حراج در تهران; تابلوی سهراب سپهری 21 میلیارد تومان فروخته شد


هفدهمین دوره حراج تهران که به فروش آثار مدرن و معاصر هنر ایران اختصاص داشت، روز گذشته در هتل پارسیان آزادی برگزار شد و توانست با فروش 100 اثر ارائه شده به مبلغ 211 میلیارد و 210 میلیون تومان، رکورد قابل توجهی را در بازار هنر ایران به ثبت برساند.

به گزارش ایلنا، حسین پاکدل ریاست این حراج را بر عهده داشت و 110 اثر شامل 86 تابلو، 9 مجسمه، 4 عکس و 11 نقاشی خوشنویسی در اختیار هنردوستان قرار گرفت و در نهایت 100 اثر به فروش رسید. فروش بیش از 90 درصد آثار در این رویداد نشان از قدردانی مجموعه داران آثار هنری از خلاقیت های هنرمندان ایرانی دارد.

همچنین علاوه بر آثار هنرمندان مطرح بازار هنر ایران مانند سهراب سپهری، حسین زنده‌رودی، منیر فرمانفرمایان، محمد اخسایی، پرویز تناولی، منصور خندریز، منوچهر یکتایی و…، تعداد زیادی از هنرمندان معاصر ایران، به‌ویژه هنرمندان جوان‌تر، توسط این هنرمندان عرضه شد.

فروش 211 میلیارد و 210 میلیون تومانی حراج تهران در هفدهمین دوره نشان داد که این رویداد اقتصادی هنری به هدف خود یعنی رونق بازار هنر کشور و ایجاد تعادل بین قیمت آثار هنری ایرانی در بازار بین المللی و بازار داخلی دست یافته است.

در این دوره از حراج 143 خریدار در حراج شرکت کردند که از این تعداد 57 نفر یعنی حدود 40 درصد شرکت کنندگان برای اولین بار در حراج حضور داشتند. یکی دیگر از ویژگی های حراج تهران هفدهم که در این دوره کاملاً مشهود بود، فروش چهل درصد آثار به قیمت میلیاردی بود که نشان از تثبیت جایگاه سرمایه گذاری در عرصه هنر دارد.

ثبت ورودی های جدید

این اثر سهراب سپهری بیش از ۲۱ میلیارد تومان فروخته شد
این اثر 17 میلیارد تومان فروخته شد

در هفدهمین حراج تهران 110 اثر از 100 هنرمند عرضه شد که از این تعداد 100 اثر یعنی . 91 درصد از آثار فروخته شد. رکورد گران ترین اثر این دوره تابلویی بدون عنوان از سهراب سپهری است که 21 میلیارد و 300 میلیون تومان فروخته شد. پس از آن اثری از کوروش شیهگران با قیمت 17 میلیارد در رتبه دوم قرار گرفت. اثر دیگری از مجموعه تنه درختان سهراب سپهری با قیمت 12 میلیون و 400 میلیون تومان در جایگاه سوم قرار گرفت. در این مدت 50 اثر به ارزش بیش از یک میلیارد تومان در حراج تهران ارزش گذاری شد و در نهایت 45 اثر یعنی . تقریبا نیمی از آثار فروخته شده به قیمت میلیاردها فروخته شد.

امتیاز شما برای این پستمطالب مرتبط