خاویر میلی؛ همه چیز درباره «ترامپ آرژانتین» رئیس جمهور منتخب این کشور + ویدیو


خاویر میلی (Javier Milei) 53 ساله رئیس جمهور جدید آرژانتین شد. میلی که به عنوان یک اقتصاددان اولترا لیبرال و مجری برنامه رادیویی شناخته می شود، به واسطه عقاید عجیبش و بی پروایی اش در مطرح کردن آنها، به شهرت رسیده است. او به طور علنی درباره ترجیحات جنسی اش صحبت کرده و گفته است فقرا باید آزاد باشند اعضای بدنشان را بفروشند و اظهار داشته است که از طریق تله‌پاتی با سگ مرده‌اش برای مشورت در امور سیاسی ارتباط برقرار می‌کند.

انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین در حالی برگزار شد که این کشور دچار مشکلات اقتصادی است و تورم آن به بالای ۱۴۰ درصد رسیده است. آرژانتین در پی نارضایتی از تورم فزاینده و فقر رو به رشد، به حزب راست افراطی خود متمایل شد. گزارش ها نشان می‌دهد از هر ۵ آرژانتینی، دو نفر در فقر زندگی می‌کنند و مردم از ساختار سیاسی کشور ناراضی هستند.

سرخیو ماسا وزیر اقتصاد سابق آرژانتین از حزب چپ میانه، رقیب اصلی خاویر میلی در این انتخابات بود. دور نخست این انتخابات ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) برگزار شد. سرخیو ماسا در دور اول، ۳۶.۶ درصد آرا را کسب کرد و خاویر میلی نیز ۳۰.۱ درصد آرا را داشت. پاتریسیا بویریچ نامزد راست میانه حزب «با هم برای تغییر» هم با کسب ۲۳.۸ درصد آرا در جایگاه سوم قرار گرفت.

ماسا پیش از اعلام رسمی نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «معلوم است که نتایج آن چیزی نیست که ما انتظارش را داشتیم، و من با خاویر میلی صحبت کردم تا به او تبریک بگویم و بهترین‌ها را برای او آرزو کنم، زیرا او اکنون رئیس جمهور است و از طرف اکثریت آرژانتینی ها برای دوره چهار ساله ریاست جمهوری آینده انتخاب شد».

ترامپ پیروزی میلی را تبریک گفت و در شبکه اجتماعی خودش تروث سوشیال نوشت: «تبریک به خاویر میلی به خاطر رقابت عالی برای ریاست جمهوری آرژانتین. تمام دنیا شما را نگاه می‌کرد! به تو بسیار افتخار می‌کنم. کشورت را متحول خواهی کرد و آرژانتین را دوباره به عظمت می‌رسانی.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در پیامی در توییتر، پیروزی میلی را تحسین کرد. او نوشت: «ما به دنبال ادامه همکاری‌های دوجانبه بر اساس ارزش‌ها و منافع مشترک هستیم.»

یکشنبه شب جمعیت شعار می‌دادند: «آزادی، آزادی!» و در خیابان‌های بوئنوس آیرس، رانندگان بوق می‌زدند و بسیاری برای جشن در چند محله به خیابان ریختند. در مقر حزب میلی، یک هتل در مرکز شهر، جشنی برپا شد. میلی در سخنرانی جشن پیروزی خود گفت: «وضعیت آرژانتین بحرانی است. تغییراتی که کشور ما نیاز دارد جدی و سخت است. فرصتی برای تدریجی عمل کردن نیست، فرصتی برای اقدامات نیم‌بند نیست.»

خاویر میلی کیست؟

خاویر میلی ترجیح می‌دهد خود را آنارکو-کاپیتالیست بخواند، یعنی کسی که می‌خواهد هر چه بیشتر مداخلات دولتی را از بین ببرد و همه چیز را به بازار آزاد واگذار کند و یک بار گفته است: «اگر مجبور بودم بین دولت و مافیا یکی را انتخاب کنم، مافیا را انتخاب می‌کردم. چون مافیا قوانینی دارد، مافیا سازگار می‌شود، مافیا دروغ نمی‌گوید و مهم‌تر از همه این‌که مافیا رقابت می‌کند.»

