حداکثر سرعت حرکتی که با آن می توانیم زنده بمانیم چقدر است؟


کمربندهای ایمنی خود را ببندید و محکم بنشینید زیرا می خواهیم ببینیم چقدر سریع می توانیم حرکت کنیم! تا کنون، سریع ترین سرعتی که یک فرد می تواند بدود حدود 43 کیلومتر در ساعت است، سرعتی که یوسین بولت در میانه رکورد 100 متری خود به آن دست یافته است. اما مردم می توانند سریعتر از این حرکت کنند. بالاترین سرعتی که می توانیم به آن برسیم ممکن است به سرعت حرکت عضلات بدن ما بستگی داشته باشد. ماهیچه های ما باید بتوانند به سرعت 64 کیلومتر در ساعت برسند.

دست ها و پاهای ما تنها زمانی که به زمین برخورد می کنند می توانند فشار معینی را تحمل کنند. به همین دلیل است که می توانید از یک دونده روی اسکیت پیشی بگیرید زیرا سر خوردن باعث اصطکاک بیشتر می شود. چیزی که می تواند ما را خیلی سریعتر بدود، داشتن پاهای بلندتر و باسن یا پاهای اضافی مانند حشرات است.

در سال 2016، رکورد سرعت نه تنها در پیست های دو و میدانی، بلکه در پیست های اسکی فرانسه نیز بهبود یافت. رکورد جهانی اسکی آلپاین (اسکی سراشیبی) در اختیار یک مربی اسکی و راهنمای کوهستان ایتالیایی است. این اتوبوس در سال 2016 به کمک نیروی جاذبه توانست رکورد سرعت حرکت انسان در خشکی را به حدود 254 کیلومتر بر ساعت برساند. او تنها در 2 ثانیه از خط پایان گذشت.

حداکثر سرعتی که یک سوسک ببر می تواند ایجاد کند 8 کیلومتر در ساعت است. شاید سرعت زیادی به نظر نرسد، اما به خاطر داشته باشید که در هر ثانیه 120 واحد از طول بدن خود را جابجا می کند. برای مقایسه بهتر است بدانید که یوسین بولت در هر ثانیه حدود 6 واحد از طول بدن خود را حرکت می دهد. برای شکست دادن سوسک ببر در مسابقه، باید با سرعت 772 کیلومتر در ساعت بدود. این مقدار برابر با سرعت شاهین دریایی قدرتمند و سریع است.

سوسک های ببری به عنوان یک حشره، دید بسیار تیزبین دارند، اما وقتی می دوند، دنیا در مقابل چشمانشان به صورت لکه ای بی شکل می شود. این بدان معناست که سوسک های دریایی هنگام دویدن باید هر از چند گاهی توقف کنند تا ببینند کجا هستند.

بنابراین سوسک های ببری واقعا سریع هستند، اما یک نوع کنه خاص وجود دارد که می تواند حدود 1200 مایل در ساعت حرکت کند. این کنه که به اندازه یک دانه کنجد است می تواند در هر ثانیه 322 واحد از طول بدن خود را جابه جا کند. این در حالی است که بیشتر گربه ها در بیشتر روز با طول بدنشان صفر برابر می دوند.

در حالی که ما انسان ها به این زودی ها به آن سرعت حرکت دست نخواهیم یافت، به لطف مغز بزرگمان، چند ترفند برای این منظور در آستین داریم. ما در واقع می توانیم از فناوری برای انجام این کار استفاده کنیم. سریعترین سرعتی که ما روی خشکی برای مسافت 1.5 کیلومتر داشته ایم 1227 کیلومتر در ساعت بوده است. این اتفاق در سال 1997 در ایالت نوادا، ایالات متحده آمریکا با ماشین مافوق صوت Trust SSC (خودرویی که با موتور جت حرکت می کند) رخ داد. این یک موفقیت برای اولین رکورد بود. در سال 1898 یک فرانسوی توانست با ماشین الکتریکی خود به سرعت 63 کیلومتر در ساعت برسد.

ما همچنین با سرعت 3.3 ماخ به آسمان رفته‌ایم که در حدود 3379 کیلومتر در ساعت است که توسط سریع‌ترین هواپیمای جت جهان، لاکهید SR-71 بلکبرد امکان‌پذیر شده است. این هواپیما بالاترین سرعت را ندارد. تنها چیزی که سرعت آن را محدود می کند دمای هوا است. در واقع، اگر این هواپیما می توانست به همان سرعتی که می خواست برود، به معنای واقعی کلمه بین زمین و آسمان آب می شد.

در آب، بالاترین رکورد سرعت حدود 510 کیلومتر در ساعت است. یک هواپیمای دریایی به نام Spirit of Australia در سال 1978 به این رکورد دست یافت.

مطالب مرتبط