ستون موسیقی ایران به کنسرت شجریان رفت و شب ما را ساخت
۱۴۲۲۷۹۳
به تازگی تصاویری از حضور شهبال‌ شب‌پره در کنسرت مشترک همایون شجریان و انوشیروان روحانی منتشر شده. خب شهبال را می‌توان قلب تپنده موسیقی ایران در ۵ دهه اخیر دانست.


برترین‌ها: به تازگی تصاویری از حضور شهبال‌ شب‌پره در کنسرت مشترک همایون شجریان و انوشیروان روحانی منتشر شده. خب شهبال را می‌توان قلب تپنده موسیقی ایران در 5 دهه اخیر دانست. برادر بزرگ شهرام و آغازکننده موجی که پس از 50 سال هنوز هم ادامه دارد.

شهبال شب‌پره یکی از ستون‌های موسیقی پاپ ایران و یکی از کسانی است که تاثیر زیادی روی این ژانر گذاشته. او متولد 1319 در تهران است و با تشکیل گروه موسیقی بلک کتس در دهه 40، موج جدیدی در موسیقی ایران به راه انداخت. بلک کتس با ترکیب سبک‌های غربی و ایرانی، خیلی زود دل جوان‌ها را برد.

برای خیلی از دهه شصتی‌ها، شهبال شب‌پره شاید فقط یک درامر در ویدیوهای بلک کتس بود و کمتر کسی می‌دانست که او مغز متفکر و بنیان‌گذار این گروه است. او نه تنها درامر گروه بود، بلکه نقش مهمی در هدایت و شکل‌دهی هنری بلک کتس داشت. شهبال با کشف استعدادهای جدید و جذب هنرمندان برجسته، بلک کتس را به یکی از محبوب‌ترین گروه‌های موسیقی ایران تبدیل کرد.

بلک کتس مثل یک پله برای بسیاری از هنرمندان بزرگ ایران عمل کرد. ابی با صدای خاص و پرقدرتش، شهرام شب‌پره که خودش بعدها به یک ستاره تبدیل شد، فرهاد با آهنگ‌های تاثیرگذارش و حسن شماعی‌زاده که آهنگساز و نوازنده بی‌نظیری بود، همه از کنار شهبال به شهرت رسیدند. شهبال با هدایت و حمایت از این هنرمندان، نقش بزرگی در موفقیت آن‌ها داشت.

کوچینی، جایی که بلک کتس بیشتر اجراهایش را آنجا داشت، یک جورایی پاتوق این گروه و خیلی از علاقه‌مندان به موسیقی در تهران دهه ۵۰ بود. این کاباره نه تنها محل اجرای زنده و پرشور بلک کتس بود، بلکه محلی برای تبادل ایده‌ها و نوآوری‌های هنری هم به حساب می‌آمد. شهبال شب‌پره با مدیریت هنری و اجرایی گروه در کوچینی، فضایی خاص و جذاب برای مخاطبان ایجاد کرد که هنوز هم در یادها باقی مانده است.

شهبال شب‌پره با کارنامه‌ای درخشان و تاثیرگذار، یکی از چهره‌های مهم موسیقی پاپ ایران است. او با خلاقیت و نوآوری‌هایش، راه را برای نسل‌های بعدی هنرمندان باز کرد و میراثی ارزشمند از خود به‌جا گذاشت. میراث او همچنان الهام‌بخش هنرمندان جوان و علاقه‌مندان به موسیقی پاپ ایرانی است اما شاید اگر او برای هر کشوری دیگری این حجم از موسیقی ترند تولید می‌کرد، شاید این‌قدر گمنام نبود که با حضور در کنار همایون و شجریان سوژه روز شود.

امیر نعمتی در تازه‌ترین قسمت پلی‌لیست به مرور کارنامه هنری این هنرمند برجسته پرداخته. با ما همراه باشید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان

اپلیکیشن برترین ها

را نصب کنید.


همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان


مطالب مرتبط