رویدادی تاریخی | موسسه فیچ رتبه اعتباری ایالات متحده را کاهش داد!

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | آژانس رتبه‌بندی فیچ روز سه‌شنبه بالاترین رتبه اعتباری دولت ایالات متحده را کاهش داد، اقدامی که با واکنش خشمگین کاخ سفید و شگفتی سرمایه‌گذاران همراه شد، علی‌رغم حل بحران سقف بدهی دو ماه پیش.

فیچ رتبه ایالات متحده را از AAA به AA+ کاهش داد، با استناد به وخامت مالی در سه سال آینده و مذاکرات مجدد سقف بدهی پایین‌تر که توانایی دولت را برای پرداخت صورت حساب‌هایش تهدید می‌کند.

فیچ ابتدا احتمال کاهش رتبه را در ماه می‌اعلام کرده بود، سپس در ژوئن پس از حل بحران سقف بدهی، این موقعیت را حفظ کرد و گفت که قصد دارد بررسی را در سه ماهه سوم سال جاری نهایی کند.

با کاهش رتبه، این موسسه به دومین آژانس بزرگ رتبه بندی پس از استاندارد اند پورز تبدیل می‌شود که رتبه سه گانه A را از ایالات متحده سلب می‌کند.

دلار در طیف وسیعی از ارز‌ها کاهش یافت، معاملات آتی سهام افت کرد و اوراق آتی خزانه داری پس از اعلام بالا رفت. اما چندین سرمایه گذار و تحلیلگر گفتند که انتظار داشتند تاثیر کاهش رتبه محدود باشد.

این اقدام فیچ دو ماه پس از آن صورت گرفت که جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات و مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری خواهان، به توافقی برای سقف بدهی دست یافتند که محدودیت ۳۱.۴ تریلیون دلاری استقراض دولت را لغو کرد و به ماه‌ها تنش سیاسی پایان داد.

این آژانس رتبه‌بندی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «از نظر فیچ، به‌رغم توافق دو حزب در ژوئن برای تعلیق سقف بدهی تا ژانویه ۲۰۲۵، در طول ۲۰ سال گذشته، استاندارد‌های حکمرانی از جمله در مورد مسائل مالی و بدهی، به‌طور مداوم وخیم بوده است».

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، در بیانیه‌ای با کاهش رتبه فیچ مخالفت کرد و آن را «خودسرانه و مبتنی بر داده‌های قدیمی» خواند.

کاخ سفید نیز دیدگاه مشابهی داشت و گفت که «به شدت با این تصمیم مخالف است».

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید گفت: «تضعیف رتبه ایالات متحده در لحظه‌ای که پرزیدنت بایدن قوی‌ترین احیای اقتصاد بزرگ در جهان را به ارمغان آورد، واقعیت را به چالش می‌کشد.»

 

دندانه شهرت

تحلیلگران می‌گویند این اقدام، عمق آسیب ناشی از دور‌های مکرر بحث‌های مناقشه بر سر سقف بدهی را نشان می‌دهد که این کشور را در ماه می‌به آستانه نکول سوق داد.

استیون ریچیوتو، اقتصاددان ارشد ایالات متحده در Mizuho Securities USA می‌گوید: «این موضوع اساساً به شما می‌گوید که هزینه و مخارج دولت ایالات متحده یک مشکل اساسی است.»

فیچ اعلام کرد که بن بست‌های سیاسی مکرر و قطعنامه‌های لحظه آخری بر سر سقف بدهی، اعتماد به مدیریت مالی کشور را از بین برده است.

مایکل شولمن، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در Running Point Capital Advisors گفت: «در مجموع ایالات متحده قوی دیده می‌شود، اما من فکر می‌کنم که این یک شکاف کوچک در زره ما است.»

شولمن افزود: «این ضربه‌ای علیه اعتبار و جایگاه ایالات متحده است.»

با وجود اینکه فیچ این احتمال را سابقا اعلام کرده بود، برخی دیگر از زمان بندی وقوع آن ابراز تعجب کردند.

