زریاب؛ زنگ خطر فدرال رزرو برای روند صعودی طلای جهانی (ویدئو)


«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد؛


قیمت طلای جهانی در هفته گذشته افزایش یافته و از سطح 2400 دلاری عبور کرده است. به این ترتیب طلای جهانی به دنبال تثبیت سطح 2400 دلاری به‌عنوان حمایت است. چشم‌انداز تکنیکال نشان از آن دارد که دیدگاه صعودی همچنان بدون تغییر پابرجاست. اظهارات مقامات فد و صورت‌جلسه کمیته بازار آزاد فدرال در کنار داده‌های PMI، مهم‌ترین پارامترهای موثر بر قیمت طلای جهانی در هفته آینده است.به گزارش تجارت‌نیوز، منتشر شدن داده‌های اولیه شاخص مدیران خرید (PMI) بخش‌های تولیدی و خدماتی آمریکا از سوی S&P Global، رویداد مهم اقتصادی هفته آینده خواهد بود.

اگر این داده‌ها کمتر از ۵۰ باشند و انقباض فعالیت‌های تجاری در بخش خصوصی را نشان دهند، ارزش دلار آمریکا می‌تواند با واکنش فوری تحت فشار فروش قرار گیرد و فرصتی برای افزایش قیمت طلا پیش آید.

از طرف دیگر، اگر نتایج PMI به شتاب گرفتن نرخِ رشد بخش خصوصی اشاره کند، احتمالاً تقاضا برای دلار آمریکا افزایش یابد.

تعدادی از اعضای فدرال رزرو در طول هفته آینده سخنرانی خواهند کرد. بر اساس ابزار FED WATCH گروه بورس شیکاگو (CME)، بازارها در حال حاضر احتمال ثابت ماندن نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در ماه سپتامبر را با احتمال ۳۳ درصد قیمت‌گذاری می‌کنند.

دو روی سکه انتظارات سرمایه‌گذاران از صورت‌جلسه فدرال رزرو 

در بیانیه سیاستی که پس از جلسه ۳۰ آوریل تا یکم مه منتشر شد، فدرال رزرو اعلام کرد «در ماه‌های اخیر، پیشرفت ویژه‌ای در راستای دستیابی به هدف تورم دو درصدی، حاصل نشده است».

روز چهارشنبه، فدرال رزرو صورت‌جلسه همان جلسه (۳۰ آوریل تا یکم مه) را منتشر خواهد کرد و سرمایه‌گذاران با دقت، به نظرات سیاست‌گذاران در مورد چشم‌انداز نرخ بهره در مواجهه با آمار تورم بالای سه‌ماهه اول (سال ۲۰۲۴) توجه خواهند کرد.

اگر انتشار صورت‌جلسه نشان دهد برخی از سیاست‌گذاران به سمت یک کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ تمایل دارند، ممکن است ارزش دلار آمریکا تقویت شود.

از طرف دیگر، اگر گزارش حاکی از آن باشد که سرمایه‌گذاران همچنان موافق کاهش نرخ بهره بیش از یک بار هستند، قیمت جهانی طلا می‌تواند روند صعودی خود را ادامه دهد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز تجات‌نیوز بخوانید.


مطالب مرتبط