رابرت کیوساکی کیست؟ 25 آموزش هوش مالی رابرت کیوساکی در یک نوشته


مهم‌ترین آموزه‌های هوش مالی رابرت کیوساکی را از کتاب‌ها، ویدیوها و سخنرانی‌های رابرت کیوساکی بیرون کشیده‌ا‌یم و اینجا به صورت یک‌جا در اختیارتان گذاشته‌ایم.

هر کدام از این درس‌های هوش مالی رابرت کیوساکی
می‌تواند زندگی مالی را از این رو به آن رو کند
فقط کافی است یاد بگیرید و مهم‌تر اینکه به آن عمل کنید .

ولی ابتدا به صورت مختصر برویم سراغ زندگی نامه رابرت کیوساکی تا ببنیم این اسطوره هوش مالی دقیقا از کجا به اینجا رسیده و چه مسیری را طی کرده است


 

زندگی نامه رابرت کیوساکی ؛
مسیر زندگی یک اسطوره مالی

 

» کودکی و جوانی رابرت کیوساکی :
بچه‌ای که پدرش رییس آموزش پرورش بود اما خودش به مدرسه علاقه نداشت!

رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) در هشتمین روز از ماه آوریل سال 1947 میلادی در یک خانواده دورگه ژاپنی – آمریکایی و در هاوایی آمریکا به دنیا آمد. پدر و مادرش از نظر علمی، جزو افراد تحصیل‌کرده و نخبه به حساب می‌آمدند: پدرش، رئیس آموزش و پرورش ایالت هاوایی و مادرش پرستار بود. او دو خواهر به نام‌های ایمی و بث و یک برادر به نام جان دارد.

او دوران ابتدایی و دبیرستان را در هاوایی پشت سر گذاشت و پس از آن به نیویورک رفت تا تحصیلات دانشگاهی خودش را به انجام برساند. وقتی در سال 1969 از دانشگاه فارغ التحصیل شد، به نیروی تفنگداران آمریکا (شاخه نیروی دریایی) پیوست و به همراه ارتش، به نبرد ویتنام رفت.

زمانی که هنوز در ارتش فعالیت می‌کرد، در یک دوره مدیریت ارشد کسب و کار (اصطلاحاً MBA) شرکت کرد. این دوره، دو سال طول کشید. در نهایت در سال 1974 از ارتش خارج شد تا زندگی پرراز و رمز خودش را آغاز کند.

او در سال 1986 با کیم کیوساکی، رسماً ازدواج کرد. خانم کیم، در نوشتن کتاب به رابرت کمک می‌کند و آن‌طور که رابرت کیوساکی در کتاب‌ها و مقالاتش بیان می‌کند، کیم تأثیر عمیقی بر موفقیت او در زندگی مالی داشته است.

از طرفی رابرت با پدرخوانده‌اش هم رابطه خوبی داشت و توانست درس‌های مهمی از او بگیرد. او در کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول، پدرخوانده‌اش را پدر پولدار و پدر واقعی‌اش را پدر بی‌پول معرفی می‌کند.

» اولین شغل رابرت کیوساکی :
از ارتش و املاک تا کارمندی در زیراکس و کارآفرینی

شاید تصور کنید که پدر و مادر رابرت کیوساکی به او کمک کردند و عاملی اصلی موفقیت این کارآفرین معروف، کمک مالی آن‌ها بود. این در حالی است که واقعیت‌های تاریخی نشان می‌دهد که او پس از خروج از ارتش، به عنوان فروشنده در شرکت زیراکس مشغول به کار شد و همزمان با شغل کارمندی، کسب و کارهای خودش را هم راه‌اندازی کرد.

اولین شرکت رابرت، در زمینه املاک بود. از طریق درآمدی که از این شرکت کسب می‌کرد، کسب و کارها و شرکت‌های دیگری هم راه انداخت. او به صورت مداوم در کلاس‌ها و سمینارهای آموزشی شرکت می‌کرد و همین آموزش‌ها بود که موجب رشد هوش مالی او شد.