وندی ادلبرگ، مدیر پروژه همیلتون در موسسه بروکینگز در واشنگتن دی سی گفت: “من نمی‌دانم که آن‌ها (فیچ) چگونه اکنون اطلاعات بدتری نسبت به قبل از حل بحران سقف بدهی دارند. “

با این حال، سرمایه گذاران تاثیر بلندمدت محدودی را ارزیابی کردند.

جیسون ور، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در گروه مالی آلبیون گفت: «فکر نمی‌کنم سرمایه‌گذاران زیادی را ببینید، به‌خصوص آن‌هایی که استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت دارند، که می‌گویند باید سهامم را بفروشم، زیرا فیچ ما را از AAA به AA+ رساند.»

سرمایه‌گذاران از رتبه‌بندی اعتباری برای ارزیابی مشخصات ریسک شرکت‌ها و دولت‌ها هنگام افزایش تامین مالی در بازار‌های سرمایه و بدهی استفاده می‌کنند. به طور کلی، هرچه رتبه وام گیرنده کمتر باشد، هزینه‌های تامین مالی آن بیشتر می‌شود.

کیت لرنر، مدیر ارشد سرمایه گذاری در Truist Advisory Services در آتلانتا، گفت: “این رویداد غیرمنتظره بود، به نوعی ما گمان می‌کنیم از سمت چپ به وجود آمده. ” “تا جایی که تاثیر آن بر بازار، در حال حاضر نامشخص است. بازار در نقطه‌ای است که تا حدودی در برابر اخبار بد آسیب پذیر است. “

 

تاثیر محدود

در بحران قبلی سقف بدهی در سال ۲۰۱۱، استاندارد اند پورز رتبه برتر “AAA” را چند روز پس از توافق سقف بدهی یک درجه کاهش داد و دلیل آن دو قطبی شدن سیاسی و اقدامات ناکافی برای اصلاح چشم انداز مالی کشور بود. رتبه آن هنوز “AA-plus” است – دومین رتبه بالاتر.

پس از این کاهش ارزش، سهام ایالات متحده سقوط کرد و تأثیر کاهش رتبه در سراسر بازار‌های سهام جهانی، که در آن زمان در بحران سقوط مالی منطقه یورو بودند، احساس شد. به طور متناقض، قیمت‌های خزانه داری ایالات متحده به دلیل فرار از سهام افزایش یافت.

گزارش مودیز آنالیتیکس در ماه می‌نشان می‌دهد که کاهش رتبه بدهی خزانه‌داری باعث ایجاد موجی از پیامد‌های اعتباری و کاهش رتبه بدهی بسیاری از مؤسسات دیگر خواهد شد.

تحلیلگران دیگر به خطراتی اشاره کرده بودند که کاهش رتبه دیگر توسط یک آژانس رتبه‌بندی بزرگ می‌تواند بر پرتفوی سرمایه‌گذاری‌هایی که دارای اوراق بهادار با رتبه برتر هستند، تأثیر بگذارد.

با این حال، اد میلز، تحلیلگر ریموند جیمز، روز سه شنبه گفت که انتظار ندارد بازار‌ها به این اخبار واکنش قابل توجهی نشان دهند.

او بیان کرد: “درک من این بوده است که پس از کاهش رتبه توسط S&P، بسیاری از این قرارداد‌ها از “سه‌گانه A” به “تضمین شده توسط دولت” تغییر عنوان داده شده باشند و بنابراین اکنون نزد سرمایه گذاران، ضمانت دولتی مهم‌تر از رتبه‌بندی Fitch می‌باشد. “

دیگران نیز این دیدگاه را تکرار و تایید کردند.

محمد الاریان، رئیس کالج کوئینز در پستی در لینکدین گفت: «به طور کلی، احتمال رد و نادیده گرفته شدن این اطلاعیه بسیار بیشتر از تأثیر مخرب پایدار آن بر اقتصاد و بازار‌های ایالات متحده است.»

 

منبع: Reuters

مطالب مرتبط