راز عباس کارگر – فروشنده خیابانی روستایی که به کارآفرینی میلیاردر تبدیل شد


عباس برزگر بهترین کارآفرین ایرانی متولد 1355 با تحصیلات پنجم ابتدایی و ساکن روستای بزم شهرستان بوانات استان فارس است. او توانست به یک کارآفرین و یک چهره شاخص در گردشگری ایران تبدیل شود.

اما چگونه

عباس برزگر گفت:

اگر به سال های قبل برگردم دیگر به بانک و دولت تکیه نمی کنم! زمانی را که برای گرفتن وام از بانک صرف کردم، تلف نمی کنم.»

کارآفرین میلیاردر صنعت گردشگری ایران کار خود را فروخت و درآمد روزانه 3 هزار تومان شروع شد او فقط 43 سال دارد و درآمد چشمگیر او با یک اتفاق معجزه آسا شروع شد. عباس برزغر از اهالی روستای بزم در استان فارس است.

روستایی که نه چندان حاصلخیز است و نه جذابیت خاصی دارد اما با موقعیت مناسب این روستایی جوان توانسته عنوان شگفت انگیزترین تجربه گردشگری ایران را در راهنمای گردشگری یونسکو به خود اختصاص دهد.

زندگی عباس برزگر بیشتر شبیه یک فیلم و افسانه است تا واقعیت.

در یک شب بارانی و تاریک، اتفاقی رخ می دهد که درآمد اوست به بیش از چند میلیون تومان در روز می رسد.

عباس برزگر که روزگاری در انشا دوران کودکی خود نوشته بود دوست دارم در آینده پادشاه شوم و مورد تمسخر همکلاسی هایش قرار می گرفت، حالا با گردشگری در روستای بزم در استان فارس برای خود پادشاهی شده است.

همچنین چندی پیش گروهی از هالیوود به محل سکونت او آمدند و برای ساخت فیلمی بر اساس زندگی او با او قرارداد بستند، این فیلم هم اکنون در حال ساخت است و در سینماهای جهان اکران می شود.

» از خانه 80 متری تا تجارت 27 هکتاری:

عباس برزگر به اشتراک می‌گذارد: ایده ایجاد یک دهکده گردشگری به طور اتفاقی متولد شد، من از صفر شروع کردم. تا 15-16 سال پیش در شهر شیراز صنایع دستی می فروختم. از ترس شهرداری و سد راه، در روستای بزم پنهان شدم و یک سوپرمارکت کوچک باز کردم.

آن زمان درآمد من روزی 1000 تومان بود. خواست خدا بود که یک شب باران شدیدی بارید، دو مسافر آلمانی که قرار نبود در ده ما بمانند در راه کرمان زیر باران گیر کردند. آنها به کمک نیاز داشتند، آنها به من مراجعه کردند.

آنها را به خانه دعوت کردم. برای دو مهمان خارجی شام مناسبی نداشتیم و مجبور شدم سفره بیچاره را برایشان پهن کنم و خورش گوجه ای که همسرم برایمان پخته بود را برایشان بیاورم.

سپس آنها را به یک چای آتشین دعوت کردیم و فقط تخت های خانه را برای مهمانان خارجی خود آماده کردیم و خودمان هم روی زمین خوابیدیم. خیلی خوششان آمد، بعد رفتند و از ما تعریف کردند تا اینکه 5 نفر دیگر هم آمدند. این 5 نفر وقتی رفتند 200 هزار تومان به من دادند. 200 هزار تومان معادل 200 روز درآمد من در این سوپرمارکت بود.

این را عباس برزگر گفت به ذهنم رسید که می توان از این راه پول درآوردوقتی آن پنج نفر برای اولین بار توریست شدند و از من خواستند که آنها را به روستا ببرم و اطراف را به آنها نشان دهم، فکر کردم که جوان ها و خانه های نوساز یک جاذبه گردشگری هستند و خجالت کشیدم روستای معمولی را به آنها نشان دهم. خانه فکر می کردم آبروی کشورم پایین می آید.

اما متوجه شدم که گردشگران خارجی علاقه زیادی به دیدن خانه های روستایی با تنورهای سفالی و افراد مسن با دست های چروکیده و گاو و گوسفندانشان دارند، اینجا متوجه شدم که زندگی روستایی یکی از بهترین جاذبه هاست.

عباس برزگر می گوید: روزهایی را به یاد می آورم که بهترین میوه ها را برای مهمانان خارجی می خریدم، اما وقتی به خانه روستائیان می رفتیم تا قالی بافی را به آنها نشان دهیم، وقتی در آنجا خیار محلی را دیدند، با کیسه غذا خوردند و فریاد زد. با گذشت زمان متوجه شدم که این محصولات برای آنها ارگانیک است و گردشگران خارجی آنها را بسیار دوست دارند.

