در دیدار وزرای خارجه ایران و ارمنستان چه گذشت؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان ظهر امروز با حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان در نشست خبری درباره این دیدار و موضوعات مطرح شده گفت: ما به روابط با ارمنستان اهمیت می دهیم. ما با کشورهای واقع در قفقاز جنوبی روابط تاریخی ریشه ای داریم. قفقاز جنوبی از اهمیت ویژه ای در سیاست ایران برخوردار است. ما از پیشرفت مذاکرات صلح بین ارمنستان و آذربایجان استقبال می کنیم. ایران فعالانه بر مسیر گفتگو و صلح در منطقه متمرکز است.

وی ادامه داد: در سفرم به آذربایجان و در دیدار امروز با وزیر امور خارجه ارمنستان و سفر آقای پاشینیان به ایران در ماه های اخیر، این در راستای تلاش تهران برای تمرکز منطقه قفقاز بر صلح و امنیت پایدار است. تقویت گفت وگو و رایزنی بین کشورهای منطقه نقش مهمی در دستیابی به تفاهم مشترک دارد.

آیا قفقاز به میدان درگیری تبدیل شده است؟

امیر عبدالاخیان افزود: قفقاز نباید به میدان درگیری بین کشورها تبدیل شود. مذاکرات صبح امروز بین آذربایجان و ارمنستان را بررسی کردیم. ما معتقدیم که دوره نظم مبتنی بر جنگ به پایان رسیده است و اکنون نظم مبتنی بر صلح در منطقه حاکم خواهد شد، صلحی که زمینه های جنگ را از بین می برد. این صلح مستلزم زبان همکاری دولت ها و ملت هاست. همه مذاکرات باید در فضایی متعادل و با صلاحدید طرفین انجام شود و نتایج ملموس داشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: متاسفانه برخی از فعالان خارجی به دنبال همسویی و سوء استفاده از منطقه قفقاز هستند. ما از فرمت 3+3 بین کشورهای منطقه استقبال می کنیم و ایران به تلاش خود برای برگزاری این نشست ادامه خواهد داد.

وی همچنین گفت: تهران و ایروان بر اهمیت مسیرهای ترانزیتی تاکید دارند. آقای الهام علی اف اطمینان داد که به دنبال بستن راه تاریخی ایران و ارمنستان نخواهد بود.

امیرعبداللهیان افزود: در مورد روابط دوجانبه ایران و ارمنستان گفتگو کردیم. ما راه‌های توسعه روابط دوجانبه و اجرای پروژه‌های هدفمند را بررسی کردیم. در سال گذشته گام های خوبی در زمینه توسعه روابط با ارمنستان برداشته شده است اما معتقدیم ظرفیت ها بیشتر است. در مسیر اولیه رسیدن به سقف مبادلات تجاری یک میلیارد دلاری و افزایش آن به سه میلیارد دلار حرکت می کنیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: حضور همکارم با هدف اصلی پیگیری توافقات روسای جمهور دو کشور در آخرین دیدار صورت گرفت. هر دو طرف گزینه های زیادی دارند. ما موافقت می کنیم که همکاری خود را در زمینه تبادل گاز با برق ادامه دهیم. همچنین خط سوم برق نیز در برنامه جدی ما قرار دارد. در زمینه علم و فناوری نیز همکاری هایی بین ما وجود دارد.

منبع: انتخاب

مطالب مرتبط