خبری از توافق هسته ای نیست – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت آمریکا به توافقی برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران یا آزادی زندانیان آمریکایی از ایران نزدیک شده است، گفت: ما برای آزادی چهار شهروند آمریکایی به ناحق تلاش کرده ایم. در ایران زندانی است. در واقع، ما از روزی که پرزیدنت بایدن وارد کاخ سفید شد، روی این موضوع کار کرده ایم.

سالیوان افزود: ما تماس‌های غیرمستقیمی با ایران در این زمینه داشته‌ایم تا برای آزادی آنها به توافق برسیم. «متاسفانه ما در حال حاضر به تفاهم نرسیده ایم.

اظهارات سالیوان در این خصوص در حالی مطرح شده است که دستگاه دیپلماسی ایران پیش از این تاکید کرده بود که موضوع تبادل زندانیان با آمریکا را موضوعی جدا از مذاکرات احیای توافق هسته ای می داند که دولت قبلی آمریکا در سال 2018 از آن خارج شد. .، و گفت، نیت مایل است برای آزادی زندانیان معامله ای انجام دهد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه درباره اینکه آیا به «توافق واقعی» برای احیای توافق هسته ای نزدیک شده ایم، گفت: به هیچ توافقی درباره برنامه هسته ای (ایران) نزدیک نیستیم.

مذاکرات برای از سرگیری توافق هسته ای در اوایل سال 2022 در وین بین ایران، شرکای اصلی توافق، و ایالات متحده آغاز شد. ایران و آمریکا مستقیماً مذاکره نکردند و از طریق سایر تیم های مذاکره کننده یکدیگر را در جریان مواضع خود قرار دادند.

این مذاکرات در چند ماه گذشته به دلیل برخی مسائل باقی مانده متوقف شده است.

در این مدت، دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به ادامه تبادل پیام‌های دیپلماتیک در این زمینه و بسته نشدن پنجره دیپلماسی، تاکید کرد که در صورتی که شرکای توافق اراده سیاسی لازم را از خود نشان دهند، آماده نهایی کردن یک «خوب» هستند. توافق بر سر لغو تحریم ها در راستای منافع ملت ایران است.

علاوه بر این، مقامات تهران و واشنگتن با وجود تایید گفتگوهای اخیر بین دو کشور از کانال های دیپلماتیک در مورد موضوعاتی مانند مبادله زندانیان، توافق موقت را رد کرده اند.

سالیوان در پاسخ به اینکه آیا رابرت مالی، نماینده سابق آمریکا در امور ایران که در حال حاضر در مرخصی اجباری به سر می برد، برای خدمت در دولت آمریکا بازخواهد گشت، گفت: راب مالی چندین سال است که صادقانه و خوب خدمت کرده است. دولت خدمت کرده است. او خادم مردم است. او یک دیپلمات است و مدت هاست درگیر دیپلماسی پرخطر بوده است. او مردی است که بسیاری از ما، از جمله من، عمیقا به او احترام می گذاریم. من نمی توانم در مورد وضعیت فعلی صحبت کنم. من شما را به وزارت امور خارجه هدایت می کنم.

اشاره به تعلیق رابرت مالی در این مصاحبه پس از آن صورت می گیرد که اخیراً CBS News گزارش داد که سه منبع به این شبکه گفته اند که FBI در حال انجام تحقیقات درباره رابرت مالی، مامور ویژه دولت آمریکا است. در امور ایران است که چندی پیش مشخص شد که مجوز امنیتی وی تعلیق شده و اکنون در مرخصی اجباری بدون حقوق به سر می برد.

یکی از منابع به سی بی اس نیوز گفت که اف بی آی در حال تحقیق در مورد مدیریت راب مالی با اطلاعات محرمانه است. مشخص نیست بررسی این موضوع شامل موارد دیگری می شود یا خیر. این منبع مشخص نکرد که آیا FBI در این مرحله این جنایتکار را در نظر گرفته است یا خیر.

به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، کمیته‌های اطلاعاتی کنگره مرتباً در مورد این نوع موضوعات مطلع می‌شوند، اما قانون‌گذارانی که سی‌بی‌اس نیوز با آنها تماس گرفته‌اند، به دلیل حساسیت موضوع از اظهار نظر خودداری کردند.

راب مالی به عنوان نماینده ریاست جمهوری وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران منصوب شد و سابقه او شامل تلاش برای احیای توافق هسته ای ایران و همچنین مذاکره برای آزادی حداقل سه شهروند آمریکایی بود که در تهران زندانی هستند. مالی از نزدیک با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و شورای امنیت ملی کاخ سفید که بخش خاورمیانه آن را برت مک گورک رهبری می کند، هماهنگی می کند.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط