حراج 2 میلیون دلاری کلاه ناپلئون بناپارت در پاریس


کلاهی که متعلق به امپراتور افسانه‌ای فرانسه، ناپلئون بناپارت بوده، اخیراً در مرکز حراجی اوسنات در کاخ فونتنبلو پاریس به حراج گذاشته شده است.

انتظار می‌رفت که این کلاه بین ۶۵۵ هزار تا ۸۷۳ هزار دلار فروخته شود. اما این کلاه نمادین، به قیمتی معادل ۲.۱ میلیون دلار فروخته شده است.

این کلاه نمدی بیور سیاه، یکی از ۱۲۰ کلاه متعلق به ناپلئون در دوران سلطنت خود در قرن نوزدهم بوده است.

ناپلئون این کلاه‌های خاص را می‌پوشیده تا در زمان جنگ راحت‌تر تشخیص داده شود؛ زیرا ظاهر کلاه‌های او با کلاه سایر افسران بسیار متفاوت بود.

ژان پیر اوسنات، رئیس مرکز حراجی اوسنات گفته است: «مردم در همه جا کلاه ناپلئون را تشخیص می‌دادند. وقتی که سربازان کلاه او را در میدان‌های جنگ می‌دیدند، می‌دانستند که ناپلئون آنجاست. هنگامی که او بیرون می‌رفت، همیشه کلاهش را روی سر یا در دست داشت؛ این نماد امپراتور بود.»

به گفته اوسنات، برای طرفداران ناپلئون، داشتن کلاه او چیزی است که همه آرزویش را دارند.

تقریباً ۲۰ نمونه معتبر از کلاه‌های ناپلئون باقی مانده که حدود ۱۵ نمونه در موزه‌ها نگهداری شده و ۴ یا ۵ نمونه در دست مجموعه‌داران است.

قیمت ۲ میلیون دلاری، یک رکورد جدید برای فروش یکی از کلاه‌های ناپلئون محسوب می‌شود.

یک کیف لوازم آرایش چوبی، مسواک نقره‌ای، قیچی‌ها، تیغ‌های اصلاح و برخی اشیای دیگر نیز در این حراجی به چشم می‌خورند. تمامی این اقلام، متعلق به یک مجموعه‌دار به نام ژان لوئیس نویزیز بوده‌اند.

فیلم هالیوودی ناپلئون (Napoleon)، داستان به قدرت رسیدن امپراتور فرانسه را دنبال کرده و قرار است که در تاریخ ۲۲ نوامبر اکران شود. واکین فینیکس، بازی در نقش اصلی این فیلم را برعهده دارد.

مطالب مرتبط