شرایط نگهداری و تکثیر گیاه پیله یا آلومینیوم


گیاه Pilea یکی از گیاهان بومی جنگل های آفریقا و از خانواده Orticaceae است که با نام هایی مانند گیاه آلومینیوم، هندوانه و Pilea cadierei نیز شناخته می شود.

بر خلاف بسیاری دیگر گیاهان سرپوشیدهگیاه پیله حساس است و نگهداری از آن می تواند برای مبتدیان بسیار چالش برانگیز باشد.

این گیاه به دلیل داشتن برگ های بیضی شکل و نوک تیز با رگه های نقره ای یا خاکستری روی آن ها بسیار محبوب شد. هر برگ دارای چهار خط نقره ای است که تا نوک آن امتداد می یابد و جلوه منحصر به فردی به گیاه می بخشد… در صورت فراهم شدن شرایط مناسب برای رشد این گیاه می تواند حداکثر به ارتفاع 40 سانتی متر برسد.

این گیاه به ندرت گل می دهد، اما در شرایط ایده آل خوشه های کوچک سفید رنگ روی شاخه ها ظاهر می شوند. در این مقاله توسط مگ عالیه با گیاه پیله، نحوه نگهداری، نیازهای آن، بیماری ها و نحوه درمان آن آشنا شدیم. در آینده با ما همراه باشید.

خاک برای گیاه پیله مناسب است

بهترین خاک برای رشد گیاه آلومینیوم خاکی است که خاصیت زهکشی داشته باشد. چنین خاکهایی دارای پایه ذغال سنگ نارس در پایین هستند. یک قسمت ماسه تمیز (پرلیت) را با دو قسمت پیت ماس ​​مخلوط کنید تا خاک مورد نظر برای گیاه شما فراهم شود. اگر فرصتی برای تهیه مخلوط گلدانی ندارید نگران نباشید، بسیاری از مخلوط های گلدانی تجاری نیز برای این گیاه مناسب هستند. چنین مخلوط هایی را می توان به راحتی از گلخانه تهیه کرد.

توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد خاک گلدان مستقیم بسیار سنگین است و خاصیت زهکشی کافی ندارد و قابل زهکشی نیست. برای حل این مشکل، برشی روی مخلوط ایجاد کنید و مخلوطی از ذغال سنگ نارس، شن، ماسه درشت یا مخلوط سبک گلدانی را به کف قابلمه اضافه کنید.

به خاطر داشته باشید که برای ایجاد زهکشی مناسب از هر یک از قسمت های مساوی در مخلوط خود استفاده کنید. در موارد دیگر آب اضافی از گلدان خارج نمی شود و در خاک اهمیت دارند. رطوبت پایدار خاک می تواند باعث پوسیدگی ریشه و در نهایت از بین رفتن گیاه شود.

نور مورد نیاز گیاه پیله

اگر گیاه پیله را در فضای باز پرورش می دهید، در مکانی که کمی سایه داشته باشد بهترین رشد را خواهد داشت. تحمل نور مستقیم خورشید برای این گیاه غیرممکن است. آفتاب کامل و برگ را تحمل نمی کند.

به طور کلی کارخانه های آلومینیوم فضای داخلی خانه ها و آپارتمان ها را ترجیح می دهند. لامینیومی این گیاه حداقل به چهار ساعت نور غیر مستقیم و جانبی در روز نیاز دارد. اجازه ندهید این گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد. آفتاب زیاد باعث سوختن برگ ها و قهوه ای شدن ساقه سبز گیاه می شود. از طرفی از قرار دادن این گیاه در مکان نسبتا تاریک خودداری کنید. زیرا در این صورت رشد گیاه متوقف می شود و می میرد.

دمای مورد نیاز گیاه پیله

گیاه پیله در زیستگاه طبیعی خود و در شرایط گرم و مرطوب پایدار رشد می کند. بهترین دمای رشد برای گیاه پیله 15 تا 23 درجه سانتیگراد است. این گیاه مقاومت خوبی دارد و اگر در محیط سردتر یا گرمتر از محدوده دمایی ذکر شده قرار گیرد مدتی سازگار می شود اما در دراز مدت می میرد. از طرفی قرار دادن این گیاه در حرارت زیاد باعث خشک شدن و سوختن نوک برگ ها می شود.

