تکیه ناسار سمنان


در ایران عزیز ما با ورود اسلام به تعداد مراسم مذهبی به شدت اضافه شد؛ تعداد زیاد این مراسم‌های مذهبی مکان‌های دیگری برای اجرای آیین‌ها می‌طلبید و به همین دلیل ما شاهد اضافه شدن بسیاری از مکان‌ها برای اجرای این آیین‌ها بودیم. یکی از این جاها تکیه‌گاه‌ها هستن که در اونجا مراسم‌های سوگواری برگزار می‌شوند.

دوران قاجار یکی از دوران‌هایی بود که ساخت تکیه‌ها در اون شدت گرفت و در شهرهایی که بافت مذهبی‌تری داشتن هم این تکیه‌ها در تعداد بیش‌تری دیده می‌شد. شهر سمنان یکی از اون شهرهاییه که هم از توجه دولت صفویه برخوردار بوده و هم توجه قاجاریان. از بناهای باقی‌مونده دوران قاجار سمنان، ما می‌تونیم به تکیه ناسار این شهر اشاره کنیم.

تکیه ناسار

تکیه ناسار بنای ارزشمندی از دوران قاجاره که با شماره ۵۸۳۴ در سال ۱۳۸۱ ثبت ملی شده. این بنای ارزشمند در بازار سمنان واقعه و از موقوفات فردی به اسم میرزا آقا فامیلیه. ایشون یکی از تجار بزرگ سمنان بودن و محل سکونتشون هم به عنوان یکی از دیدنی‌های تاریخی سمنان شناخته می‌شه.

رزرو اقامتگاه در سمنان

تکیه در کنار مسجد، آب‌انبار ناسار، و تیمچه ناسار قرار گرفته و این مجموعه کلا در ضلع جنوبی بازار قرار دارن. این تکیه مستطیل شکل از معماری تکیه‌های متعدد هم‌دوره خودش پیروی می‌کنه و چهار در ورود و خروج داره. شما پس از بازدید از این تکیه می‌تونین از حمام ناسار هم دیدن کنین. 

تکیه ناسار

از این تکیه می‌توان مستقیما به بازار دسترسی داشت و در درون خود تکیه هم راه‌پله‌ای برای دسترسی به تمامی نقاط اون درنظر گرفته شده. این راه پله قبلا برای جلوس خانوم‌ها و کودکان هم کاربرد داشته. با این همه طراحی این تکیه خیلی با تکیه‌های دیگه توفیر نداره و معماریش تقریبا همونیه که از تکیه‌های قاجار می‌بینیم.

سقف این تکیه هم مثل باقی تکیه‌های اون دوره از جنس چادر بوده که البته بعدتر این سقف مستحکم‌تر شده و از سال ۱۳۰۶ به بعد دیگه به جای چادر یه سقف شیروانی مانند داره؛ روی این سقف شیروانی مانند قرمز رنگ، یه سری پنجره هم تعبیه شدن. ورودی اصلی تکیه در برابر قسمت شاه‌نشین اونه و گفتنیه که ایوان‌هایی برای تماشای تعزیه هم در بالای تکیه دیده می‌شن.

تکیه ناسار

در طبقه پایینی تکیه هم مغازه‌هایی به چشم می‌خورن؛ این مغازه‌ها هم از موقوفات هستن و به بازاری‌های سمنان اجاره داده می‌شن. آجرکاری از تزئینات بسیار چشم‌گیر این بناست، در کنار این آجرکاری تزئینات دیگه‌ای مثل شباک‌ها و یه سری شکل و شمایل چوبی هم دیده می‌شن.

کاشی‌کاری‌های هفت رنگ در بخش شرقی این تکیه چشم‌نوازترین تزئینات اونه که البته کمابیش در باقی تکیه‌ها هم دیده می‌شه. هرچند که معماری این تکیه خیلی از معماری‌های تکیه‌های دیگه فاصله نداره، اما به جهت قرارگیری در بازار و نزدیکی به حمام ناسار، سر زدن به اون حال و هوای خاصی داره. توصیه ما اینه که هنگام سفرتون به سمنان از تماشای دیدنی‌های تاریخی اون غافل نشین.

تکیه ناسار کجاست؟

برای اینکه خیلی راحتتر بتونین آدرس تکیه ناسار سمنان رو پیدا کنید، من در ادامه آدرسش رو براتون میذارم و اینجوری خیلی راحت میتونین پیداش کنین.

 

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

مطالب مرتبط