببرند. توجه داشته باشید که آیا هر دو دست بلند شده اند یا اینکه نمی توانید به سمت بالا حرکت کنید و بیفتید. در نهایت از آنها بخواهید جمله ای را تکرار کنند تا متوجه اختلال گفتاری خود شوید. اگر هر یک از این موارد باعث نگرانی شد، فوراً به پزشک مراجعه کنید. درمان و بهبودی به شدت سکته مغزی و سرعت مراقبت های پزشکی بستگی دارد. سکته های کوچکتر ممکن است تاثیر کمتری داشته باشند، اما سکته های بزرگتر می تواند بسیاری از جنبه های زندگی فرد را مختل کند.

فشار خون بالا، سن بالا و سابقه مشکلات عروقی از عوامل خطر سکته مغزی هستند. دیابت و مصرف زیاد الکل نیز می تواند خطر را افزایش دهد. هر چیزی که از بیماری قلبی جلوگیری کند از بیماری عروق مغزی نیز جلوگیری می کند. سیگار نکشیدن کلید کاهش خطر است. رژیم غذایی سالم و کم چرب، 30 دقیقه ورزش در روز، کاهش استرس و خواب کافی می تواند در کاهش تجمع چربی موثر باشد.

بیشتر بخوانید:

7 علامت هشدار دهنده سرطان پروستات در مردان. از جریان ضعیف ادرار تا زور زدن

تست: یکی از علائم سرطان ریه در نوک انگشتان شماست!

مطالب مرتبط