نحوه آبیاری گیاه پیله

گیاهان آلومینیوم رطوبت جزئی خاک را دوست دارند. این بدان معنا نیست که باید دفعات و مقدار آبیاری خاک را افزایش دهید. زیرا در این صورت گیاه می پوسد و می پوسد و در نهایت می میرد. در طول فصل رشد، یعنی. بهار و تابستان، انگشت پا را در خاک فرو کنید. اگر بیش از 2 سانتی متر از سطح خاک خشک است، زمان آبیاری است. در پاییز و زمستان که فعالیت گیاه کاهش می یابد و رشد آن کند می شود، آبیاری را کاهش دهید.

علاوه بر دفعات آبیاری، نوع آبی که برای این کار استفاده می کنید نیز مهم است. اگر از آب لوله کشی با محتوای کلر بالا استفاده می کنید، قبل از استفاده اجازه دهید آب یک شب بماند تا کلر آن تبخیر شود. اگر در یک منطقه بارانی زندگی می کنید، می توانید از آب باران جمع آوری شده نیز برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید. دقت کنید که دمای آبی که به گیاه می دهید نزدیک به دمای اتاق باشد.

توجه داشته باشید که پس از آبیاری گیاه و تخلیه آب اضافی گلدان نباید اجازه دهید ته گلدان در آب بماند. بعد از آبیاری حدود 5 دقیقه اجازه دهید خاک کاملا زهکشی شود و سپس سینی زیر را خالی کنید. اگر ته دیگ را خالی نکنید مشکلات پوسیدگی ایجاد می شود.

رطوبت مورد نیاز

در محدوده بومی این گیاه رطوبت مداوم وجود دارد. بنابراین باید رطوبت کافی در داخل تامین شود. اگر گیاه پیله رطوبت دریافت نکند، برگ های آن قهوه ای می شود. اگر هوای خانه رطوبت کافی ندارد راه های زیادی برای افزایش این رطوبت وجود دارد.

 • سینی رطوبت ساز: اول از همه، می توانید از سینی مرطوب کننده استفاده کنید. برای این منظور در سینی سنگریزه می ریزیم و سینی را با آب به اندازه ای پر می کنیم که کف قابلمه با آب برخورد نکند. سپس گلدان را روی سنگریزه ها قرار دهید. فقط دقت کنید که ته گلدان با آب تماس نداشته باشد در غیر این صورت گیاه دچار پوسیدگی ریشه می شود.
 • تار شدن: با استفاده از اسپری مه پاش می توانید رطوبت گیاه را افزایش دهید. اگر در یک مکان گرم و خشک زندگی می کنید، ممکن است لازم باشد این کار را چندین بار در روز انجام دهید.
 • نصب در حمام: اگر حمام شما یک منطقه روشن است، می توانید گلدان را با گیاه پیله در حمام قرار دهید. زیرا حمام ها رطوبت کافی دارند.

گلدهی و هرس

این گیاه طبق قانون خاصی شکوفا نمی شود. حتی می توان گفت که به ندرت گل می دهد. با این حال، هرس سالانه برای تشویق رشد گیاه مورد نیاز است. این کار سرعت تولید برگ جدید گیاه را بهبود می بخشد و گیاه را از بیماری محافظت می کند. برای جلوگیری از بلند شدن بیش از حد ساقه ها، هرس را می توان به عنوان توبیخ برای تشویق رشد ساقه های جانبی انجام داد. اگر گیاه شما شروع به گل دادن کرد اما رشدش متوقف شد، بهتر است برخی از جوانه ها را قطع کنید. زیرا جوانه ها انرژی گیاه پیله را کاهش می دهند.

تعویض گلدان برای گیاه پیله

بهترین زمان برای تعویض گلدان بهار است. تا زمانی که ریشه از گلدان خارج نشود نیازی به تعویض گلدان نیست.