 

 

» ثروت رابرت کیوساکی :
از ورشکستگی و دو هفته بی‌خانمانی تا موفقیت‌های چشم‌گیر

خیلی‌ها فکر می‌کردند که او، موجودی شکست‌ناپذیر است ولی ناپختگی و نداشتن هوش مالی و دانش کافی باعث شد که کسب و کارهایش یکی پس از دیگری ورشکسته شوند. در سال 1977 شرکتی در زمینه تولید کیف پول مردانه زد ولی این شرکت هم دوامی نداشت و ورشکسته شد. تسلیم نشد و تجارتی در زمینه خرده‌فروشی پوشاک راه انداخت. این شرکت هم با بدترین وضعیت ممکن، ورشکسته شد.

سال 1985 وضع مالی رابرت کیوساکی و همسرش کیم به جایی رسید که بی‌خانمان شدند. تنها چیزی که برایشان مانده بود، یک تویوتای قهوه‌ای بود. دو هفته بی‌خانمان بودند تا اینکه یکی از دوستان‌شان اجازه داد که آن‌ها در زیرزمین منزلش ساکن شوند.

رابرت ماجراجویی‌هایش را ادامه داد. خودش به صورت مداوم آموزش می‌دید. چند اقدام دیگر برای کارآفرینی انجام داد و کم کم کارو بارش گرفت. با درآمدی که داشت سرمایه‌گذاری می‌کرد و کسب‌وکارهای جدیدی می‌زد و همه‌ی این‌ها را مدیون پدر پولدارش بود و همین انگیزه شد برای او که خودش هم به دیگران این هوش مالی را یاد بدهد

رابرت تدریس دوره‌های آموزشی را شروع کرد و همسرش به عنوان بازاریاب در یک مجموعه تولید لباس مشغول به کار شد. خیلی‌ها به آن‌ها، مسیر کارمندی را پیشنهاد می‌کردند ولی آن‌ها آرزوها و خواسته‌های بزرگی داشتند و حاضر نبودند که به این راحتی تسلیم شوند.

در سال 1992 بود که رابرت اولین کتابش را روانه بازار کرد و چند سال بعد هم شرکتی در زمینه آموزش تجارت و هوش مالی راه انداخت. او در سال 1996 خودش را از فعالیت‌های تجاری بازنشسته کرد و درآمدی که در سال‌های گذشته کسب کرده بود، در حوزه طلا، نقره و اکتشاف نفت سرمایه‌گذاری کرد.

او در سال 1997 تصمیم گرفت کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول را بنویسد و همین کتاب بود که رابرت کیوساکی را به شهرت جهانی رساند. کتاب مذکور به قدری معروف شد که رابرت از طریق آن، مجموعه «پدر پولدار» را راه‌اندازی کرد. این شرکت در حال حاضر در هفت کشور جهان فعالیت می‌کند و ده‌ها هزار دانشجو تربیت کرده است.


 

۲۵ درس هوش مالی رابرت کیوساکی

که هیچ کتاب ثروت آفرینی به شما نگفته است

 

 

1 » درک جدیدی از ثروتمند شدن داشته باشید

باید درک کنید که امروزه، دیگر مثل دو سه قرن گذشته و قبل‌تر از آن، صرفاً زمین و صنعت و کارخانه و … باعث و بانی ثروت‌سازی نیستند. اولین گام هوش مالی، درک این نکته است که امروزه، دانش و اطلاعات جدید است که برای شما می‌تواند ثروت و پول تولید کند. درک این نکته و گام، موفقیت بزرگی خواهد بود.

در دنیایی که ما در آن  زندگی می‌کنیم، آموزگاران زیادی حضور دارند که راه و رسم ثروتمند شدن را آموزش می‌دهند. وقتی پای صحبت این افراد بنشینید، تمامی آن‌ها یک حرف حسابی مشترک دارند:

«اگر می‌خواهید از نظر مالی،
رشد و پیشرفت کنید و در جایگاه بهتری بایستید،
لازم است که اطلاعات و دانش خود را افزایش دهید.»

