تمام جزئیات سفر ابراهیم رئیسی به آفریقا


ابراهیم رئیسی پس از سفر اخیر خود به برخی از کشورهای آمریکای جنوبی، قاره آفریقا را مقصد دور جدید سفرهای منطقه ای خود قرار داده است. وی در سفر فشرده ای که به دعوت رسمی روسای جمهور کنیا، اوگاندا و زیمبابوه انجام شد، با مقامات این 3 کشور آفریقایی دیدار کرد. این سفر با حواشی مختلفی همراه بود که در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت.

این اولین سفر رئیس جمهور ایران به آفریقا در 11 سال گذشته بود. رایضی در این سفر علاوه بر دیدار و گفتگو با روسای جمهور کنیا، اوگاندا و زیمبابوه با برخی از تجار و فعالان اقتصادی و دانشگاهی نیز دیدار و گفتگو کرد. در این سفر چندین سند همکاری بین مقامات عالی رتبه ایران و همتایانشان در کنیا، اوگاندا و زیمبابوه به منظور ارتقای سطح روابط امضا شد.

در این سفر مهدی نکویان، کارگردان «سیما فیلم» که مهم ترین و بزرگترین سازمان تولید و پخش فیلم و سریال کشور است، ابراهیم رئیسی را به عنوان مستندساز سفر رئیس جمهور به آفریقا همراهی کرد. او مسئول مستندسازی این سفر بود.

رئیسی سفر منطقه ای خود به آفریقا را از کنیا آغاز کرد.

همزمان با ورود رئیس جمهور به کاخ ریاست جمهوری کنیا، 21 توپ به مناسبت ورود رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیئت ایرانی شلیک شد.

همچنین در دیدار تجار و بازرگانان کنیایی با رئیس جمهور، دو قرارداد همکاری مبادله نیسان زامیاد ایرانی با گوشت قرمز کنیا به امضا رسید، اقدامی که در بیانیه دولت برای کمک به اصلاح قیمت گوشت در بازار ایران انجام شد. بدون خروج از کشور

در این سفر پای پهپادهای ایرانی به آفریقا نیز باز شد. پهپادهای تولید شرکت های دانش بنیان ایرانی با حضور رئیس جمهور در مرکز نوآوری و فناوری ایران در نایروبی پایتخت کنیا با هدف بازاریابی محصولات دانش بنیان ایرانی معرفی شد.

دبیر شورای اطلاع رسانی دولت همچنین در توئیتی نوشت: رئیس جمهور کنیا در جلسه امروز خطاب به آقای رئیسی گرمی سخنان و تعاملات جناب عالی را برجسته دانست.

همچنین دو ویدیو از سفر رئیسی به کنیا در شبکه های اجتماعی بسیار مورد توجه قرار گرفت.

آمنه سادات ذبیح پور که به عنوان خبرنگار در این سفر رئیس جمهور را همراهی می کرد، در گزارشی که به صداوسیما ارسال کرد، نقشه جهان را تغییر داد و کنیا را دروازه شرق آسیا نامید.

علاوه بر این، ویدئوی استقبال ویژه یک رئیس جمهور در این کشور آفریقایی مورد توجه کاربران قرار گرفت.

همزمان با انتشار فیلم ضبط شده از استقبال رئیس جمهور در کنیا، فیلم قدیمی مراسم استقبال از آیت الله هاشمی رفسنجانی در سفر سال 1975 به این کشور آفریقایی که با رقص سنتی زنان کنیایی همراه بود، منتشر شد. بازنشر آنلاین

رئیسی پس از این سفر کنیا را به مقصد اوگاندا ترک کرد.

وی در سفر خود به اوگاندا در یک نشست بین ادیان با حضور مقامات مختلف آن کشور آفریقایی شرکت کرد و در بخشی از سخنان خود در آن جلسه در خصوص اقدامات اخیر دولت اوگاندا علیه همجنس گرایی گفت: امروز نهاد خانواده است. همجنس گرایی را تشویق می کند یکی از زشت ترین انحرافات و منفور همه ادیان الهی و ابراهیمی است، در معرض خطر است، در حالی که توجه به خانواده و تشکیل خانواده یکی از نقاط تماس ادیان ابراهیمی است.

کانال خبری رجانیوز نیز توییتی از حساب یک شهروند اوگاندایی درباره کافه ابراهیم رئیسی در آن کشور آفریقایی منتشر کرد.

در این توییت به نقل از یک شهروند اوگاندایی آمده است: رئیس جمهور مانند سایر روسای جمهور با تیم امنیتی نیامد، آزادانه در کنار ما بود که یک اوگاندایی به او آب داد و گفت یک فنجان قهوه به من بده و او با اطمینان آن را خورد.

ویدئویی از استقبال مردم اوگاندا از رئیس جمهور ابراهیم با رقص و موسیقی محلی نیز منتشر شد.

زیمبابوه آخرین مقصد ابراهیم رئیسی در تور منطقه ای خود در قاره آفریقا بود.

رئیسی در نشست خبری مشترک خود با رئیس جمهور آن کشور گفت: ما هر دو (ایران و زیمبابوه) مخالف یکجانبه گرایی هستیم و از حقوق بشر حمایت می کنیم، اما نه بهانه ای که نظام سلطه برای تضییع حقوق دیگر کشورها قرار می دهد. اما حقوق بشر که به معنای حمایت از حقوق بشر در قالب واقعی است. ما هر دو مخالف تروریسم، افراط گرایی، جدایی طلبی و جنایت سازمان یافته هستیم.

رئیسی در آن سفر به منتقدان روابط ایران با آفریقا نیز اشاره کرد. وی در مراسم امضای اسناد همکاری دو کشور با بیان اینکه شاید برخی دوستی ما با آفریقا و زیمبابوه را دوست نداشته باشند، گفت: برای ما مهم نیست که کسی این رابطه را دوست داشته باشد یا نه.

ویدئوی استقبال از رئیس جمهور در فرودگاه زیمبابوه که با اجرای آهنگ سلام کمندات توسط دختران زیمبابوه همراه بود نیز در فضای مجازی بسیار مورد توجه قرار گرفت.

مطالب مرتبط