عربستان سهامدار درصدی غول معدنی شد!

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | عربستان سعودی با قراردادی برای تبدیل شدن به سهامدار درصدی در واحد مس و نیکل شرکت غول پیکر Vale به ارزش ۲۶ میلیارد دلار، اولین گام مهم خود را در تسخیر صنعت معدن جهانی برداشته است.

این گروه برزیلی عصر پنجشنبه اعلام کرد که به دو توافق جداگانه برای واگذاری مجموع ۱۳ درصد از عملیات فلزات اساسی خود به مبلغ ۳.۴ میلیارد دلار به صورت نقدی دست یافته است.

سرمایه گذاری مشترک بین شرکت معدن عربستان سعودی و صندوق سرمایه گذاری عمومی این کشور، مالک ۱۰ درصد از این بخش شرکت خواهد بود که مواد اولیه مورد نیاز برای گذار به سمت انرژی پاک را تامین می‌کند. شرکت سرمایه گذاری موتور شماره یک(Engine No.1)، ۳% از این معامله را به عنوان منعقد کننده معامله کسب خواهد کرد.

Vale گفت که تجارت فلزات اساسی تا ۳۰ میلیارد دلار در پروژه‌های جدید در سراسر برزیل، کانادا و اندونزی در دهه آینده مستقر خواهد شد، زیرا تولید مس و نیکل را گسترش می‌دهد. انتظار می‌رود تقاضا برای هر دو فلز به دلیل استفاده از آن‌ها در وسایل نقلیه الکتریکی افزایش یابد.

ادواردو بارتولومئو، مدیر اجرایی Vale به فایننشال تایمز گفت: «این واحد اکنون زندگی خاص خود را خواهد داشت. او گفت که طی دو یا سه سال، کسب‌وکار ممکن است عرضه اولیه عمومی یا ادغام را در نظر بگیرد، اما تمرکز فوری‌تر روی رشد و اجرا خواهد بود.»

سرمایه گذاری عربستان سعودی در حالی صورت می‌گیرد که پادشاهی خلیج فارس به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود به دور از نفت، با سرمایه گذاری بر روی منابع انرژی جایگزین و طیف وسیعی از بخش‌های دیگر است.

در کنار اهداف بلندپروازانه برای تاسیسات انرژی خورشیدی و بادی، عربستان سعودی در حال برنامه ریزی برای راه اندازی تاسیسات پردازش لیتیوم به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای توسعه زنجیره تامین باتری است.

رابرت ویلت، مدیر اجرایی Manara Minerals، سرمایه گذاری مشترک سعودی که در ژانویه تاسیس شد، گفت: «(این)اولین سرمایه گذاری بزرگ ما در بخش معدن جهانی است.»

سنگ آهن حدود ۸۰ درصد از درآمد را در Vale، غول صنعت معدن جهانی با ارزش بازار ۶۷ میلیارد دلار، تامین می‌کند.

بارتولومئو قبلاً گفته بود که بخش فلزات اساسی این شرکت می‌تواند روزی از شرکت اصلی خود پیشی بگیرد و در بازار سهام بصورت جداگانه عرضه شود. او در مصاحبه اخیر با فایننشال تایمز گفت که با شرکای احتمالی از جمله خودروسازان و صندوق‌های بازنشستگی مذاکره کرده است.

Vale گفت که این معامله به واحد فلزات اساسی ارزش شرکتی ضمنی ۲۶ میلیارد دلار داد. انتظار می‌رود این معامله در اوایل سال ۲۰۲۴ بصورت نهایی بسته شود؛ مشروط به شرایطی مانند تایید رگولاتورها.

طبق محاسبات RBC، قیمت معامله معادل ۹.۳ برابر درآمد‌های ۲۰۲۳ قبل از بهره، مالیات و استهلاک شرکت است.

کریس جیمز، بنیانگذار Engine No. ۱، گفت: “فلزات پایه Vale بهترین موقعیت را برای تامین منابع اولیه مسئولانه مورد نیاز برای تکمیل زیرساخت‌های آینده دارند. ” این صندوق پوششی اکتیویست دو سال پیش زمانی که نبرد موفقیت آمیزی را علیه شرکت نفتی ExxonMobil به راه انداخت و سه کرسی هیئت مدیره را به دست آورد، وال استریت را تکان داد.

عصر پنجشنبه Vale همچنین نزدیک به ۸۰ درصد کاهش در سود سه ماهه دوم در مقایسه با سال قبل از آن ثبت کرد. با توجه به کاهش قیمت سنگ آهن، درآمد خالص ۸۹۲ میلیون دلاری آن بسیار کمتر از انتظارات تحلیلگران بود.

 

منبع: Financial Times

مطالب مرتبط