تلاش سونی برای خارج نشدن از گودال پس از قوی شدن مایکروسافت!

من گزارش میدم نبض بازار سهام، ترجمه: پوجا احمدی | مایکروسافت روز یکشنبه اعلام کرد که سونی یک قرارداد الزام آور 10 ساله با مایکروسافت امضا کرده است تا بازی Call of Duty را بر روی کنسول های بازی پلی استیشن پس از تکمیل خرید اکتیویژن توسط بلیزارد حفظ کند.

فیل اسپنسر، مدیرعامل مایکروسافت گیمینگ، روز یکشنبه در توییتر گفت: «خوشحالیم که اعلام کنیم که مایکروسافت و پلی استیشن توافقنامه ای الزام آور برای حفظ Call of Duty در پلی استیشن پس از خرید بلیزارد توسط Activision امضا کرده اند.

اکتیویژن سازنده پرفروش‌ترین سری Call of Duty است. رگولاتورها در سراسر جهان نگرانی قابل توجهی در مورد حفظ مایکروسافت در بازار بازی در صورت تایید خرید Activision ابراز کرده اند.

مایکروسافت سازنده ایکس باکس است که مستقیماً با پلی استیشن سونی رقابت می‌کند و این نگرانی را ایجاد می‌کند که مایکروسافت می‌تواند بازی‌ها را برای کنسول‌های خود «انحصاری» کند و سونی را از رقابت خارج کند.

این توافقنامه دوجانبه برای رفع این نگرانی ها منعقد شد. با این حال، مایکروسافت و سونی مدت زمان قرارداد را فاش نکردند. یکی از سخنگویان مایکروسافت خاطرنشان کرد که این معامله برای بلندمدت برقرار است. این شرکت در گذشته نیز قراردادهای مشابهی منعقد کرده است.

در ماه گذشته، جیم رایان، مدیر عامل بخش سرگرمی های تعاملی سونی، نگرانی های ضد رقابتی خود را به اشتراک گذاشت. رایان که مسئولیت‌هایش شامل پلی‌استیشن نیز می‌شود، گفت که معتقد است خرید پیشنهادی اکتیویژن برای بلیزارد برای رقابت در این صنعت مناسب نیست.

براد اسمیت، معاون مایکروسافت روز یکشنبه در توییتر گفت که حتی پس از بسته شدن یک قرارداد احتمالی، مایکروسافت “روی اطمینان از اینکه Call of Duty در پلتفرم‌های بیشتر و مشتریان بیشتری نسبت به قبل در دسترس خواهد بود، تمرکز خواهد کرد.”

البته این خرید هنوز نهایی نشده است، اگرچه چشم انداز مایکروسافت و اکتیویژن پس از اینکه یک قاضی استیناف فدرال مانع از مسدود کردن موقت این معامله توسط کمیسیون تجارت فدرال شد، به طور قابل توجهی به تحقق نزدیکتر شد. FTC در ماه ژوئیه در دادگاه فدرال سانفرانسیسکو برای جلوگیری از این معامله شکایت کرد، اما نتوانست قاضی را متقاعد کند که این معامله یک خطر ضد رقابتی کافی دارد.

تنظیم کننده های اتحادیه اروپا در ماه مه این قرارداد را امضا کردند. سازمان رقابت و بازار بریتانیا که بر فروش نظارت می کند و قراردادهای فناوری قبلی را مسدود کرده است، روز چهارشنبه اعلام کرد که آماده مذاکره با مایکروسافت بر سر شرایط این قرارداد است.

این دو شرکت قصد دارند تا سه شنبه 27 تیرماه معامله خود را تکمیل کنند.

منبع: CNBC

مطالب مرتبط