روش استفاده از کاپ قاعدگی چگونه است؟ + عوارض استفاده از کاپ قاعدگی


آیا می دانید روش استفاده از کاپ قاعدگی چگونه است؟ در ادامه با ما باشید تا روش استفاده و عوارض استفاده از کاپ قاعدگی را شرح دهیم.

روش استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی یک جایگزین قابل استفاده مجدد برای تامپون ها و پدها هستند و به دلیل سازگاری با محیط زیست و صرفه جویی در هزینه ها به مرور زمان محبوب شده اند. استفاده از کاپ قاعدگی در ابتدا می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین ممکن است لازم باشد تکنیک های مختلفی را امتحان کنید تا برای شما مفید باشد. در این مطلب قصد داریم بگوییم روش استفاده از کاپ قاعدگی چگونه است؟ و عوارض استفاده از کاپ قاعدگی چیست.

همچنین بخوانید: باز کننده قاعدگی قوی

روش استفاده از کاپ قاعدگی چگونه است؟

برای رعایت بهترین روش استفاده از کاپ قاعدگی لازم است به ترتیب زیر پیش بروید:

مرحله 1: استفاده از کاپ قاعدگی: کاپ قاعدگی خود را تا کنید

با یک نفس عمیق شروع کنید. سپس، کاپ قاعدگی خود را تا کنید. چند راه برای انجام این کار وجود دارد، و همه چیز بستگی به این دارد که کدام راه برای شما راحت تر باشد. ساده ترین راه (و بنابراین برای مبتدیان) تا کردن C شکل است، جایی که کاپ، آن را از وسط فشار می دهید و روی آن تا می کنید تا شکل C ایجاد شود.

مرحله 2: استفاده از کاپ قاعدگی: کاپ قاعدگی تا شده را وارد کنید

در مرحله بعد، کاپ تا شده را مانند تامپون وارد واژن خود کنید. وقتی آن را رها کردید، کاپ باز می شود. برای اطمینان از چسبیدن آن به دیواره واژن، به آرامی ساقه را چند بار بکشید و آن را بچرخانید. پس از ورود نباید بتوانید آن را احساس کنید – و اگر احساس کردید، فقط آن را بیرون بیاورید و دوباره امتحان کنید. حتی افرادی که سال‌ها از کاپ قاعدگی استفاده می‌کنند، باید آن را یک یا دو بار تکرار کنند تا مطمئن شوند درست است.

مرحله 3: استفاده از کاپ قاعدگی: کاپ قاعدگی را بردارید

درست مانند قرار دادن آن، این فرآیند نیز می تواند یک دقیقه طول بکشد، بنابراین اگر چند بار تلاش کرد نگران نباشید. به شروع در حالت چمباتمه زدن کمک می کند. ابتدا پایه کاپ را پیدا کنید. وقتی آن را پیدا کردید، پایه کاپ را بگیرید و با احتیاط آن را بیرون بکشید، زیرا نمی خواهید محتویات آن را روی لباستان بریزید. می‌توانید محتویات را در توالت، یا سینک هر کدام راحت‌تر است.

مرحله 4: استفاده از کاپ قاعدگی: تمیز کردن و شستشوی کاپ قاعدگی

همانطور که اشاره کردیم، نکته ای که در مورد کاپ های قاعدگی وجود دارد این است که استفاده از آنها می تواند کثیف کاری بیشتری از تامپون باشد. هر بار که آن را بیرون می آورید، باید قبل از قرار دادن دوباره آن را با آب و صابون بشویید. (در صورت عدم دسترسی به سینک می توانید از دستمال مرطوب نیز استفاده کنید). پس از پایان قاعدگی، کاپ قاعدگی خود را با قرار دادن آن در یک قابلمه آب جوش برای ضدعفونی کردن، تمیز کنید. حداقل پنج تا هفت دقیقه آن را بگذارید، کاملا خشک کنید و سپس آن را در جعبه مخصوص نگهداری کنید.

