حداقل اعتبار گذرنامه برای خروج از کشور چقدر است؟


باید بدانید که برای خروج از کشور گذرنامه لازم است. اما باید بدانید که کافی نیست! شاید بپرسید چرا؟ زیرا گذرنامه باید معتبر باشد تا برای خروج از کشور لازم و کافی باشد. اما پاسپورت معتبر چیست؟ مراحل تمدید گذرنامه نامعتبر چگونه است؟ منظور ما پاسپورت معتبر است. در ادامه مراحل تمدید گذرنامه نامعتبر را معرفی می کنیم. برای دریافت پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید.

پاسپورت معتبر چیست؟

پاسپورت معتبر پاسپورتی است که همزمان دارای اعتبار زمانی و کاغذی باشد. اما منظور از اعتبار زمانی و اعتبار کاغذی چیست؟

 • مدت اعتبار زمان باقی مانده تا پایان گذرنامه است.
 • اعتبار کاغذی تعداد اسناد سفید باقی مانده تا پایان صفحات پاسپورت است.

خوب است بدانید که معتبر بودن یا نبودن پاسپورت شما بستگی به قوانین کشور مقصد شما دارد. در ادامه این موضوع را روشن خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید.

نکته: مدت اعتبار پاسپورت ایران 5 سال و اعتبار پاسپورت کاغذی ایران 32 صفحه می باشد. با این حال، حداقل ها به کشورهایی که به آن سفر می کنید بستگی دارد.

حداقل مدت اعتبار گذرنامه برای سفر به خارج از کشور چقدر است؟

به طور کلی، حداقل مدت اعتبار مورد نیاز برای یک پاسپورت معتبر 6 ماه است. با این حال، گاهی اوقات برخی از ایالت ها قوانین خاصی دارند که این تعداد را کاهش یا افزایش می دهد.

به عنوان مثال، عراق برای سفر هوایی به حداقل 6 ماه اعتبار گذرنامه نیاز دارد. اما برای سفرهای زمینی حداقل یک ماه اعتبار پاسپورت لازم است. علاوه بر این، برخی از کشورها مانند دبی، کانادا، آمریکا و … حداقل 7 ماه اعتبار پاسپورت نیاز است.

نکته: پرطرفدارترین کشورهای توریستی در بین ایرانیان از جمله ترکیه، ارمنستان، گرجستان و … قانون حداقل 6 ماه اعتبار پاسپورت را رعایت می کنند. پس مراقب باشید جریمه یا اخراج نشوید!

حداقل اعتبار گذرنامه کاغذی مورد نیاز برای سفر به خارج چقدر است؟

معمولا حداقل اعتبار کاغذی مورد نیاز برای پاسپورت معتبر 2 صفحه است. با این حال، گاهی اوقات برخی از ایالت ها قوانین خاصی دارند که این تعداد را کاهش یا افزایش می دهد.

به عنوان مثال، برخی از کشورها ورود و خروج را در همان صفحه علامت گذاری می کنند. با این حال، برخی از کشورها تمبرهای ورود و خروج را در دو صفحه جداگانه قرار می دهند. در ضمن برخی از کشورهایی که نیاز به ویزا دارند از یک صفحه علاوه بر 1-2 صفحه قبلی برای پیوست ویزا استفاده می کنند. در نتیجه حداقل اعتبار پاسپورت کاغذی بین 1 تا 3 صفحه است.

چگونه می توان از حداقل مدت اعتبار و حداقل تاییدیه کاغذی مورد نیاز کشور مقصد مطلع شد؟

کافیست آدرس سایت سفارت کشور مقصد را بیابید تا اطلاعات لازم را به دست آورید. می توانید از روش های دیگری مانند پرسش از افراد آگاه استفاده کنید. اما از آنجایی که قوانین همیشه در حال تغییر هستند، برای اطمینان حتما با سفارت تماس بگیرید.

مراحل تمدید پاسپورت چگونه است؟

وقتی پاسپورت شما اعتبار زمانی یا کاغذی ندارد، باید پاسپورت خود را تمدید کنید. اما چگونه در اینجا مراحل انجام می شود:

 1. به کلانتری +10 بروید
 2. تحویل اسناد دولتی و خصوصی
 3. پرداخت هزینه برای تمدید گذرنامه نامعتبر
 4. به سایت پیگیری پاسپورت مراجعه کنید و از مراحل صدور و ارسال آن مطلع شوید

به کلانتری +10 بروید

شما باید نزدیکترین ایستگاه پلیس +10 را پیدا کنید. اما چگونه فقط نقشه را در تلفن همراه خود باز کنید. سپس به دنبال پلیس +10 باشید. می توانید ایستگاه پلیس +10 را در این نزدیکی پیدا کنید.

