تورم آمریکا بالاخره پس از ماه ها تلاش مهار شد!

من گزارش میدم نبض بازار سهام، ترجمه: پوجا احمدی | گزارش شاخص قیمت مصرف کننده در روز چهارشنبه خبر خوبی را برای مصرف کنندگان آمریکایی به همراه داشت: قیمت ها در ژوئن با کندترین سرعت سالانه خود از مارس 2021 افزایش یافت.

اما داده ها مسیر فدرال رزرو را حتی تیره تر از قبل می کند.

توماس سیمونز، اقتصاددان آمریکایی جفریز، روز چهارشنبه نوشت: «ما در مورد آنچه فدرال رزرو در ماه سپتامبر و بعد از آن انجام خواهد داد، توافق قطعی نداریم.

تورم اصلی که هزینه های متغیر بیشتری مانند غذا و بنزین را از بین می برد، در سال گذشته 4.8 درصد افزایش یافته است. این میزان کمتر از 5 درصد افزایشی بود که اقتصاددانان انتظار داشتند، اما بسیار بالاتر از هدف 2 درصدی فدرال رزرو بود.

با توجه به اینکه تورم همچنان بالاتر از هدف فدرال رزرو است و بازار کار همچنان نشانه هایی از انقباض را نشان می دهد، گزارش روز چهارشنبه نتوانست اجماع گسترده ای را که احتمال افزایش 0.25 درصدی دیگر نرخ بهره توسط بانک مرکزی در 26 جولای بعید است، متزلزل کند. این میتواند انجام شود. اما جنجال بیشتری به پا کرد. در مورد آنچه پس از جلسه در ماه ژوئیه دنبال خواهد شد.

بازارهای آتی وابسته به نرخ بهره معیار فدرال رزرو اکنون 27 درصد احتمال می دهند که فدرال رزرو تا پایان نوامبر نرخ ها را 0.5 درصد افزایش دهد. یک روز قبل از انتشار CPI، احتمال دو افزایش 36 درصد بود.

از زمانی که فدرال رزرو کمپین افزایش نرخ خود را در نشست ژوئن خود متوقف کرد، اقتصاددانان سیتی خواستار دو افزایش نرخ بهره شدند. اکنون آن تصویر در حال تغییر است.

ورونیکا کلارک و اندرو هولنهورست، اقتصاددانان سیتی، روز چهارشنبه نوشتند: «در حالی که تنها یک ماه کاهش CPI نشان می‌دهد که افزایش نرخ بهره در جولای هنوز بسیار محتمل است، CPI ملایم‌تر باعث می‌شود افزایش نرخ بهره در سپتامبر بیشتر متوقف شود.» عواد ممکن است تا نوامبر ادامه یابد.

به گزارش رویترز، توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند، پس از انتشار روز چهارشنبه در نشستی در مریلند گفت که باید مطمئن باشد که داده های دریافتی همچنان تورم را پایین می آورد.

اقتصاددانان می گویند که مسیر کاهش قیمت نهایی ممکن است طولانی تر از کاهش شدید تورم در سال گذشته باشد. سارا هاوس، اقتصاددان ارشد ولز فارگو، افزایش نرخ بهره در ماه جولای را آخرین افزایش نرخ می‌داند، اما خاطرنشان کرد که قیمت‌های مواد غذایی و انرژی تا حد زیادی در سال 2023 بدون تغییر باقی می‌ماند.

هاوس استدلال می‌کند که این امر می‌تواند کاهش نرخ تورم اصلی را به زیر 3 درصد حتی با ادامه کاهش قیمت‌های خودرو و مسکن دشوار کند.

هاوس روز چهارشنبه نوشت: «با توجه به اینکه تورم گذشته و آینده احتمالاً نزدیک به 3 درصد از 2 درصد باقی مانده است، ما فکر می‌کنیم که کاهش نرخ بهره بسیار دور است».

هاوس افزود: بازگشت به موقع و پایدار به هدف تورم 2 درصدی FOMC هنوز امکان پذیر نیست. ممکن است دستمزدها دیگر شتاب نگیرد، اما بازار کار فشرده باعث می‌شود هزینه‌های نیروی کار در طول زمان از محدوده مربوط به تورم ۲ درصدی بالاتر برود.»

منبع: Yahoo Finance

مطالب مرتبط