جشنواره آب پاشونک از گذشته تا امروز


در گذشته های دور ایرانیان باستان به اعیاد بسیاری معتقد بودند و در واقع اعتقاد به جشن و شادی در بین مردم اهمیت زیادی داشت; علاوه بر این، موقعیت و حرکت اجسام آسمانی در افکار و عقاید انسانها مهم بود.

یکی از این جشن های معروف و قدیمی که هنوز هم در تعدادی از شهرهای کشور عزیزمان ایران رواج دارد و همه ساله برگزار می شود و یک جشن کاملا ایرانی و باستانی است، آب پشونک نام دارد. در این مقاله توسط ایرانگرد برای توسعه شادی در بین مردم ایران به تاریخچه جشن آب پاشونک می پردازیم.

داستان اصلی جشن آب پاشونک

جشن آب پاشونک در آغاز تیرماه و آغاز فصل تابستان، یعنی. زمانی اتفاق می افتد که موقعیت خورشید در بالاترین نقطه خود در افق شرقی باشد و در شمال غربی غروب کند.

تابستان نماد روشنایی و روشنایی است و به همین دلیل این روز را همزمان با آغاز تابستان جشن می گرفتند.

چندین روایت و داستان در رابطه با تاریخچه جشن آب پاشونک وجود دارد.

یکی از این روایات و عقاید مردم در مورد برگزاری این جشن این است که وقتی فیروز پسر یزگرد اول به سلطنت رسید و تاجگذاری کرد نزدیک به هفت سال باران نبارید و در این مدت پادشاه بود. گرفتار قحطی و خشکسالی مردم سرزمینش. این نگرانی ها ادامه داشت تا اینکه باران بارید و مردم به شکرانه این نعمت از خانه های خود بیرون آمدند و خود را آب پاشیدند و شادی کردند.

بر اساس روایتی دیگر؛ یکی از پادشاهان از جنگ برگشت و به قنات رسید و او و یارانش در کنار قنات آتش افروختند. در همین حال شاه به خواب می‌رود و در خواب می‌بیند که حوری آسمانی آب را به صورتش می‌پاشد، پادشاه ناگهان می‌پرد و از خوشحالی به همراهانش آب می‌پاشد و از این رو جشن آب پشوانک تشکیل می‌شود.

در روایت دیگری از زمان جمشید آمده است که; زمین جایی برای انسان ندارد. از این رو خداوند زمین را تسبیح می دهد و مردم را به غسل ​​فرمان می دهد تا از گناه پاک شوند و بر این اساس جشن آب پاشونک شکل می گیرد.

جشنواره آب در نوروز

در روایات ابوریحان آمده است که در روز ششم فروردین که متعلق به هیرودین فرشته آب بود، مردم از حوض خانه خود یا از قناتی که نزدیک محل سکونتشان بود غسل می کردند. ، برای رهایی از آلودگی و دود و آتش و خاکستر زمستانی خود را آب پاشی کردند و عید نوروز را به این شکل جشن گرفتند.

نام های دیگر جشنواره آب پاشونک

جشن آب پاشونک در واقع همان جشن آب در ایران باستان با نام‌های مختلف مانند جشن آبریزان، جشن نوروز طبری، جشنواره سرشور، عید اغتسال این شناخته شده است.

آداب و رسوم جشن آب پاشونک در دوران باستان و در دنیای امروز

با فرا رسیدن فصل تابستان که بارندگی ها کاهش یافت، مردم از خداوند طلب باران کردند و این روز را جشن گرفتند و معتقد بودند با آب پاشی سالی پربار و فرخنده خواهند داشت.

اما امروزه هر سال در ابتدای تیرماه در شهر فراخان اراک جشنواره آب پاشونک برگزار می شود. این مراسم ریشه در اعتقادات مردم فراخان دارد و سال هاست ادامه دارد. در این روز مردم فراخان از راه دور و نزدیک به آستان امامزاده احمد بن علی در روستای ذلف آباد فراخان آمده و شادمانه با نذری و آب پاشی و پختن رشته پلو و دمنوش، مراسم شکرگزاری خود را انجام می دهند. و امامزاده را زیارت کنند و اهل قبور نیز می روند.

از دیگر شهرهای ایران که این مراسم و جشن در آن برگزار می شود، می توان به استان های کهکیلویه و بویار احمد اشاره کرد، با این تفاوت که جشن آب در آغاز فصل پاییز برگزار می شود و کشاورزان از خداوند طلب باران می کنند.

اما امروزه این جشن و بسیاری از جشن‌های ایران باستان به فراموشی سپرده شده‌اند و طعم قدیمی را ندارند.

مطالب مرتبط