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که مگر این دانش، چه تأثیری دارد؟

در پاسخ می‌توان گفت که این دانش، اگر در وجود انسان ته‌نشین شود، نگرش و طرز فکر او را به زندگی و مقوله ثروت تغییر می‌دهد و اینجاست که روی اقدامات و عمل شخص هم تأثیر می‌گذارد. وقتی شخص با مسئله بهره‌وری و راهکارهای آن آشنا شد، می‌کوشد این راهکارها را در فعالیت‌های خود پیاده کند و اینجاست که فرایند کسب درآمد بیشتر و ثروتمند شدن آغاز می‌شود.

قبل از اینکه جیب‌های خود را پر از پول کنید، ابتدا ذهن خود را ثروتمند سازید. باید بدانید که ذهن انسان همواره او را به دنبال خود می‌کشاند و تأثیرات خود را بر زندگی او اعمال می‌کند. شما با داشتن ذهنی ثروتمند می‌توانید از هر چیزی پول بسازید.
 – رابرت کیوساکی

2 » دانش مالی را خیلی خوب بیاموزید و در خود نهادینه کنید

«ثروتمند شدن، ترکیبی از دانش و مهارت است.» همین یک جمله ساده، در همان نگاه اول به ما نشان می‌دهد که ثروتمند شدن را می‌توان آموخت و به کار بست و قرار نیست که این علم و آگاهی، از همان زمان تولد در ذهن ما وجود داشته باشد.

اگر از وضعیت کنونی زندگی خود رضایت کافی نداریم، با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنیم و از کمبود منابع مالی رنج می‌بریم، نباید کل جهان هستی را به باد انتقاد بگیریم و شکایت کنیم که چرا ما در یک خانواده ثروتمند به دنیا نیامده‌ایم. به جای این کارهای بی‌ثمر باید بنشینیم، یک فنجان قهوه ناب برای خودمان درست کنیم، قهوه را مزه مزه کنیم و یک برنامه قوی برای یادگیری دانش مالی طراحی کنیم. در گام بعدی هم باید با تمام قوا، این برنامه را اجرا کنیم تا به ثروتی که آرزویش را داریم دست پیدا کنیم.

همچنین اگر می‌خواهید که هم خودتان و هم اطرافیان‌تان به ثروت دلخواه خود برسند، لازم است آن دانش مالی که فراگرفته‌اید را با آن‌ها در میان بگذارید و آن‌ها را تشویق کنید که در مدار یادگیری هوش مالی قرار بگیرند.

 

3 » نگویید نمی‌توانم! بگویید چگونه می‌توانم؟

فرض کنید که می‌خواهید ماهانه 100 میلیون تومان درآمد داشته باشید (البته این عدد، در زمان نگارش مقاله، عددی رضایت‌بخش است) ولی اکنون درآمدتان به زور به 20 میلیون تومان در ماه می‌رسد. به هیچ عنوان نباید  به خودتان بگویید نمی‌توانم! باید از خودتان سوال کنید که چگونه می‌توانم به چنین درآمدی دست پیدا کنم؟ این سوال، سرآغاز دستیابی به آن درآمد است. وقتی این سوال را از خود پرسیدید، بدانید که شما در مسیر رسیدن به 100 میلیون تومان (ماهانه) قرار گرفته‌اید.

اکنون باید خوب فکر کنید و ایده‌هایی که شما را به این میزان درآمد می‌رساند، بررسی کنید. فرض کنید که سایتی دارید که سود ماهانه شما از آن 10 میلیون تومان است. اکنون به ایده‌هایی فکر کنید که فروش سایت‌تان را افزایش می‌دهد.

بهترین ایده‌ها را جدا کنید،
دست به آزمون و خطا بزنید و شک نکنید
که روز به روز به هدفی که دارید، نزدیک‌تر می‌شوید.

 

4 »درس مهم هوش مالی رابرت کیوساکی : برای پول کار نکنید!

وارن بافت، جمله زیبایی دارد که می‌گوید: «اگر نتوانید کاری کنید که حتی در زمان خواب هم پول در بیاورید، ناچارید تا آخر عمر برای به دست آوردن پول، به دنبال آن بدوید!» این یک واقعیت است. کسانی که هوش مالی داشته باشند، کاری می‌کنند که پول خودش برای آن‌ها کار کند نه اینکه آن‌ها برای به دست آوردن آن تلاش و کوشش کنند.

