تویوتا با وجود شرایط نامساعد همچنان خوب می فروشد

به گزارش نبض بورس، ترجمه: پویا احمدی | خودروساز ژاپنی تویوتا موتور روز جمعه اعلام کرد در نیمه اول سال ۲۰۲۳، ۵.۱ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل فروخته که به دلیل کاهش محدودیت‌های عرضه نیمه رسانا‌ها و به ویژه تقاضای قوی‌تر در ژاپن بوده است.

این شرکت در شش ماه منتهی به ژوئن حدود ۴.۹ میلیون دستگاه خودرو در سراسر جهان فروخته است، از جمله برند لوکس لکسوس، در مقایسه با حدود ۴.۷ میلیون خودرو در مدت مشابه در سال ۲۰۲۲.

فروش تویوتا در ژاپن با جهش ۳۳.۲ درصدی به ۸۷۸۲۱۵ دستگاه در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل رسید، در حالی که فروش ایالات متحده با ۰.۷ درصد کاهش به بیش از ۱ میلیون دستگاه رسید و در آسیا با نیم درصد کاهش به حدود ۱.۵ میلیون دستگاه رسید.

در ماه ژوئن، فروش جهانی تویوتا ۱۰ درصد افزایش یافت و به ۸۹۸۹۴۷ دستگاه رسید که از تقاضای رو به رشد، از جمله برای خودرو‌های برقی مانند هیبریدی، در بازار‌های کلیدی همچون ایالات متحده و اروپا ناشی شد.

فروش چین در ماه ژوئن اولین کاهش ماهانه خود را در سه ماه گذشته ثبت کرد و ۱۲.۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت و به ۱۷۴۵۴۸ دستگاه رسید. فروش چین در ژانویه تا ژوئن نیز حدود ۲.۸ درصد پایین رفت.

فروش جهانی خودرو‌های الکتریکی هیبریدی با رشد ۳۷.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۹۲۱۳۱ دستگاه رسید که تنها کمتر از یک سوم از کل خودرو‌های فروخته شده در ماه گذشته در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد.

تویوتا در ماه ژوئن ۱۰۱۹۱ دستگاه خودروی برقی باتری دار در سراسر جهان از جمله برند لکسوس خود فروخت که حدود ۵۰۰۰ دستگاه از آن در چین فروخته شد. به این ترتیب تعداد کل خودرو‌های باطری دار فروخته شده در نیمه اول سال ۲۰۲۳ به ۴۶۱۷۱ دستگاه رسید.

 

منبع: Reuters

مطالب مرتبط