حقایق جالب و خواندنی در مورد حمل و نقل که نمی دانستید


وسایل نقلیه این امکان را برای ما فراهم کرده است که به همه جا سفر کنیم. اما حقایق جالب زیادی در مورد آنها وجود دارد که کمتر کسی از آنها اطلاع دارد.

1- خلبانان نمی توانند غذای مشابهی را در طول پرواز بخورند. تصور کنید در یک پرواز بین اقیانوسی هستید. هواپیمای شما در حال عبور از اقیانوس اطلس است. مهماندار شام را می آورد. پاستا برای همه آماده می شود. اما سس پاستا کمی طعم عجیبی دارد. احتمالا مشکلی نیست. به هر حال این غذای هواپیماست و نمی توان طعم غذای یک رستوران 5 ستاره را چشید. بعد از مدتی متوجه می شوید که متاسفانه حق با شما بوده و غذای شما اشتباه است. اما اگر همه مسافران مشکلی پیدا می‌کردند، خلبان‌ها هم مشکلی پیدا می‌کردند. برای جلوگیری از مشکلات کمک خلبان و کمک خلبان توصیه می شود که غذای یکسانی را همزمان نخورند. در چنین حالتی، اگر یکی بیمار شود، دیگری می تواند کنترل هواپیما را بر عهده بگیرد.

2- مهمانداران هواپیما به تجهیزات مخفی مانند تیزر، دستگاه تنفس و کپسول آتش نشانی دسترسی دارند، اما احتمالا جالب ترین چیزی که دارند دستبند پلیس است. این دستگاه ها برای محافظت از مسافران و یا گاهی از خودشان هستند.

3- عینک آفتابی خلبانی در فیلم ها خوب به نظر می رسد، اما در واقعیت خلبانان از عینک آفتابی پلاریزه استفاده نمی کنند. شیشه های پلاریزه شدت نور را کاهش می دهند. این می تواند در کابین خلبان مشکل ساز باشد، جایی که خلبان باید بتواند تجهیزات کنترلی هواپیما را به خوبی ببیند، اما صفحه نمایش این تجهیزات نور پلاریزه ساطع می کنند. بنابراین، اگر خلبان از عینک آفتابی پلاریزه استفاده کند، نمی تواند صفحه نمایش تجهیزات را به خوبی ببیند. در واقع خلبانان برای حفظ ایمنی خود نباید از عینک های پلاریزه استفاده کنند.

4- آیا تا به حال متوجه سوراخ دم هواپیماها شده اید؟ اکثر هواپیماهای تجاری دارای این سوراخ هستند. این سوراخ «واحد منبع تغذیه اضافی» نامیده می شود. از بیرون مانند یک سوراخ به نظر می رسد، اما در واقع یک موتور توربین پنهان است. در بیشتر موارد، واحد برق کمکی در حین پرواز خاموش می شود و با فرود هواپیما شروع به کار می کند. برای تامین برق روشنایی کابین هواپیما و سیستم تهویه مطبوع و تجهیزات الکتریکی کابین خلبان استفاده می شود. و می تواند برق مورد نیاز برای تامین انرژی موتورهای اصلی هواپیما را تامین کند.

5- حتما سنگ های کوچکی که در همه جای خط راه آهن وجود دارد را دیده اید. این سنگ ها کاربرد بسیار مهمی دارند. وظیفه آنها محافظت از ریل ها و پایدار نگه داشتن آنها است. این سنگ ها تصادفی انتخاب نشده اند. اگر به این سنگ ها دقت کنید متوجه می شوید که حتی یک سنگ صاف در بین آنها وجود ندارد. چون سنگ های معمولی نیستند که بی رویه روی ریل پرتاب شوند. همه این سنگ ها تیز هستند. آنها از ریل ها در برابر ضربه های سنگین محافظت می کنند، زهکشی را در باران های شدید تسهیل می کنند و از رشد علف های هرز در مسیرهای راه آهن جلوگیری می کنند. اگر به جای آن از سنگ های صاف استفاده شود، روی هم می لغزند و پخش می شوند و باعث جدا شدن ریل ها می شوند.

مطالب مرتبط