رابرت کیوساکی هم این مسئله را یکی از پایه‌های هوش مالی می‌داند و بر این باور است  که ما باید کاری کنیم که به جای درآمد، سود داشته باشیم و این مسئله، تنها از طریق سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود. اگر ما بتوانیم منابع مالی خود را به درستی سرمایه‌گذاری کنیم و آن‌ها را به دارایی تبدیل نماییم، به مرور زمان ارزش آن دارایی بیشتر می‌شود و به ما سود می‌رساند. در واقع هم اصل پول خود را حفظ کرده‌ایم و هم سود خوبی به دست آورده‌ایم. کتاب ثروتمندترین مرد بابل یکی از بهترین کتاب‌هایی است که شیوه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را خیلی خوب و ساده آموزش می‌دهد.

 

کاری را انتخاب کنید که می‌ توانید عاشقانه در آن فعالیت کنید
و مطمئن باشید با این کار ثروتمند می‌ شوید.

حتماً یک تجارت جانبی برای خود دست و پا کنید.
آهای کارمندان دولت قبل از اینکه بیمار شوید، بیکار شوید، پیر شوید و باز نشسته شوید به فکر یک تجارت باشید.

 

5 » سلام به کسب استعداد مالی

رابرت کیوساکی می‌گوید که شما باید همه چیز را فراهم کنید تا به استعداد مالی برسید. استعداد مالی، یعنی این‌که چطور پول در بیاورید، چطور میزان درآمدتان را رشد بدهید، چطور این پول را نگه داشته و بدون از دست دادن آن بهترین سرمایه‌گذاری را بکنید. به عبارت دیگر، چطور دارایی واقعی خریداری کرده و سپس با همین دارایی، دارایی بعدی را اضافه کنید.

 

6 » معنای جدید فقر این است

به یاد داشته باشید که از نظر هوش مالی، فقر به معنای نداشتن پول نیست، بلکه به این معناست که برای به دست آوردن پول باید در محل کار حضور فیزیکی داشته باشید. این، یعنی که شما منابع درآمدی یا دارایی‌های درآمدساز واقعی ایجاد نکرده‌اید. پس باید تغییر جهت بدهید؛ طوری که برای پول داشتن، نیاز به حضور فیزیکی در محل کار نداشته باشید.

 

7 » بدانید که با پول چه خواهید کرد

همان‌طور که یک فوتبالیست بزرگ مثل زیدان یا رونالدو و مسی، می‌داند در هر لحظه با هر توپی که به او می‌رسد باید چه کار کند، شما هم باید به حدی از دانش مالی داشته باشید که بدانید با پول‌هایی که به شما می‌رسد، باید چه کار کنید. در غیر این صورت، همه پول‌هایی که به شما می‌رسد را از دست رفته تصور کنید؛ به همین راحتی.

هدف‌گذاری مالی یکی از مهم‌ترین مولفه‌های هوش مالی است. در واقع کسانی که دوست دارند از نظر مالی به موفقیت برسند و خواسته‌ها و اهداف خود را محقق کنند، لازم است پیش از رسیدن به پول و ثروت، برنامه‌ریزی ذهنی لازم برای شیوه مصرف آن را انجام داده باشند. در کنار برنامه‌ریزی ذهنی، نوشتن مخارج آینده هم خیلی اهمیت دارد. این کار کمک می‌کند که نقشه راه شما برای نحوه مصفر کردن منابع مالی آینده‌تان مشخص شود.

کسی که پیش از دریافت حقوق ماهانه به این مسئله فکر می‌کند که تمام حقوقش را برای خرید وسایل لاکچری تزئینی خرج کند، مطمئناً نمی‌تواند اهداف بزرگ خود را در حوزه مالی محقق کند؛ چون برنامه‌ریزی مشخصی برای سرمایه‌گذاری و پس‌انداز ندارد.


 

ویدیوی اختصاصی از رابرت کیوساکی
چرا ثروتمندان در کرونا ثروتمندتر شدند و فقیرها فقیرتر


 

8 »  پول را سرسختانه نگه دارید

از بزرگترین درس‌های هوش مالی به سبک رابرت کیوساکی ، آن است که باید روحیه سفت و سختی برای نگه داشتن پول داشته باشید.