تمیز کردن کاپ قاعدگی بسیار مهم است، بنابراین حتماً دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی را دنبال کنید. همچنین باید هر سال آن را تعویض کنید.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص دوفاستون برای تنظیم قاعدگی

عوارض استفاده از کاپ قاعدگی

همانطور که مطالعه کردید استفاده از کاپ قاعدگی مزایای زیادی دارد. آنها می توانند خون بیشتری نسبت به روش های دیگر در خود نگه دارند و همانطور که در بالا ذکر شد دوستدار محیط زیست نیز هستند. شما به راحتی می توانید آنها را تا 12 ساعت بپوشید، این یعنی استفاده از پد کمتر و همینطور کاهش در تولید زباله.

اما عوارض استفاده از کاپ قاعدگی نیز انکار ناپذیر است و شرایط خاصی وجود دارد که در طی آنها باید از استفاده از آنها خودداری کنید.

1. عوارض استفاده از کاپ قاعدگی: به علت جراحی اخیر واژن/زایمان/سقط جنین

اگر هر یک از این شرایط را پشت سر گذاشته اید، حتما از استفاده از کاپ های قاعدگی خودداری کنید. از نوارهای بهداشتی استفاده کنید و حداقل به مدت شش هفته از هر چیزی که باید در واژن قرار داده شود دوری کنید.

2. عوارض استفاده از کاپ قاعدگی: به علت دستگاه داخل رحمی

اگر از دستگاه داخل رحمی برای پیشگیری از بارداری یا هر چیز دیگری استفاده می کنید، مطمئن شوید که از کاپ استفاده نمی کنید. این به این دلیل است که ممکن است به طور تصادفی رشته IUD خود را بکشید و گاهی اوقات آن را خارج کنید. بله، شما حتی متوجه آن نمی شوید!

3. عوارض استفاده از کاپ قاعدگی: به علت آلرژی به سیلیکون

از آنجایی که کاپ های قاعدگی از سیلیکون درجه پزشکی ساخته شده اند، قرار است با بدن شما واکنش نشان ندهند. اما حتی در این صورت، برخی از افراد همچنان ممکن است به سیلیکون حساسیت داشته باشند، و بهتر است در این مورد از کاپ خودداری کنید تا در نهایت با راش داخل واژن خود مواجه نشوید.

4. عوارض استفاده از کاپ قاعدگی: به علت احساس ناراحتی در بدن

کمی طول می کشد تا کاپ های قاعدگی عادت کنید، و این بدان معناست که برای برخی افراد ممکن است یک ماه طول بکشد. برای دیگران، همچنین می تواند یک سال باشد. اما اگر احساس ناراحتی شما برطرف نشد، راحت تر است که سایر محصولات بهداشتی را استفاده کنید.

5. عوارض استفاده از کاپ قاعدگی: به علت سندرم شوک سمی

سندرم شوک سمی یا TSS یک بیماری جدی و گاهی کشنده است که توسط باکتری استاف بوجود می آید.

TSS معمولاً با استفاده از تامپون همراه است، اما عدم تمیز کردن کاپ قاعدگی نیز می تواند باعث TSS شود. زنان تامپون خود را برای مدت طولانی باقی می‌گذارند و باکتری‌ها باعث ایجاد TSS می‌شوند. با کاپ های قاعدگی می توانید کاپ را تا 12 ساعت بدون هیچ خطری داخل آن بگذارید.

علائم سندرم شوک سمی عبارتند از تب بالا، بثورات پوستی روی پاها و دست ها، سرگیجه، اسهال و استفراغ. کاپ های قاعدگی به مراتب کمتر باعث ایجاد TSS می شوند، زیرا در عوض جذب مایع، مایع را در خود نگه می دارند. با این حال، فقط برای حفظ امنیت، مطمئن شوید که کاپ قاعدگی خود را حداقل هر 12 ساعت یکبار تخلیه کنید.

همچنین بخوانید: قطع فوری پریود خانگی

سخن آخر

در این پست از آلامتو روش صحیح استفاده از کاپ قاعدگی را شرح دادیم و به مهمترین عوارض استفاده از آن پرداختیم. فراموش نکنید پیش از خرید کاپ قاعدگی با شخص متخصص درباره اندازه کاپ مناسب خود سوال کنید و شرایط پزشکی ویژه خود را نیز مطرح کنید.

مطالب مرتبط