حسادت باستان شناسان به کشف جالب دختر 10 ساله!


13355280


03 اوت 1402 – 17:14

هنگامی که ایوی نیومن سگ خود را به پیاده روی برد، سنگ عجیبی را در مزرعه ای که اخیراً شخم زده شده بود، پیدا کرد. بعدها معلوم شد که این سنگ کار 6000 سال است.


فرادید: یک دختر دانش آموز 10 ساله در منطقه سوری انگلیس مورد ارزیابی و تمجید کارشناسان و باستان شناسان قرار گرفت. دلیلش این است که این دختر که اوی نومان نام دارد، در حین راه رفتن سگش موفق به کشف یک سر تبر 6000 ساله دوران نوسنگی شد.

او ابتدا تصور می کرد که این فقط یک سنگ با شکل و شمایل خاص است، اما از روی آثار روی سنگ متوجه شد که این شی توسط دست انسان ساخته شده است. پس از این کشف، مادر ایوی با مقامات تماس گرفت و این کشف را گزارش کرد. آنها سنگ را به انجمن باستان شناسی سوری بردند و در آنجا حدس آنها تأیید شد.

مادر ایوی می گوید: «ایوی بسیار هیجان زده بود. او عاشق تاریخ است و یافتن چنین چیزی برای او شگفت انگیز بود. باستان شناسان این یافته را بسیار مهم ارزیابی کرده و آن را شایسته قرار دادن در موزه می دانند.

زمینی که این تبر در آن پیدا شده است اخیرا شخم زده شده است و باستان شناسان می گویند جای خوش شانسی است که در حین شخم زدن آسیبی به آن وارد نشده است. جیمز براون، باستان شناس در منطقه تاریخی همپشایر، می گوید: “بعضی از مردم تمام زندگی خود را صرف جستجوی چنین چیزهایی می کنند و واقعا هیجان انگیز است که یک دختر 10 ساله چنین کشفی کرده است.” بسیاری از باستان شناسان، از جمله من، واقعاً به این کشف حسادت می کنند!»

ایوی و خواهر کوچکترش با سگشان

براون می گوید: «این مهم است که این سنگ برای ایوی غیرعادی به نظر برسد و او آن را از روی زمین برداشته باشد. آخرین باری که کسی این سنگ را در دست گرفت احتمالا هزاران سال پیش بود. جذابیت باستان شناسی این است که هر کسی می تواند وارد آن شود. ما از مردم استقبال می کنیم که بیایند و لذت باستان شناسی را به اشتراک بگذارند.”

در برخی از مناطق انگلستان که دارای گذشته تاریخی غنی هستند، گاهی اوقات جشنواره های باستان شناسی برگزار می شود که مردم می توانند در آن شرکت کنند و در جستجوی آثار تاریخی شرکت کنند.


مطالب مرتبط