داروی زامبی Tranq چیست و چه اثراتی دارد + فیلم تکان دهنده


یک مسکن ارزان قیمت که بطور قانونی بر روی حیواناتی مانند اسب و گاو استفاده می شود در چین به تولید انبوه می رسد و به بازار مواد مخدر غیرقانونی ایالات متحده سرازیر می شود و باعث افزایش شدید مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر و ایجاد نگرانی در بین مقامات بهداشتی این کشور شده است. پزشکی که از زایلازین ( زایلازین ) تهیه می شود و تنه (ترنق) نامیده می شود.

زایلازین یا همانطور که در خیابان ها به آن می گویند: ترانک، به دلیل حالت خمیده و بی روحی که برای مصرف کنندگانش ایجاد می کند و ایجاد زخم های شدید پوستی پر از چرک که گاهی منجر به قطع عضو می شود، لقب “داروی زامبی” را به خود اختصاص داده است.

داروی کاپتاگون چیست و چه عوارضی دارد؟

این ماده عمدتاً با ماده سودومورفین صنعتی است فنتانیل ترکیب با هم ترکیبی مرگبار را ایجاد می کند که اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده (DEA) آن را به عنوان “مرگبارترین تهدیدی که کشور تاکنون با آن روبرو بوده” توصیف می کند.

DEA به چند دلیل نگران است. زایلازین فوق‌العاده ارزان است و می‌توان آن را در داروخانه‌های آنلاین چینی با قیمت 1 دلار در هر کیلوگرم یافت. و چون اثر سرخوشی مشابه مواد افیونی دارد، بسیار اعتیادآور است.

داروی ناس چیست و چه عوارضی دارد؟

اما زایلازین جنبه شوم تری دارد و آن عوارض جانبی وحشتناک از جمله پوسیدگی پوست و یال زامبی مانند در کاربر است. برخلاف فنتانیل و سایر مواد افیونی، هیچ پادزهری برای سوء استفاده از این ماده کشنده وجود ندارد، به این معنی که مصرف بیش از حد زایلازین می تواند کشنده باشد.

زایلازین یک داروی آرام بخش حیوانات است که در دهه 1960 برای کمک به دامپزشکان در درمان گاو، اسب، گوسفند و سایر حیوانات بزرگ تا متوسط ​​ساخته شد.

فروشندگان مواد مخدر در پورتوریکو در اوایل دهه 2000 استفاده از آن را به عنوان یک عامل فریب در عرضه مواد مخدر گرانتر مانند هروئین و کوکائین آغاز کردند. به عنوان مثال، یک کیلوگرم زایلازین می تواند 15 برابر ارزان تر از فنتانیل و 16 برابر ارزان تر از کوکائین باشد.

از سوی دیگر، زایلازین ماندگاری طولانی تری نسبت به داروهایی مانند فنتانیل دارد و به مصرف کننده این تصور را می دهد که برای مدت طولانی تری “بالا” بوده اند. همچنین این ماده شدت سرخوشی را که توسط مواد دیگر تجربه می شود افزایش می دهد.

کارشناسان تخمین می زنند که در یک نقطه، زایلازین در 80 درصد از داروهای فروخته شده در پورتوریکو وجود داشت. با این حال، در عرض یک دهه، کاربران خود به زایلازین معتاد شدند.

در سال 2006، تنه غیرقانونی برای اولین بار در آمریکا ظاهر شد. DEA گفت که در ابتدا پراکنده بود، اما از اواسط سال 2010 به طور پیوسته افزایش یافته است.

تولید زایلازین آسان است زیرا از دهه 1960 برای استفاده در حیوانات تایید شده است و منجر به تولید آن در سطوح صنعتی در آزمایشگاه های چینی شده است. در ایالات متحده، زایلازین به صورت آنلاین و از طریق بازارهای چین در دسترس است، بنابراین فروشندگان مواد مخدر دیگر مجبور نیستند آن را از پورتوریکو وارد کنند. این امر در کنار هزینه کم، دسترسی به این ماده کشنده را گسترش می دهد.

