رتبه بندی وضعیت کشورها بر اساس عملکرد دولت های آنها


دانشمندان مدلی برای رتبه بندی موقعیت کشورها در جهان طراحی کردند و با استفاده از یک ابزار خوب سیاستی، موقعیت 173 کشور را رتبه بندی کردند. این مدل توسط دانشگاه وورزبورگ آلمان برای یافتن کارآمدترین کشورها ایجاد شده است.

دکتر ترزا پائولا استاوسکی، که بر روی مدل اندازه گیری کار می کرد، گفت: ما نه تنها وضعیت رسمی کشورها را اندازه گیری کردیم، بلکه گزارش های غیر رسمی را نیز بررسی کردیم. ما می‌توانیم عملکرد دولت‌ها را از جنبه‌های مختلف ببینیم، مثلاً در خیابان‌ها، دادگاه‌ها، پلیس یا مدارس.

سنگاپور در صدر رده بندی کشورها قرار دارد

شاخص وضعیت به سه دسته داده های کلیدی برای 72 سال بین سال های 1950 تا 2022 نگاه می کند: قوانین یک کشور، خشونت و حکومت عمومی و غیره. سپس داده های مختلف با استفاده از مدلی به نام V-Dem که بر پاسخ های نظرسنجی بیش از 3500 کارشناس متکی است، اندازه گیری و مقایسه شدند.

بر اساس این نتایج، وضعیت کشورها از بالاترین رتبه «عملکرد بالا» تا پایین‌ترین رتبه «فروپاشی» طبقه‌بندی شد. لیبی، یمن، سودان جنوبی و پاپوآ گینه نو تنها چهار کشوری بودند که در وضعیت «فروپاشی» قرار داشتند که محدودیت خدمات عمومی یکی از دلایل اصلی موقعیت این کشورها در این ایالت بود.

اکثر کشورها به عنوان مثال. 88 کشور از جمله هائیتی، سومالی و قبرس در وضعیت “معیب” یا “عمیقاً معیوب” قرار دارند. اگرچه دولت‌های «معیب» اغلب از نظر سیاسی پایدار هستند، اما محققان معتقدند که سیستم‌های آنها تا حد زیادی ناقص است.

در مجموع 81 کشور وضعیت «موثر» یا «بسیار مؤثر» دارند. ایالات متحده در رتبه بالا قرار گرفت، اما در رتبه 23 قرار گرفت و بسیار کمتر از آلمان، بریتانیا و اسپانیا قرار گرفت.

ایران در این مناظره، جایگاه کشورها از میان 173 کشور در رتبه 132 قرار گرفته و وضعیت آنها «معیب» در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط