عادت های بدی که نمی دانستید به شنوایی شما آسیب می زند


مشکلات شنوایی بسیار شایع است و در هر سنی ممکن است رخ دهد. زمانی که آهنگ مورد علاقه خود را با هدفون های بلند گوش می کنیم، فکر نمی کنیم که در درازمدت به مشکلات جدی منجر شود. علاوه بر استفاده مکرر از هدفون، عادت های ناسالم دیگری نیز وجود دارد که می تواند به شنوایی شما آسیب برساند.

1- استفاده از گوش پاک کن

اگرچه استفاده از گوش پاک کن رایج است، اما کارشناسان معتقدند که این کار برای شنوایی مضر است. استفاده از گوش پاک کن می تواند پرده گوش را پاره کند و در موارد شدید منجر به ناشنوایی شود. برای جلوگیری از این مشکل، از یک پارچه نرم برای تمیز کردن و خشک کردن گوش استفاده کنید.

2- گوش دادن به موسیقی با صدای بلند

گاهی اوقات هیچ چیز بهتر از گوش دادن به آهنگ مورد علاقه شما نیست. اما اگر زیاد از هدفون خود استفاده می کنید و به موسیقی بسیار بلند گوش می دهید، ممکن است به شنوایی خود آسیب وارد کنید. اگر گوش دادن به موسیقی به شما کمک می‌کند تا با خودتان خلوت کنید و بدون آن نمی‌توانید روز را سپری کنید، سعی کنید با حداکثر صدای توصیه شده به موسیقی گوش دهید.

3- سوراخ کردن گوش

اگرچه سوراخ کردن پینا معمولاً خطرناک نیست، سوراخ کردن سایر قسمت‌های گوش، مانند بالای گوش یا ناحیه نزدیک کانال گوش، می‌تواند به شنوایی شما آسیب برساند. سوراخ‌های بالای گوش راحت‌تر عفونی می‌شوند و تورم و چرک در آن ناحیه می‌تواند به طور موقت بر شنوایی شما تأثیر بگذارد.

4- گوش را خشک نمی کند

اگرچه شنا ورزش عالی برای حفظ تناسب اندام و تسکین اضطراب است، اما رطوبت بیش از حد برای شنوایی مضر است. هنگامی که آب وارد کانال گوش می شود، جرم طبیعی گوش را نرم می کند. از آنجایی که این توده از گوش در برابر عفونت‌های مختلف محافظت می‌کند، ورود میکروب‌ها به گوش آسان‌تر می‌شود که در نهایت می‌تواند باعث آسیب شنوایی شود.

5- انجام تمرینات نامناسب

اگر متوجه شده اید که گوش های شما بعد از تمرین مسدود شده است، این ممکن است نشانه آن باشد که این نوع ورزش برای شما خیلی سخت است. به عنوان مثال، زدن وزنه های سنگین می تواند باعث فشار در مغز و در نتیجه فشار بر گوش داخلی شود. برای جلوگیری از این احساس ناخوشایند سعی کنید قبل از ورزش گوش های خود را تمیز کنید و از حبس نفس خودداری کنید.

مطالب مرتبط