میلی در منزل ۴ قلاده سگ نژاد ماستیف انگلیسی نگه می‌دارد. همه آن‌ها به نام اقتصاددانان راستگرای مشهور نام‌گذاری شده‌اند. او سگ دیگری به نام کونان داشت که اکنون مرده است و در زندگی‌نامه‌ای که از میلی توسط خوان لوئیس گونزالس، روزنامه‌نگار، نوشته شده، آمده است که میلی در اوقات فراغت درخصوص تله‌پاتی مطالعه می‌کند و یک مدیوم دارد که از طریق آن با کونان که در سال ۲۰۱۷ مرده است، ارتباط برقرار می‌کند و از او در امور سیاسی مشورت می‌گیرد. میلی این ادعاها را رد نکرده است. او به یک روزنامه اسپانیایی گفته است: «آنچه من در خانه‌ام انجام می‌دهم به خودم مربوط است.»

میلی که مجرد است و هرگز ازدواج نکرده، با افتخار می‌گوید که پیش‌تر مربی رابطه جنسی تانتریک (یک شکل آرام و متمرکز از آمیزش جنسی مبتنی بر فلسفه‌های شرقی که هدف نهایی آن ارگاسم نیست بلکه لذت بردن از فرایند است) بوده است.

او همچنین به طور علنی درباره تمایلات جنسی غیر معمولش صحبت کرده است. با این وجود، او کونان (سگش) را بزرگ‌ترین عشق زندگی‌اش خوانده است، جانوری که آنقدر برایش عزیز بوده که در دوره سخت مالی، فقط پیتزا می خورده تا کونان غذای کافی داشته باشد.

در میان علایق میلی، پس از کونان، خواهر کوچکترش کارینا قرار دارد که او قول داده در صورت رسیدن به ریاست جمهوری، کارینا را به عنوان بانوی اول منصوب کند.

در نوجوانی، میلی در گروه راک اورست خواننده بود که آهنگ‌های رولینگ استونز را اجرا می‌کرد.

میلی می‌گوید هرگز موهایش را شانه نمی‌زند و تنها معاون حزبش، لیلیا لموآن، اجازه دارد آرایشش را انجام دهد.

او در بوئنوس آیرس بزرگ شده و پدرش راننده اتوبوس بود و بعدها به کسب و کار حمل و نقل روی آورد. میلی ادعا می‌کند والدینش، نوربرتو و آلیسیا، در کودکی او را مورد آزار جسمی و کلامی قرار می‌دادند. میلی در بزرگسالی، برای یک دهه با آنها حرف نزد. او گفته است: «آنها برای من مرده‌اند.»

گفته می‌شود در مدرسه دوستی نداشته و اغلب پرخاشگر بوده است. او بعدها سراغ اقتصاد رفت، اما زندگی خشک دانشگاهی برایش مناسب نبود. سپس حدود پنج سال پیش، ناگهان شانس خود را در برنامه‌های گفتگوی روزانه محبوب تلویزیون آرژانتین امتحان کرد و تهیه‌کنندگان سریعاً متوجه شدند بینندگان از اظهارات دیوانه‌وار او درباره قدرت جنسی‌اش و نظرات سیاسی بی‌پروایش خوششان می آید.

خاویر میلی ۵۳ ساله که تا چند سال پیش چهره ناشناخته‌ای بود، در سال ۲۰۲۱ به عنوان عضوی از حزب «پیشرفت آزادی» به پارلمان آرژانتین راه یافت.

او که یک مسیحی کاتولیک بود در حال تغییر مذهب به یهودیت است. نظراتش درباره سقط جنین محافظه‌کارانه است و می‌خواهد سقط جنین را در تمام موارد به جز خطر جانی برای مادر ممنوع کند. اما با وجود مواضع سفت و سختش در برابر سقط جنین، درخصوص فروش اعضای بدن مدعی شده است که اعضای بدن متعلق به خود فرد است تا هرطور مایل است آن را بفروشد.

او می‌خواهد پزو آرژانتین را کنار بگذارد و دلار آمریکا را به عنوان ارز ملی بپذیرد، مالیات‌ها را کاهش دهد، شرکت‌های دولتی را خصوصی‌سازی کند و یارانه‌ها را لغو نماید.

در سیاست خارجی، خاویر میلی معتقد است متحدان طبیعی او آمریکا و اسرائیل هستند و می‌گوید: «نمی‌خواهم با کمونیست‌های کوبا، چین و کره شمالی هیچ ارتباطی داشته باشم.»

مطالب مرتبط