امروز تمام صبحانه و غذا را برای گردشگران آماده می کنیم از خانه یا محصولات ارگانیک از مزرعه خودمان خوب.

عباس برزگر می گوید: بله، قبلاً درآمد کمی داشتم. اکنون من شبی 10 میلیون یا حتی 30 میلیون درآمد دارم اما من یک شبه به آنجا نرسیدم. خیلی ها خندیدند و من را مسخره کردند. حتی به دلیل عدم تحصیلاتم مجوز توریستی به من ندادند.خلاصه تجارت اینطوری شد و با پولی که به دست آوردم زمین اطراف را خریدم و کم کم آن خانه کوچک 80 متری به حدودا افزایش یافت. 27 هکتار.

عباس برزگر می گوید: با تجربه ای که به دست آوردم متوجه شدم گردشگران خارجی بیش از هر چیز در مورد سبک زندگی ایرانی و تفاوت های فرهنگی ما کنجکاو هستند. آنها نیامده اند که مردم و زندگی مشابه آنها را ببینند. آنها بیشتر به ایرانیان اصیل علاقه دارند.. و عشایر به عنوان یک سبک زندگی بکر و دست نخورده زندگی ایرانی برایشان بسیار جذاب است به همین دلیل تور گردشگری عشایری را شروع کردم.

این را عباس برزگر می گوید من هیچ تبلیغی نداشتم و متوجه شدم که نه وب سایت دارم، نه ایمیل دارم، فقط یک راه برای موفقیت و جذب گردشگران بیشتر دارم. رضایت مشتری. یک مسافر راضی می رود تا ده گردشگر دیگر بیایند، ده مسافر راضی می روند تا 100 گردشگر دیگر بیایند. با این روش سالانه 8 هزار گردشگر به روستا می آیند.

عباس برزگر اشاره می کند که امروزه بیش از هزاران کودک عشایری کاردستی می سازند و من محصولات آنها را می فروشم.من خودم را رئیس و صاحب کار آنها نمی دانم، فقط راه درآمدزایی را برای آنها باز کردم. این معنای واقعی کارآفرینی است.

عباس برزگر می گوید: اگر به سال های قبل برگردم دیگر متکی به بانک و دولت نیستم. من وقت صرف دریافت وام از بانک را تلف نمی کنم. من این زمان را به تولید و دام خود اختصاص خواهم داد.

عباس برزگر در سال 1394 اقدام به تهیه 15000 سیاه چادر عشایری کرد. او با بزرگان طوایف قشقایی و بختیاری برای پذیرایی از میهمانان خارجی در سیاه چادرهای خود به توافق رسیده بود و هر خانواده عشایری درصدی از هزینه اقامت مسافران را در ازای پذیرایی از میهمانان دریافت می کرد.

تا پایان سال 1394 سیاه کاری چادرهای عشایری به وضعیت بسیار خوبی رسید و باعث شد که بیشتر گردشگران خارجی آن را از قبل رزرو کنند. امروز هم وضعیت سیاه چادرها بسیار خوب است و پذیرای مهمانان زیادی است.

اکنون شهرت عباس برزگر به حدی رسید که تیظرفیت شهرک منحصر به فرد آن 365 روز در سال پر می شود. یونسکو در راهنمای گردشگری خود، تور عشایری خود را به عنوان شگفت انگیزترین تجربه سفر در ایران وارد شده است.

کارشناسان صنعت گردشگری می گویند اگر بتواند استانداردهای اقامتگاه های خاص و منحصر به فرد خود را ارتقا دهد، به راحتی می تواند درآمد خود را به عنوان یکی از گران ترین هتل های خاورمیانه و جهان افزایش دهد.

عباس برزگر با کارآفرینی منحصر به فرد خود موفق شد بیش از 9 هزار نفر از اهالی روستای بزم شهرستان بوانات استان فارس برای ایجاد اشتغال و اکنون 15 هزار خانواده دیگر در درآمد و تجارت او سهیم هستند.

عباس برزگر نمونه ای از فردی پرتلاش، امیدوار و هدفمند است که هر روز بیشتر به فکر پیشرفت خود و کشورش است و از راهی که در آن قرار گرفته راضی است، اما برای بهترین شدن هر روز بیشتر از آن تلاش می کند. دیروز.

برای این کارآفرین برتر سفر آرزوی موفقیت روزافزون و سعادت بیشتر از درگاه خداوند مهربان داریم.

مطالب مرتبط