راه اندازی اولین ETF معاملات آتی بازار سرمایه – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، مدیر عملیات بازار ابزارهای نوین مالی بورس اوراق بهادار تهران گفت: برای اولین بار در بازار سرمایه، قراردادهای آتی صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) از روز چهارشنبه 30 تیرماه در محل بازار سرمایه آغاز می شود. بورس اوراق بهادار تهران.

وحید مطهرنیا با بیان اینکه بازار آتی صندوق های ETF در حال حاضر در یک نماد و بر مبنای نماد «اهرم» به عنوان دارایی اصلی راه اندازی می شود، گفت: تاریخ انقضای نماد آتی صندوق اهرمی، یک روز قبل از تاریخ انقضا در قراردادهای اختیار معامله، این نماد برای تسهیل شرایط اتخاذ استراتژی های معاملاتی بین بازار آتی و بازار اختیار در نظر گرفته شده است. سایر مشخصات بازار آتی در نماد فوق از طریق اطلاعیه آغاز دوره معاملاتی منتشر شده در سایت بورس اوراق بهادار تهران در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد.

مزیت اصلی تعیین قرارداد آتی چیست؟

وی مزیت اصلی انعقاد قرارداد آتی در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس را عدم توقف نماد صندوق ها در بازار عنوان کرد.

به گفته مطهری نیا؛ یکی از ریسک های مهم در بازار اوراق مشتقه، توقف نماد دارایی پایه به دلایل مختلف است که در صندوق ها وجود ندارد. از دیگر مزایای بازار آتی مانند پوشش ریسک نوسانات قیمت و شفاف سازی انتظارات بازار از قیمت های آتی، دو طرفه بودن بازار و انجام معاملات اهرمی نیز در بازار آتی صندوق های ETF وجود دارد.

مدیر عملیات بازار ابزارهای نوین مالی بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به اینکه بازار آتی اوراق بهادار حدود یک ماه پیش توسط بورس تهران به بازار سرمایه معرفی شد و در این مدت نمادهای آتی در سه دوره عمده دارایی های تعریف شده (در بورس و بازار بدهی) است، بیان کرد: حجم معاملات در بازار آتی در مدت مذکور معادل 8 هزار قرارداد است که با توجه به مدت کوتاهی که می گذرد مناسب تلقی می شود. از زمان راه اندازی آن

وی ادامه داد: بازار آتی مسیر طبیعی توسعه را طی می کند و فرآیند آشنایی فعالان بازار با سازوکارها و رویه های اجرایی زمان زیادی می برد. این موضوع در بازار آپشن ها حدود یک تا دو سال به طول انجامید، اما با توجه به وجود مناطق مشترک، انتظار می رود بازار آتی با سرعت بیشتری رونق بگیرد.

مطهرنیا خاطرنشان کرد: بازار آتی ETF همانند بازار آتی سایر اوراق از طریق نرم افزار معاملات آنلاین در دسترس سرمایه گذاران است. افرادی که متقاضی استفاده از این ابزار هستند باید درخواست دسترسی به بازار را به کارگزار خود ارسال کنند. همچنین ورود به بازار مشتقه برای افرادی که دانش و تسلط کافی به فرآیندهای آتی بازار و گزینه های معاملاتی دارند توصیه می شود.

منبع: سنا

مطالب مرتبط