به همین دلیل، باید جدیت فوق‌العاده‌ای در حفظ پول داشته باشید؛ چون به راحتی به دست نمی‌آید.

 

یک مثل ژاپنی می‌گوید که
به دست آوردن پول مانند کندن زمین با ناخن
و از دست دادن آن، مانند ریختن آب به روی شن‌هاست.

 

9 » برای خودتان کار کنید

البته ما مخالف کار شما برای دیگران و شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر نیستیم. اما به خاطر داشته باشید کسی که هوش مالی بالایی دارد، می‌داند که کار او صرفاً و در نهایت باعث ثروتمند شدن مدیران و روسای او می‌شود. پس کار برای دیگران، باید موقت بوده و صرفاً امکانی برای شما فراهم کند که بتوانید به دارایی‌های واقعی و در نهایت درآمد بدون حضور فیزیکی در محل کار برسید. خود رابرت کیوساکی به زیبایی می‌گوید:

ثروتمندترین افراد جهان شبکه می‌سازند
و بقیه برای جستجوی کار آموزش دیده اند.

10 » جستجوی مداوم درآمدهای جدید

همیشه در حال شناسایی منابع درآمدی جدید و متنوع باشید؛ این می‌تواند یکی از مهمترین قواعد آموزش هوش مالی باشد. این مسیرها، می‌توانند اجاره دادن یک خانه یا مغازه، بورس‌بازی به شیوه درست، اجاره دادن وسایل کار، واگذاری حق امتیاز استفاده از دارایی‌های معنوی شما مثل کتاب و حق اختراع و … باشد. مدام درگیر جستجوی این مسیرهای تازه و متنوع باشید.

 

11 » فرار از یک چرخه معیوب مالی

تلاش بیشتر برای کسب درآمد بیشتر؛ در نتیجه صرف این درآمد بیشتر برای مالیات بیشتر و برای رفع مشکلات جسمانی و روانی و روحی ناشی از صرف وقت بیشتر برای کسب این درآمد بیشتر. این فرمول برای‌تان آشنا نیست؟ هوش مالی به شما می‌گوید که درگیر این چرخه معیوب و ابدی نباشید و سعی کنید این چرخه را بشکنید.

 

12 » دارایی جمع کنید

سعی کنید که از حسابداری مدرن چیزهای زیادی بدانید. مثل این‌که واقعاً بین دارایی و بدهی چه تفاوتی هست. وقتی همین تفاوت ساده را ندانید، گاهی در جستجوی کسب دارایی‌هایی خواهید بود که عملاً نه برای شما درآمدی دارند، نه حتی نسبت به شما خنثی هستند؛ بلکه دارند برای شما تولید بدهی و هزینه هم می‌کنند.

دارایی، یعنی چیزی که
به شما بتواند درآمد یا سود یا یک دارایی دیگر برساند.

 

13 » معلول مالی نباشید

لطفاً فریب مدرک دانشگاهی و تجربه و … را نخورید؛ گاهی ممکن است جزو باسابقه‌ها و باسوادهای حوزه کاری‌تان هم باشید، ولی از نظر هوش مالی یک معلول مالی محسوب شوید. در این صورت است که درگیر همان چرخه معیوب «کار بیشتر برای درآمد بیشتر برای مخارج بیشتر» خواهید شد. هیچ‌گاه این فریب را نخورید.

 

14 » به دنبال چالش‌های مالی و اقتصادی باشید

باید بیاموزید که ترس را در برخورد با سواد و هوش مالی کنار بگذارید. باید بیاموزید که به دل مشکلات مالی شیرجه بزنید و هر مشکل و مسأله‌ای را که در حوزه مالی پیش می‌آید، یک فرصت تلقی کنید.

اگر چنین نگاهی داشته باشید، با طیب خاطر به استقبال مشکلات و چالش‌ها رفته و حتی خودتان دنبال آن‌ها خواهید رفت.