کود دادن به گیاه پیله

برای رشد متراکم، گیاهان آلومینیوم را هر دو تا چهار هفته یکبار در فصل رشد بهار و تابستان کود دهید. برای کوددهی می توانید از کود مایع محلول در آب استفاده کنید. کودهای خانگی و استفاده … سعی کنید از کودهای خیلی قوی و غلیظ استفاده نکنید; زیرا می توانید برگ های گیاهان آلومینیوم را بسوزانید. در پاییز و زمستان که گیاه فعال نیست و به خواب زمستانی می رود، نیازی به کوددهی ندارد.

مراقب باشید، اگر مخلوط گلدان شما حاوی کودهای دیر جذب است، در سه ماه اول نیازی به کود دادن به گیاه نیست. زیرا این کودها می توانند تا 12 ماهگی به آرامی گیاه را تغذیه کنند. خاک را هر 3 تا 4 ماه یکبار بشویید تا نمک اضافی کودها حذف شود.

تکثیر گیاه پیله

این گیاه نیز مانند بسیاری دیگر از طریق قلمه و استفاده از پایه قابل تکثیر است.

قلمه ها: برای این کار باید از ساقه های بلندتر گیاه قلمه های 8 تا 10 سانتی متری بردارید. باید برگ های انتهای ساقه را بچینید و قسمت پایین ساقه را با هورمون ریشه زایی آغشته کنید و در خاک قرار دهید. خاک مورد استفاده باید دارای زهکشی و رطوبت کافی باشد. یک چهارم گلدان را پر از خاک کنید و گیاه را در مرکز آن بکارید.

استفاده از پاجوش: برای این روش باید ریشه گیاه را به همراه ساقه های آن جدا کنید سپس ساقه ها را در گلدان مورد نظر بکارید.

بیماری ها و راه های درمان آنها:

 • ایجاد لکه های خاکستری و زخمی روی برگ ها: عامل این بیماری قارچ بوتریتیس است. برای از بین بردن آن قارچ کش تهیه کرده و اسپری کنید. (علت اصلی آبیاری زیاد و سپس حمله قارچی است)
 • سوختگی برگ: علت سوختگی استفاده از مواد صیقل دهنده برگ، تابش مستقیم نور خورشید یا گردگیری در مقابل آفتاب است.
 • سیاه شدن برگها در زمستان: اگر برگ های گیاه پیله در زمستان به شیشه سرد بچسبند، تیره می شوند. برگ ها را از تماس با شیشه جدا کنید.
 • سیاه شدن و ریزش برگها: سرمای بیش از حد باعث ایجاد چنین شرایطی می شود. گلدان را به مکان گرمتری منتقل کنید.
 • فقط طول ساقه ها را به طور ناموزون افزایش دهید: کمبود نور فقط باعث بلندی و کج شدن ساقه ها می شود و علاوه بر آن فاصله بین برگ های گیاه نیز بیشتر می شود. گیاه را به مکان روشن تری منتقل کنید، اما نه در نور مستقیم خورشید.
 • ایجاد زخم های پنبه ای شکل روی گیاه: علت این بیماری سفیدک پودری است. برای خلاص شدن از شر این ضایعات، با یک سواب پنبه آغشته به حشره کش، لکه ها را پاک کنید یا هر دو هفته یک بار اسپری کنید.
 • برگ های جدید کوچک و ضعیف: شایع ترین علت ریشه های متراکم است. ریشه ها را بررسی کنید و در صورت لزوم گیاه پیله را به گلدان بزرگتر منتقل کنید. اگر مشکل از گلدان نباشد، گیاه به تغذیه بیشتری نیاز دارد. برای افزایش سایز برگ گیاه را هر دو هفته یکبار کود دهید.
 • ریزش طولانی برگ در تابستان: کمبود آب عامل اصلی است. گیاه را آبیاری کنید و در طول تابستان هر روز روی آن غبار بپاشید.

به طور کلی اگرچه مراقبت از این گیاه نسبت به سایر گل های آپارتمانی دردسرسازتر است، اما ظاهر دلپذیر این گیاه علاقه مندان زیادی را که به پرورش این گیاه مشغول هستند به خود جذب کرده است. این کار در ابتدا دشوار است اما با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله به راحتی می توانید اصول اولیه را یاد بگیرید و رشد شگفت انگیز گیاه پیله را در خانه خود مشاهده کنید.

مطالب مرتبط