علیرغم فشار اخیر کنگره ایالات متحده برای تبدیل زایلازین به یک ماده کنترل شده که استفاده از آن را جرم انگاری می کند، این دارو هنوز به طور گسترده در اینترنت در دسترس است.

موارد مرگ و میر ناشی از سوء مصرف این ماده خطرناک به شدت افزایش یافته است. گزارشی از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) نشان می دهد که مرگ و میر ماهانه ناشی از مصرف بیش از حد زایلازین از 12 مورد در ژانویه 2019 به 188 مورد در ژوئن 2022 افزایش یافته است. این آمار همچنین نشان می دهد که مصرف بیش از حد فنتانیل حاوی زایلازین در کمتر از سه سال 276 درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که این ارقام تنها برای 20 ایالت آمریکا است. در گزارش ماه مارس، DEA اعلام کرد که زایلازین غیرقانونی در 48 ایالت از 50 ایالت پیدا شده است. در سال 2020، 808 مورد سوء مصرف مواد مخدر شامل زایلازین گزارش شد. این رقم در سال 2021 به 3089 افزایش یافت.

بر اساس یک مطالعه در سال 2022 که در مجله Drug and Alcohol Dependence منتشر شد، زایلازین در نزدیک به 26 درصد از مرگ و میرهای مرتبط با مواد مخدر در فیلادلفیا، 19 درصد در مریلند و 10 درصد در کانکتیکات نقش داشته است.

همچنین در 90 درصد هروئین فروخته شده در ایالت فیلادلفیا یافت شد.

داروی ترانق چیست و چه علائمی دارد؟

دقیقاً مشخص نیست که زایلازین یا ترانک چگونه ساخته می شود. با این حال، با توجه به وزارت بهداشت عمومی لس آنجلس، در بسیاری از موارد زایلازین مایع به شکل پودر تهیه می شود. در این مرحله با مواد دیگر مخلوط می شود یا به صورت قرص فشرده می شود.

اثر طولانی مدت زایلازین که ادعا می شود حدود هشت ساعت است، یکی دیگر از مواردی است که کاربران را به خود جذب می کند. زایلازین به گیرنده های آدرنرژیک در مغز متصل می شود و آنها را مسدود می کند که هورمون های استرس نوراپی نفرین و دوپامین را آزاد می کند و به طور موثر فعالیت مغز را کاهش می دهد.

نتیجه کاهش درد و استرس و همچنین سرخوشی شبه افیونی است.

از آنجایی که زایلازین معمولاً با فنتانیل یا هروئین ترکیب می شود، معمولاً تزریق می شود، اما می توان آن را قورت داد یا دود کرد. در ابتدا، فرد ممکن است احساس سرخوشی و آرامش کند زیرا این ماده ترشح هورمون های استرس را در مغز سرکوب می کند. اما با گذشت زمان، کاربر گیج می شود. ممکن است فرد دچار مشکل تنفسی شود و حتی ممکن است نفس خود را متوقف کند.

این به این دلیل است که در حالی که زایلازین روی مغز کار می‌کند، بدن را نیز خاموش می‌کند و عضلات و اندام‌ها را مجبور می‌کند تا آرام شوند و تا سطحی که در طول خواب هستند کند شوند.

علائم فیزیکی اغلب شامل افت فشار خون، کند شدن ضربان قلب و افسردگی تنفسی (کاهش دم و بازدم) است. با توجه به قدرت بسیار بالای فنتانیل و زایلازین هر دو در کاهش فشار خون و کاهش دم و بازدم تنفسی، به جرات می توان گفت که ترانک احتمالاً یک داروی فوق العاده است که سیستم تنفسی و عصبی مرکزی مصرف کنندگان را تا مرز بیهوشی کامل می برد و علائم حیاتی را در عرض چند دقیقه به سطح بسیار خطرناکی کاهش می دهد.

مطالب مرتبط