15 » تجربه‌های جدید و هوش مالی

سعی کنید برای کسب تجربه و آموزش‌های لازم کار کنید. این‌که مدام دنبال کار دوم و سوم و اضافه‌کاری و … هستید، دردی از شما دوا نخواهد کرد. اما اگر دنبال تجربه‌های جدید باشید، سرانجام انباشت این تجربه‌ها موجب ثروتمند شدن شما خواهد شد؛ این چیزی است که هوش مالی از شما می‌خواهد.

 

16 » مسئولیت با شماست

هوش مالی به سبک و سیاق رابرت کیوساکی، از شما می‌خواهد که مسئولیت کامل را عهده‌دار باشید. کارها و رفتارهای دیروز شما، انتخاب شماست؛ ولی نتایجی که امروز دارند در زندگی شما پیاده می‌کنند، یک اجبار است. آیا می‌خواهید فردا، اجبار کارهای امروزتان را مشاهده کنید؟ پس امروز کارهای درستی در حوزه‌های مالی انجام بدهید.

 

17 » هزینه‌ها را به شدت محدود نگه دارید

چرا وقتی به درآمد شما اضافه می‌شود به هزینه‌های شما هم افزوده می‌شود؟ پس شما شامل اصل پارکینسون شده‌اید، نه؟ یاد بگیرید که مثل گذشته‌ای که درآمدتان کمتر بود، مخارجتان را به شدت کنترل کنید؛ بدین ترتیب پس‌انداز و پول بیشتری خواهید داشت. این، کاری است که غالب مردم انجام نمی‌دهند.

 

18 » روش گزارش‌نویسی مالی

برای کنترل مخارج مالی‌تان، حتی کمترین هزینه‌هاتان را هم در جایی ثبت کنید. بدین ترتیب کم‌کم، به آگاهی لازم در مورد هزینه‌کردهای خودتان خواهید رسید. در نتیجه از این‌که چه هزینه‌های مزخرفی در زندگی‌تان می‌کنید، شگفت‌زده خواهید شد و کم‌کم خودتان را بیشتر جمع و جور خواهید کرد.

19 » در ستایش بودجه‌بندی

در هوش مالی، داشتن یک بودجه‌بندی کاملاً ضروری است. وقتی که ندانید چه مقدار پول برای چه مواردی باید هزینه کنید، در نتیجه همه پول شما از دست خواهد رفت. از قبل باید بدانید که آخرین پولی که می‌آید از کجاست و صرف چه کاری خواهد شد. در این صورت علیه هزینه‌های از راه رسیده مقاومت خواهید کرد.

 

20 » سعی کنید تا حد امکان در دام بدهی گرفتار نشوید

فرار از دام بدهی‌های بیهوده، یکی از مسائلی است که باید همیشه مد نظر داشته باشیم. این مدل بدهی‌ها، فرصت سرمایه‌گذاری را از ما می‌گیرد و هوش مالی ما را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد. بدهی باعث می‌شود که افراد، دچار ترس شوند و ذهن خود را روی پرداخت بدهی‌ها متمرکز کنند.

به عنوان مثال ما اکنون 200 میلیون تومان بدهی داریم. اگر ذهن خود را روی پرداخت این بدهی متمرکز کنیم، حتی زمانی که 200 میلیون تومان را پرداخت کردیم، دوباره ذهن‌مان به صورت ناخودآگاه برایمان بدهی می‌تراشد. بنابراین لازم است که همواره روی سرمایه‌گذاری تمرکز کنیم تا بتوانیم به استقلال مالی برسیم.

تمرکز روی بدهی باعث می‌شود
که هیچ گاه نتوانیم به استقلال مالی برسیم
و در نتیجه همواره برای کسب لذت‌های زودگذر، تلاش خواهیم  کرد.

 

21 » به سوی استقلال مالی

آیا می‌دانید استقلال مالی یعنی چه؟ در جایی گفته بودیم که یعنی، برای پول درآوردن نیاز به حضور فیزیکی در محل کار نداشته باشید.

حالا به شما می‌گوییم که در هوش مالی، استقلال مالی یعنی اگر همین امروز دست از کار بکشید، تا چه زمانی می‌توانید با همین سطحی که دارید زندگی می‌کنید، زندگی کنید.