تحویل اسناد دولتی و خصوصی

احتمالا برای شما سوال شده است که منظور از اسناد عمومی و خصوصی چیست؟ باید بدانید که برخی از اسناد عمومی هستند، یعنی همه افراد ملزم به ارائه اسناد عمومی هستند. با این حال، برخی از اسناد شخصی هستند، یعنی. فقط برخی از افراد ملزم به ارائه مدارک شخصی هستند.

 • مدارک عمومی: اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی و گذرنامه فاقد اعتبار
 • مدارک ویژه بانوان: اجازه محضری شوهر برای زن یا پدر برای دختر (زیر 18 سال)
 • مدارک ویژه آقایان: اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معادل آن

نکته: عکاسی گذرنامه دیجیتال در مرکز پلیس +10 انجام می شود. بنابراین رعایت نکات ظاهری برای خانم ها و آقایان الزامی است.

پرداخت هزینه برای تمدید گذرنامه نامعتبر

تمدید گذرنامه نامعتبر معادل اخذ پاسپورت است. بنابراین هزینه های آنها مشابه است. در حال حاضر هزینه این سرویس حدود 400 تا 500 هزار تومان است که شامل هزینه فرم ثبت نام، عوارض شهرداری، حقوق مرکز و … می شود. جزئیات این هزینه را می توانید در مقاله راهنمای صفر تا 100 اخذ پاسپورت از لحظه صدور تا پیگیری مشاهده کنید.

پاسپورت تمدید شده خود را از صدور تا تحویل پیگیری کنید

آخرین مرحله تمدید پاسپورت این است که در خانه منتظر بمانید تا پاسپورت صادر و ارسال شود. این یک انتظار آزاردهنده است، به خصوص زمانی که حسابداری روشنی وجود ندارد. گاهی اوقات پروسه صدور و ارسال پاسپورت 3 روز طول می کشد. اما گاهی اوقات خیلی بیشتر است. در نتیجه، دانستن روش های ردیابی پاسپورت تمدید شده به شما کمک می کند تا رنج انتظار را کاهش دهید. در زیر این روش ها را ارائه می دهیم:

روش های ردیابی پاسپورت تمدید شده چیست؟

روش های پیگیری گذرنامه تمدید شده شامل روش های شخصی و شخصی است. برای ردیابی پاسپورت تمدید شده خود می توانید از هر دو روش استفاده کنید. اما ما شما را در انتخاب بهترین روش از بین آنها راهنمایی می کنیم. پس با ما همراه باشید.

ردیابی گذرنامه حضوری توسط پلیس +10

پیگیری گذرنامه تمدید شده به صورت حضوری از طریق تماس با پلیس +10 امکان پذیر است. برای استعلام باید کارت شناسایی به همراه داشته باشید. اما مشکلات زیادی مانند اتلاف وقت و پول وجود دارد.

باید ساعت ها در صف های طولانی منتظر بمانید. همچنین برای هزینه های متصدی بیشتر از حد معمول بپردازید. در نتیجه پیشنهاد ما استفاده از روش ردیابی غیر حضوری پاسپورت تمدید شده برای صرفه جویی در وقت و هزینه است. در ادامه روش ردیابی گذرنامه غیرحضوری معرفی شده است. پس با ما همراه باشید.

پیگیری پاسپورت در محل از پیشخوان 24

وب سایت و اپلیکیشن کانتر 24 امکان ردیابی غیرحضوری گذرنامه تمدید شده را به همراه سایر خدمات جامع استعلام و پرداخت برای جلب رضایت بیشتر شما فراهم می کند. فقط دسته خدمات را وارد کنید. سپس گزینه “Pasport Tracking” را انتخاب کنید.

سپس کد ملی و شماره موبایل متعلق به کد ملی را وارد کنید تا شماره گذرنامه، تاریخ صدور، تاریخ اعتبار، کد پستی، وضعیت گذرنامه، تاریخ درخواست و وضعیت درخواست را مشاهده کنید. برای مشاهده وضعیت ارسال پاسپورت می‌توانید روی گزینه «ردیابی پست» کلیک کنید. در زیر می توانید سایر مزایای پیشخوان 24 را مشاهده کنید:

 • دسترسی به سایر سوالات و خدمات پرداخت
 • سوابق استعلام وضعیت گذرنامه را نگه دارید
 • اطلاعات ورود را حفظ کنید
 • ردیابی پاسپورت از طریق پست
 • نمایش اطلاعات به روز شده
 • جزئیات را ببینید
 • و…

لازم به ذکر است ردیابی غیرحضوری گذرنامه تمدید شده با پیشخوان 24 باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود. بنابراین بهترین انتخاب است.

منبع: pishkhan24.com

مطالب مرتبط