شهر هوشمند ریاض چه ویژگی هایی دارد؟ / بخش خصوصی به کمک دولت می آید – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، نوید حداد- در چارچوب نشست تخصصی ریاض با عنوان «حمایت از آینده زیرساخت های شهر هوشمند ریاض»، اقدامات این کشور برای بهبود زیرساخت های پایتخت برای هوشمندسازی پرجمعیت ترین شهر شبه جزیره عربستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست احمد سید، مدیر زیرساخت هلدینگ ME ACCIONA و همچنین رامی شیخ الارض، استراتژیست و برنامه ریز از شرکت ROSHIN در پنل حضور داشتند.

به گزارش Construction Week، چندین کشور در سراسر جهان در تلاش برای توسعه ایده شهر هوشمند هستند. لازم به ذکر است که استفاده از هوش، راحتی زندگی، بهره وری و امنیت را به همراه دارد. این کشورها با تغییر تمرکز و توجه به رویکرد انسان محورتر که با اتصال تکنولوژیکی، طراحی پایدار و افزایش آگاهی از کیفیت زندگی بالاتر تعریف شده است، هوشمندتر می شوند.

شهرهای هوشمند (شهرهای آینده) نه تنها به مشکلات جهانی از جمله جمعیت رو به رشد، کمبود منابع و توسعه اجتماعی پاسخ می دهند، بلکه به عنوان کاربرد گسترده نسل بعدی فناوری برای انطباق با تغییرات مضر زندگی بشر به شمار می روند. .

لزوم همکاری بخش دولتی و خصوصی در پروژه های هوشمند

در دومین نشست زیرساخت شهر هوشمند ریاض، تغییرات قابل توجهی در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، طی 10 سال گذشته مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین بر درک این نکته تاکید شد که ساخت و حفظ شهر هوشمند نیازمند هم افزایی بین بخش دولتی و خصوصی است.

احمد سید در این زمینه گفت: نیاز به خدمات عمومی با رشد جمعیت افزایش می یابد و با توجه به محدودیت بودجه دولت، همکاری بخش دولتی و خصوصی پاسخی به جمعیت رو به رشد ریاض و نیاز به ایجاد شهر هوشمندتر از سوی دیگر، رامی شیخ بر وجود فرصت های بی شمار برای همکاری بین بخش دولتی و خصوصی به ویژه در زمینه انتقال دانش و فناوری برای هوشمندسازی ریاض تاکید کرد. وی تاکید کرد: این مشارکت اعتبارات بیشتری را برای تسریع در اجرای پروژه های هوشمند فراهم می کند.

در بخش دیگری از این پنل مسائل مربوط به فناوری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. احمد سیدی در خصوص نیروی انسانی مورد نیاز برای تحقق پروژه های شهر هوشمند معتقد است که روش های نوین ساخت و ساز می تواند نیاز به نیروی انسانی را کاهش دهد.

وی همچنین یادآور شد: عربستان برای تکمیل پروژه های فوق العاده خود به حدود 6.5 میلیون نیروی انسانی نیاز دارد. رامی شیخ در پایان بحث مربوط به فناوری تاکید کرد که با بکارگیری فناوری های روز در بخش ساخت و ساز می توان پروژه ها را سریعتر به بهره برداری رساند. وی همچنین با اشاره به اینکه اجرای پروژه های در مقیاس مافوق انسانی می تواند در زنجیره تامین نیروی انسانی (برای اجرای پروژه) مشکلاتی ایجاد کند، راه حل موثر برای حل این مشکل را همکاری با سایر شرکت ها و هلدینگ ها می داند.

مطالب مرتبط