طالبان شرکت زنان در کنکور را ممنوع کرد!


دولت طالبان در افغانستان دختران را از شرکت در آزمون ورودی دانشگاه منع کرده است.

هیئت امتحانی وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان گفت که فقط محصلان پسر مجاز به شرکت در امتحانات هستند که قرار است در ماه جاری برگزار شود.

سال گذشته، اولین آزمون سراسری کانکور دانشگاه ها از زمان روی کار آمدن طالبان برگزار شد، در حالی که داوطلبان زن در انتخاب برخی رشته ها با محدودیت مواجه بودند. اما از تصمیم جدید حکومت طالبان می توان نتیجه گرفت که اکنون دانش آموزان دختر از ادامه تحصیل در همه رشته ها محروم هستند.

امتحانات کانکور به دانشجویان دختر اجازه می دهد تا تحصیلات عالی خود را در دانشگاه های استان های مختلف افغانستان ادامه دهند. اما طالبان اواخر سال گذشته تمامی دانشجویان دختر را از ادامه تحصیل در دانشگاه ها منع کردند. طالبان همچنین مدارس دخترانه را که از دبیرستان می‌رفتند را تعطیل کردند.

پیش از این، حکومت طالبان به عنوان توجیهی برای بستن دانشگاه های دختران، اقشار مختلط دختر و پسر و نبود «شرایط مناسب شرع اسلامی» را دلیل این اقدام عنوان کرده بود.

این در حالی است که در دو سال گذشته دختران نتوانسته اند صنف دوازدهم را تکمیل کنند زیرا حکومت طالبان اجازه بازگشایی لیسه های دخترانه را نداده است.

علاوه بر این، در دسامبر 2022، وزارت تحصیلات عالی دولت طالبان اعلام کرد که زنان و دختران نمی توانند «تا اطلاع ثانوی» به تحصیلات خود در دانشگاه های دولتی و خصوصی ادامه دهند.

امتیاز شما برای این پست

مطالب مرتبط