دلایل اصلی ناتوانی در ارگاسم را بشناسید


برای بسیاری از افراد، هدف از رابطه جنسی رسیدن به ارگاسم است، بنابراین عدم ارگاسم در حین رابطه جنسی می تواند بسیار خسته کننده باشد.

این پدیده که اختلال ارگاسم یا آنورگاسمی نامیده می شود، هم در مردان و هم در زنان می تواند رخ دهد. دلایل این مشکل می تواند جسمی، روانی یا ترکیبی از هر دو باشد.

1- اضطراب

اگر مضطرب هستید، احتمالا ذهنتان مشغول است و با بدنتان ارتباطی ندارد، که می تواند رسیدن به ارگاسم را دشوارتر کند.

علاوه بر مشغله ذهنی و عدم تعهد کامل در حین رابطه جنسی، یک جنبه فیزیولوژیکی نیز وجود دارد که می تواند شما را از لذت بردن از رابطه جنسی باز دارد. اضطراب می تواند بر گردش خون تأثیر بگذارد، که می تواند از رسیدن خون به اندام تناسلی جلوگیری کند و احتمال ارگاسم را کاهش دهد.

۲- تاکید بیش از حد بر اهمیت ارگاسم

شکی نیست که تجربه ارگاسم لذت بخش است، اما تاکید بیش از حد بر رسیدن به ارگاسم می تواند تاثیر منفی روی شما بگذارد. گاهی اوقات، هرچه بیشتر بر تلاش برای رسیدن به ارگاسم تمرکز کنید، احتمال وقوع آن کمتر است.

این می تواند باعث اضطراب جنسی شود و در نتیجه توانایی تجربه ارگاسم کاهش می یابد. همچنین، اگر فقط بر روی هدف نهایی خود متمرکز شده باشید و تنها چیزی که به آن اهمیت می دهید رسیدن به ارگاسم است، ممکن است تمرکز خود را بر لذت کلی از رابطه جنسی از دست بدهید.

3- شرم جنسی

باورهای منفی در مورد رابطه جنسی می تواند رسیدن به ارگاسم را دشوار کند. یک دلیل بزرگ برای این احساس شرم ناشی از رابطه جنسی است. اگر در خانواده یا فرهنگی بزرگ شده‌اید که آمیزش و لذت جنسی چیزهای شرم‌آوری تلقی می‌شوند، این نگرش ممکن است به شما القا شده باشد و همچنان بر زندگی شما به عنوان یک بزرگسال تأثیر بگذارد، به طوری که نمی‌توانید از لذت جنسی لذت ببرید. آن را به طور کامل تجربه کنید.

4- صدمات جنسی

اگر شما هر نوع آسیب جنسی، مانند تجاوز جنسی یا تجاوز جنسی را تجربه کنید، می تواند تأثیر منفی بر عملکرد جنسی شما داشته باشد، از برانگیختگی جنسی تا رسیدن به ارگاسم.

کسانی که آسیب های جنسی را تجربه کرده اند بیشتر از دیگران در معرض مشکلات جنسی هستند. زیرا بدن و مغز درگیر این تجربیات آسیب زا هستند که می تواند تجربه لذت جنسی را دشوار کند.

5- برانگیختگی جنسی ناکافی

اگر به اندازه کافی تحریک نشوید، می تواند بر لذت کلی جنسی شما، از جمله رسیدن به ارگاسم تأثیر بگذارد.

این به ویژه برای زنان مشکل ساز است، زیرا ممکن است تا 20 دقیقه طول بکشد تا به برانگیختگی کامل جنسی، از جمله خیس شدن و گشاد شدن واژن برسد.

همچنین برای بسیاری از زنان، دخول جنسی برای رسیدن به ارگاسم کافی نیست. در واقع، یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که تنها 18.4 درصد از زنان درگیر احساس می کردند که دخول جنسی برای رسیدن به ارگاسم کافی است و 36.6 درصد از آنها احساس می کردند که تحریک کلیتورال برای تجربه ارگاسم در حین رابطه جنسی ضروری است.

6- عوارض داروها

برخی از داروها می توانند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارند، از جمله برانگیختگی جنسی و رسیدن به ارگاسم.

برخی از انواع رایج این داروها عبارتند از: داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی و داروهای فشار خون.

7- مشکلات پزشکی

برخی از مشکلات پزشکی که بر سلامت جسمی و روانی تأثیر می‌گذارند، می‌توانند باعث اختلال در عملکرد جنسی شوند، از کاهش میل جنسی تا ناتوانی در ارگاسم.

برخی از مشکلات روانی که می توانند بر تجربه ارگاسم تأثیر بگذارند عبارتند از: اختلالات اضطرابی، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و افسردگی.

برخی از مشکلات جسمانی که بر ارگاسم تأثیر می گذارند عبارتند از: فشار خون بالا، دیابت، آپنه خواب (اختلال در تنفس در هنگام خواب) و مشکلات عضلات کف لگن.

مطالب مرتبط