سقوط در رتبه اقتصادی اسرائیل
آژانس بین المللی رتبه بندی S&P Global رتبه اعتباری بلندمدت رژیم صهیونیستی را به دلیل تنش با ایران کاهش داد.به گزارش تجارت نیوز، پس از آن که موسسه مودی در ماه فوریه به دلیل «درگیری نظامی مداوم با حماس» رتبه اعتباری این رژیم را کاهش داد، S&P دومین آژانس رتبه بندی اعتباری ایالات متحده شد که رتبه اعتباری اسرائیل را کاهش داد.

این آژانس رتبه اعتباری بلندمدت ارزهای خارجی و داخلی رژیم صهیونیستی را از «AA-» به «A+» و از «A-1+» به «A-1» کاهش داد.

S&P توضیح داد که چشم انداز منفی این خطر را منعکس می کند که جنگ بین رژیم صهیونیستی و حماس و رویارویی با حزب الله می تواند پارامترهای اقتصادی، مالی و تراز پرداخت های رژیم صهیونیستی را به میزان قابل توجهی بیش از آنچه در حال حاضر انتظار داریم تحت تأثیر قرار دهد.

اس اند پی گفت: تشدید تقابل اخیر با ایران خطرات ژئوپلیتیکی را برای رژیم صهیونیستی افزایش داده است. به گفته این خبرگزاری، احتمال اجتناب از درگیری منطقه‌ای گسترده‌تر وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که جنگ بین رژیم صهیونیستی و حماس تا سال 2024 ادامه خواهد داشت، در حالی که پیش از این تصور می‌شد که این فعالیت نظامی بیش از 6 ماه به طول نخواهد انجامید.

اقتصاددانان هشدار دادند که جنگ بودجه اسرائیل را تحت فشار قرار می‌دهد و این خصومت‌ها باعث شد سه آژانس رتبه‌بندی اعتباری ایالات متحده، مودیز، اس اند پی، کشور را تحت نظارت منفی قرار دهند.

S&P پیش‌بینی می‌کند که کسری بودجه کلی اسرائیل در سال جاری به هشت درصد تولید ناخالص داخلی افزایش می‌یابد که بیشتر از پیش‌بینی 6.6 درصدی دولت است که عمدتاً به دلیل هزینه‌های دفاعی بالاتر است.

بر اساس گزارش آژانس رتبه‌بندی، انتظار می‌رود کسری‌های بزرگ‌تر در میان‌مدت ادامه یابد و بدهی خالص دولت در سال ۲۰۲۶ به ۶۶ درصد تولید ناخالص داخلی برسد.
منبع:

ایسنا


مطالب مرتبط