هرچقدر این زمان طولانی‌تر باشد، استقلال مالی‌تان بیشتر خواهد بود. برای بعضی‌ها این زمان همیشگی است؛ یعنی تا پایان عمرشان می‌توانند این سطح را حفظ کنند. سعی کنید به این نقطه برسید.

 

22 » بودجه ضروری

در هوش مالی، نیاز است که شما پولی برای موارد ضروری کنار بگذارید. این موارد ضروری، به شما کمک می‌کند تا اگر جریان درآمدی‌تان دچار مشکل شد، بتوانید آن را هزینه کنید. در این صورت، شما اطمینان خاطری خواهید داشت و از روس ترس و نیاز دنبال کار برای دیگران نخواهید رفت.

23 » چقدر تعهد دارید؟

رابرت کیوساکی شخصاً، تعهد بی‌پایانی برای ثروتمند شدن داشت؛‌ طوری که حتی حاضر نشد وقتی بی‌خانمان شده بود، برای دیگران کار کند تا حقوق بخور و نمیری داشته باشد. او تعهدی به هدف نهایی‌اش داشت و برای آن پایبند ماند. آیا شما هم می‌خواهید هزینه استقلال مالی را پرداخت کنید؟ باید به همین شدت پایبند باشید؛ تا به درآمد مالی مستقل برسید. البته می‌دانیم که سخت است؛‌ وگرنه چه کسی از درآمد ثابت ماهانه بدون دردسر بدش می‌آید؟

 

24 » از شغل تا کسب و کار

تفاوت بین شغل و کسب و کار را بدانید؛ این خیلی مهم است. شغل، یعنی حضور فیزیکی در یک محل کار و صرف درآمد آن برای ضروریات زندگی خود و خانواده. اما کسب و کار یعنی صرف پولی که اضافه می‌ماند، برای کسب یک دارایی جدید و یک جریان درآمدی جدید. مثلاً اگر شما یک مدرس خصوصی باشید، در این صورت شغل شما یعنی تدریس خصوصی. اما وقتی مثلاً سر ماه یکی، دو میلیون پول اضافه می‌آورید و آن را صرف ارز دیجیتال یا سرمایه‌گذاری در املاک یا … می‌کنید، این می‌شود کسب و کار شما. در کنار شغل‌تان، کسب و کاری راه بیندازید.

 

25 » از حذف بدهی تا افزایش دارایی

شما در هوش مالی‌تان با چهار ستون هزینه، درآمد، دارایی و بدهی روبه‌رو هستید. اگر تمرکز شما روی ستون درآمد باشد، در این صورت طبقه متوسط و فقیر خواهید بود. اما اگر تمرکزتان روی کاهش هزینه‌ها و حذف بدهی و رشد دارایی باشد، تبریک عرض می‌کنیم؛ شما به طبقه ثروتمندان اختصاصی دارید و جزو نوابع هوش مالی هستید.

 


 

یک خبر ویژه:

کامل‌‌ترین دوره افزایش هوش مالی
به روش پدر پولدار !

درس‌های رابرت کیوساکی در تمام دنیا شناخته شده است و ما برای اولین بار تمام آموزه‌های او را در یک دوره‌ی کامل جمع کرده‌ایم که شما به هیچ آموزش دیگری برای ثروت‌آفرینی نیاز نداشته باشید.

با این دوره یاد می‌گیرید که  از پول‌تان استفاده کنید تا برای شما کار کند
چون فقط در این صورت است که می‌توانید ثروت واقعی را تجربه کنید

در این دوره:
✅ هوش‌ مالی‌تان را به حد ثروتمندترین افراد جامعه می‌رسانید
✅به خوبی یاد می‌گیرید که با پول‌تان چطور برخورد کنید
✅یاد می‌گیرید که چطور از پول‌تان استفاده کنید که آن را چند برابر کنید
✅تکنیک‌های ناگفته‌ای را خواهید فهمید که فقط ثروتمندترین‌های دنیا از آن خبر دارند.

برای اطلاعات بیشتر و دانلود فایل‌های دوره اینجا کلیک کنید

 

 

مطالب مرتبط